Ako využiť alternatívne terapie počas tehotenstva

Prehľad najčastejšie využívaných alternatívnych terapií počas tehotenstva, ktoré sú bezpečné ako pre budúcu mamičku, tak aj pre dieťatko, a ktoré môžu vyliečiť alebo zmierniť mnohé zdravotné problémy

Ako využiť alternatívne terapie počas tehotenstva

Zjednodušene je alternatívna medicína neinvazívnou liečbou bez použitia farmaceutických prípravkov (liekov), ktoré majú často nepriaznivé vedľajšie účinky.

 Patrí sem napríklad tradičná čínska medicína, ajurvéda, akupunktúra, homeopatia, Bachova kvetová terapia, aromaterapia, meditácia, bylinkárstvo, joga, reflexná terapia, osteopatia, masáže, … Mnohé alternatívne terapie sú akceptované a používané nielen širokou verejnosťou, ale aj západnou medicínou, která sa označuje ako medicína alopatická, moderná alebo vedecká.

Holistické (alternatívne) terapie sa zakladajú na predpoklade, že nič v človeku neexistuje oddelene od celku a že človek ako celok má fyzickú, emocionálnu, mentálnu a duchovnú úroveň bytia. Medzi týmito úrovňami by mala byť rovnováha. Preto sa stav nerovnováhy medzi týmito úrovňami označuje ako choroba.

Holistického terapeuta zaujíma celková reakcia človeka a súvislosti na všetkých úrovniach. Jeho úlohou je zharmonizovať všetky úrovne, aby sa stimulovali samoliečebné schopnosti organizmu.

 

PREHĽAD NAJČASTEJŠIE VYUŽÍVANÝCH ALTERNATÍVNYCH TERAPIÍ POČAS TEHOTENSTVA

AKUPUNKTÚRA

Akupunktúra je najznámejšou liečebnou metódou vychádzajúcou z tradičnej čínskej medicíny. Podstatou akupunktúry je působenie na určité miesta na povrchu tela, a tým vyvolanie reakcie organizmu. Súčasne sa môže pôsobiť na viaceré akupunktúrne body. Mnohé akupunktúrne body sa nachádzajú na meridiánoch (energetických dráhach tela). Na tieto body sa pôsobí pomocou akupunktúrnych ihiel. Dráždenie týchto bodov sa dá aplikovať mnohými spôsobmi, preto dnes existuje mnoho podôb akupunktúry.

Túto liečebnú metódu môže počas tehotenstva vykonávať len odborník s dlhoročnými skúsenosťami. Existujú totiž akupunktúrne body, ktoré je v tehotenstve zakázané „aktivovať“, pretože ich stimuláciou môže dôjsť k predčasnému pôrodu alebo potratu. Tehotným ženám môže táto metóda pomôcť obnoviť duševnú rovnováhu, odstrániť tehotenskú nevoľnosť a únavu, bolesti chrbtice, poruchy spánku alebo otočiť plod do správnej polohy. Viac o akupunktúre sa dozviete v článku Akupunktúra.

AKUPRESÚRA (MANUPRESÚRA)

Akupresúra (manupresúra) je alternatívna manuálna technika, ktorá tiež vychádza z tradičnej čínskej medicíny. Priamym tlakom prstov rúk sa pôsobí na akupunktúrne (akupresúrne) body na tele. Pokiaľ sa tlak prstov spája s rôznymi pohybmi nad akupunktúrnymi bodmi alebo meridiánmi (energetickými dráhami), ide už o tradičnú čínsku masáž nazývanú Tuina.

Akupresúra využíva rovnaké body ako akupunktúra, preto aj tu platí, že niektoré akupunktúrne body je v tehotenstve zakázané „aktivovať“, pretože ich stimuláciou môže dôjsť k predčasnému pôrodu alebo potratu. Tehotným ženám môže táto metóda pomôcť odstrániť hlavne tehotenskú nevoľnosť a bolesti hlavy a chrbtice. Viac o akupresúre sa dozviete v článku Akupresúra (manupresúra).

AROMATERAPIA

Aromaterapia doslovne znamená liečenie prostredníctvom vôní. Je to veľmi obľúbená alternatívna terapia s dlhou históriou, ktorá je jedným z odvetví fytoterapie. Ide o celostný prístup liečby prostredníctvom voňavých rastlinných éterických (esenciálnych) olejov. Každá kvapka esenciálneho oleja koncentruje veľké množstvo účinných látok, ktoré sa do krvného obehu človeka dostávajú dvoma spôsobmi, buď inhaláciou cez dýchacie ústrojenstvo, alebo cez pokožku prostredníctvom masáže alebo kúpeľa. Pri inhalácii sa vôňa najskôr dostane do nosa, odtiaľ putuje do krvného obehu a potom priamo k orgánom a centrálnej nervovej sústave. Preto aromaterapia ovplyvňuje okrem fyzickej stránky aj tú emocionálnu.

Tehotným ženám často pomáha hlavne na uvoľnenie, ale aj pri liečbe fyzických potiaží, ako je bolesť chrbta alebo migréna, hlavne ak je príčinou bolesti psychické preťaženie. Je však nutné vedieť, čo, kedy a v akom množstve sa môže používať (pozri Vhodné a nevhodné koreniny a bylinky v tehotenstve a pri dojčení). Napríklad esenciálny olej z ruže pomáha pri bolestiach hlavy, depresii, uvoľňuje, ukľudňuje a uľahčuje pôrod; olej z pomarančových kvetov pomáha pri nespavosti, strese a panike; čajovníkový olej pomáha pri prechladnutí, bolestiach hrdla a kandidóze.

Viac o aromaterapii sa dozviete v článku Aromaterapia – voňavé zdravie.

FYTOTERAPIA (bylinkárstvo, herbalizmus)

Fytoterapia, ciže bylinná terapia, patrí k najstarším a najúčinnejším spôsobom liečby. Skutočnosť, že niektoré rastliny obsahujú liečivé látky, je známa už od staroveku a ľudia na základe svojich skúseností už vtedy využívali byliny na liečbu rôznych chorôb. Byliny/bylinky dodávajú telu okrem liečivých látok aj potrebné chýbajúce látky, predovšetkým niektoré vitamíny, minerály a stopové prvky. Doposiaľ bolo preskúmaných mnoho liečivých rastlín, ale stále neexistuje konečný prehľad obsahových látok dokonca aj tých bylín, ktoré sa používajú od nepamäti. Na druhej strane, bežná predstava o herbalizme ako o používaní výhradne prírodných produktov zvádza k tvrdeniu, že "prírodné" rovná sa bezpečné. Veľa bylín má však chemické obranné mechanizmy voči predátorom, ktoré môžu mať nepriaznivé účinky na ľudí, alebo nežiaduce vedľajšie účinky, podobne ako farmaceutické produkty, prípadne nepriaznivé interakcie v kombinácii s inými liečivami.

Mnohé bylinky sú nevhodné pre tehotné ženy a deti (pozri Vhodné a nevhodné koreniny a bylinky v tehotenstve a pri dojčení).

Tehotné ženy by sa mali vyvarovať používaniu byliniek, ktoré ovplyvňujú prekrvenie panvovej oblasti a majú vplyv na činnosť maternice. Neplatí to len pre bylinky vo forme čaju, ale aj masážnych a vonných olejov, solí do kúpeľa, krémov a mastičiek. Aj v období kojenia by mali mamičky byť opatrné, pretože liečivé látky sa cez mlieko dostanú až k bábätku. Ženám sa v období tehotenstva a kojenia pri bylinnej terapii vždy odporúča poradiť sa s odborným fytoterapeutom alebo lekárom. Fytoterapia slúži hlavne ako doplnková liečba a byliny nie je vhodné užívať dlhodobo bez prestávky.

Viac o fytoterapii sa dozviete v článku Fytoterapia (bylinkárstvo, herbalizmus).

HOMEOPATIA

Homeopatia je v tehotenstve, pri pôrode a kojení vhodná vzhľadom k tomu, že nie je toxická a nepoškodzuje zdravie mamičky ani budúceho bábätka. Homeopatiká nepotláčajú príznaky, ale stimulujú vyliečenie povzbudením imunitného systému. V klasickej (konštitučnej) homeopatii prebieha vyšetrenie formou podrobného rozhovoru so zameraním na pocity a reakcie klienta. Vhodné homeopatikum (konštitučný liek) sa vyberá podľa celkového obrazu klienta, ktorý sa porovná s obrazmi (popismi) všetkých homeopatických liekov a vyberie sa ten najpodobnejší liek.

Pri homeopatii teda neplatí zásada, že to, čo pomohlo inému s tou istou diagnózou, pomôže aj vám. Ku každému sa pristupuje individuálne.  

Je možné liečiť sa homeopaticky aj bez homeopata, samoliečbou z homeopatickej príručky, kde sú uvedené voľne predajné homeopatické prípravky hlavne v nižších potenciách, ktoré učinkujú pre širšie spektrum jedincov pri bežných zdravotných problémoch. Je môžné kúpiť si aj polykomponentný (polykompozitný, zložený) homeopatický liek, ktorý má doporučené indikácie. Homeopatiká v nízkych potenciách a polykompozity však často nemajú takú vysokú účinnosť ako homeopatiká vo vyšších potenciách, ktoré predpisujú homeopati klasickej školy homeopatie.

Skúsený klasický homeopat s ohľadom na stav a problémy klienta vie presne určiť liek a jeho potenciu tak, aby liečba prebiehala šetrne. Preto pokiaľ je to možné, je vhodné homeopatickú liečbu prekonzultovať vždy s lekárom alebo skúseným homeopatom.

Homeopatia často pomáha pri tehotenskej nevoľnosti, zvracaní, tráviacich problémoch, problémoch s močením, prechladnutí, bolestiach hlavy a končatín, poruchách spánku.

Homeopatické prípravky sa používajú aj pri pôrode (pred, počas aj po pôrode), pri problémoch s kojením a pre novorodencov (pozri Homeopatia v tehotenstve, pri pôrode a kojení).

Viac o homeopatii sa dozviete v článku Homeopatia.

 

Pripájame nádherné video o zrode a vývine nového ľudského života, ktoré nás prinúti zamyslieť sa nad tým, že zrod čohokoľvek živého je tajuplný a fascinujúci proces a jedna z najkrajších vecí, ktoré matka príroda dokáže.

The miracle of life (Zázrak nového života) – 12 min., Hans Zimmer mixing musics - "Now We Are Free" de Lisa Gerrard

 

CHIROPRAKTIKA (chiropraxia, chiroterapia)

Chiropraktika patrí medzi najstaršie manipulačné techniky, ktoré umožňujú napravenie chrbtice, kĺbov, nekĺbových kostných spojení a svalov zároveň. Hlavným cieľom je odstránenie bolesti pohybovo-oporného systému tela a kvalitatívne zlepšenie jeho ohybnosti. Pôsobením tejto manipulačno-mobilizačnej terapie sa navracia pohybovo-oporný systém tela do správneho postavenia. Táto technika podporuje aj samoliečiacu schopnosť organizmu vďaka prepojení chrbtice s jednotlivými telesnými funkciami.

Chiropraktika sa počas tehotenstva využíva k liečbe bolesti chrbta, krížov, krčnej chrbtice a hlavy.

Viac o chiropraktike sa dozviete v článku Chiropraktika.

MASÁŽE

Cieľom masáže je odstránenie únavy, uvoľnenie svalov, zmiernenie bolesti a napätia, zlepšenie peristaltiky čriev, ktorá je v tehotenstve spomalená, zvýšenie prekrvenia a podpora regeneračných schopností tela. Prostredníctvom uvoľnenia sa často prehĺbi aj dýchanie. Rozlišujeme masáže celého tela, alebo jeho konkrétnej časti. Bolesti chrbta sú v tehotenstve pomerne častým javom.  

So zväčšujúcim sa bruškom, a tým aj iným ohnutím chrbtice a zmenou ťažiska sa nepríjemné bolesti stupňujú, hlavne ku koncu tehotenstva. K zvýrazneniu problému prispieva aj zvýšenie telesnej hmotnosti, chybné držanie tela, nedostatok pohybu, … Práve pri týchto problémoch pomáha okrem cvičenia aj kvalitne a šetrne prevedená masáž.

Je potrebné, aby masáž vykonával niekto skúsený, pretože pri masáži počas tehotenstva je nutné vynechať určité oblasti tela. Napríklad oblasť brucha sa tehotným ženám nikdy nemasíruje. V ranom stupni tehotenstva masáž prebieha klasicky na brušku, neskôr na boku. Existuje aj tzv. tehotenská masáž, ktorá je zameraná aj na prevenciu vzniku trhliniek na koži, tzv. strií.

Viac o masážach sa dozviete v článku Klasická (švédska) masáž.

MOXOVANIE (moxibuscia)

Moxovanie vychádza z filozofie tradičnej čínskej medicíny a patrí z pohľadu klienta k najpríjemnejším terapeutickým metódam. Je jednoducho aplikovateľné aj pre laikov a úplne bezbolestné. Ide v podstate o prehrievanie akupunktúrnych bodov alebo určitých miest na tele moxovacími cigarami, kužeľami, horúcou ihlou a pod. Najrozšírenejšie a najdostupnejšie je používanie moxovacích cigár. Moxovanie je súčasťou tradičnej čínskej medicíny, ktorá k chorobám pristupuje na základe celostného prístupu, kedy sa sálavým hlboko prehrievajúcim teplom uvoľňujú akupunktúrne dráhy a aktivujú sa akupunktúrne body, čím sa znova nastoľuje rovnováha toku vitálnej energie čchi a v dôsledku toho aj samoliečiaca schopnosť tela. Moxa je sušený list byliny artemisia vulgaris (palina obyčajná). Vôňa horiacej moxy u väčšiny ľudí navodzuje pocit uvoľnenia. Palina obyčajná má povesť bylinky, ktorá chráni pred zlom a často sa pridáva ako náplň do bylinkových vankúšov. Upravené uhlíkové moxy málo dymia a nezanechávajú pach.

Úlohou moxovania je odstránenie bolesti, chladu a vlhkosti, uvoľnenie a celková podpora funkcie organizmu. Tehotné ženy sa nemoxujú v krížovej oblasti a v podbrušku.

Moxovanie sa často využíva aj pri nesprávnom otočení plodu, pri menštruačných problémoch a pri neplodnosti.

Viac o moxovaní sa dozviete v článku Moxovanie (moxibuscia).

OSTEOPATIA

Osteopatia (osteo - kosť, patia - liečba) je celostná manuálna metóda liečby, ktorá sa snaží o obnovenie a harmonizovanie štruktúry a funkcie podporných tkanív, vnútorných orgánov, nervového systému a tekutín v ľudskom organizme. Jej hlavnou podstatou je holistický (celostný) pohľad na človeka a jeho zdravie. Aby ľudské telo fungovalo správne, musí mať bezchybný svalovo-kostrový systém. A to je práve tá oblasť, na ktorú sa osteopatia špecializuje. Pomocou manuálnych techník odstraňuje nežiaduce blokády, svalové napätie a zlepšuje mobilitu kĺbov a tkanív. V tele sa hýbe všetko, nielen kĺby, chrbtica, svaly, ale aj vnútorné orgány, lymfa, krv, mozgovo-miechový mok. Ak je niekde pohyb obmedzený, telo to musí kompenzovať iným spôsobom. Vzniká dysfunkcia, patológia, ktorá sa prejavuje zlým pocitom, bolesťou, chorobou. Preto sa osteopatia usiluje obnoviť tento prirodzený pohyb v tele.

Niektoré techniky, napríklad mobilizácia či liečba spúšťacích bodov bolesti, pripomínajú klasickú fyzioterapiu (masáže, rehabilitácia a liečebný telocvik), iné, ako manipulácie, majú bližšie k chiropraktike. Chiropraktik je v porovnaní s osteopatom zručnejší v manipulačných technikách, ale môžu mu chýbať znalosti hlbších súvislostí medzi vnútornými orgánmi a pohybovým aparátom.

Nakoľko je osteopatia bezbolestná metóda, je veľmi obľúbená u tehotných a dojčiacich žien. Stále častejšie sa využíva aj pri diagnostike a liečbe malých detí počnúc novorodencami, u ktorých invazívne vyšetrovacie metódy buď nepripadajú do úvahy kvôli veku, alebo sú spojené s vedľajšími účinkami (napr. nutnosť narkózy a pod.). Konkrétne v USA a Nemecku je návšteva osteopata často odporúčaná priamo pediatrom po komplikovanom pôrode alebo úraze dieťaťa.

Viac o osteopatii sa dozviete v článku Osteopatia – terapia rukami.

REFLEXNÁ TERAPIA

Reflexná terapia (reflexológia) je viac ako tisíc rokov stará ázijská masáž, ktorá sa považuje za jednu z najúčinnejších metód alternatívnej medicíny a samoliečby. Podobne ako ostatné alternatívne terapie je založená na holistických princípoch a na predpoklade, že na koncoch tela (chodidlá a ruky) sa nachádzajú nervové zakončenia, ktoré majú vzťah k vnútorným orgánom. Podľa reflexológie majú všetky orgány alebo časti tela na chodidlách svoje reflexné miesto (reflexnú plôšku). Okrem chodidiel môžeme reflexné plôšky nájsť napr. aj na rukách, uchu a pod. Reflexná terapia je nesprávne zamieňaná za akupresúru (manupresúru), pretože pri oboch technikách ide o využívanie tlaku na určité miesta tela. Akupresúra je však masáž akupresúrnych bodov a meridiánov (energetických dráh) na celom tele. Umiestnenie reflexnej plôšky na chodidle zodpovedá umiestneniu daného orgánu v tele. Na reflexných zónach sa dá urobiť veľmi presná diagnostika stavu jednotlivých orgánov a to podľa charakteru zmien na koži a v podkoží a podľa bolestivosti v oblasti reflexných plôšok.  

Plôšky orgánov, ktoré sú narušené, reagujú pri masáži bolestivo a miera bolestivosti udáva mieru narušenia orgánu.

Vhodným pôsobením na reflexné plôšky, napríklad ich masážou, sa môže vyriešiť široké spektrum zdravotných ťažkostí: od problémov na úrovni pohybového ústrojenstva (bolesti kĺbov a chrbtice, blokády chrbtice, migrény...) cez poruchy činnosti jednotlivých orgánov či už v oblasti dýchacej, srdcovocievnej, tráviacej, alebo močovo-pohlavnej až po dysharmóniu v oblasti psychicko-emočnej.

Kvalitnú reflexnú terapiu môže poskytnúť len skúsený školený terapeut.

Kontraindikáciou je tehotenstvo do troch mesiacov a pokročilé tehotenstvo.

Viac o reflexnej terapii sa dozviete v článku Reflexná terapia (reflexológia).

 

Za svoje zdravie je zodpovedný každý sám. Alternatívne a komplementárne terapie nám iba ponúkajú nové možnosti riešenia našich problémov, aby sme mohli opäť nájsť svoju stratenú rovnováhu.

Katalóg alternatívnej medicíny a jej terapeutov na Slovensku

Mohlo by Vás zaujímať:
Príprava na pôrod a uľahčenie pôrodu pomocou prírodných prostriedkov
Šport, cvičenie a relaxácia počas tehotenstva
Päť zásad na koliku a plač miminka
Homeopatia v tehotenstve, pri pôrode a kojení
Vhodné a nevhodné koreniny a bylinky v tehotenstve a pri dojčení
Výživa v tehotenstve
Schüsslerove tkanivové soli počas tehotenstva, pôrodu a šestonedelia
Výbava pre mamičku a novorodenca do pôrodnice a na doma
Hypnopôrod – ľahší a menej bolestivý prirodzený pôrod
Zdravie z pohľadu vedeckej a alternatívnej medicíny
Naturopatia – vitálna sila prírody
Tradičná čínska medicína

 

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
 
S