Reflexná terapia (reflexológia) nie je nič zložité

Reflexná terapia (reflexológia) sa považuje za jednu z najúčinnejších metód alternatívnej medicíny a samoliečby.

Reflexná terapia (reflexológia) nie je nič zložité

Reflexná terapia (reflexológia) je viac ako tisíc rokov stará ázijská masáž, ktorá sa považuje za jednu z najúčinnejších metód alternatívnej medicíny a samoliečby.

Je založená na holistických princípoch a na predpoklade, že na koncoch tela (chodidlá a ruky) sa nachádzajú nervové zakončenia, ktoré majú vzťah k vnútorným orgánom.

Podľa reflexológie majú všetky orgány alebo časti tela na chodidlách svoje reflexné miesto (reflexnú plôšku). Okrem chodidiel môžeme reflexné plôšky nájsť napr. aj na rukách, uchu a pod.

Reflexná terapia je nesprávne zamieňaná za akupresúru (manupresúru), pretože pri oboch technikách ide o využívanie tlaku na určité miesta tela. Akupresúra je však masáž akupresúrnych bodov a meridiánov (energetických dráh) na celom tele.

Pri určovaní jednotlivých reflexných plôšok sa vychádza okrem iného z rozdelenia ľudského tela na:

    a) 10 pozdĺžnych zón, ktoré prebiehajú v rovnakých vzdialenostiach celým telom od hlavy až po končeky prstov na nohách

    b) 3 horizontálne zóny, ktoré sú ohraničené kostrovým systémom tela a kostrou chodidla takto:

    I.zóna - oblasť nad tzv. ramenným pásom, kde patria orgány krku a hlavy. Na chodidle je to oblasť od končekov prstov po základné kĺby prstov.
    II.zóna - oblasť hrudníka a orgány hornej časi brucha. Na chodidle je to oblasť metatarzálnych (predpriehlavkových) kostí.
    III.zóna - orgány a kostra panvy, na chodidle je to oblasť od päty, cez priehlavok, až po hranicu metatarzálnych kostí.

Umiestnenie reflexnej plôšky na chodidle zodpovedá umiestneniu daného orgánu v tele podľa uvedených zón. Párové orgány majú svoje plôšky uložené takmer symetricky na obidvoch chodidlách, nepárové orgány majú svoju reflexnú plôšku na tom chodidle, na ktorej strane tela sa nachádzajú (napr. pečeň na pravom chodidle, slezina na ľavom chodidle).

Na reflexných zónach sa dá urobiť veľmi presná diagnostika stavu jednotlivých orgánov a to podľa charakteru zmien na koži a v podkoží a podľa bolestivosti v oblasti reflexných plôšok. Plôšky orgánov, ktoré sú narušené, reagujú pri masáži bolestivo a miera bolestivosti udáva mieru narušenia orgánu.

Vhodným pôsobením na reflexné plôšky, napríklad ich masážou, môžeme vyriešiť široké spektrum zdravotných ťažkostí: od problémov na úrovni pohybového ústrojenstva (bolesti kĺbov a chrbtice, blokády chrbtice, migrény...) cez poruchy činnosti jednotlivých orgánov či už v oblasti dýchacej, srdcovocievnej, tráviacej, alebo močovo-pohlavnej až po dysharmóniu v oblasti psychicko-emočnej, od akútnych, bolestivých, prudkých prejavov až po chronické, dlhotrvajúce zdravotné ťažkosti.

Kvalitnú reflexnú terapiu môže poskytnúť len skúsený školený terapeut. V mnohých situáciách si však môže do veľkej miery pomôcť každý sám pomocou automasáže. Ak ide o náhly bolestivý stav, určenú plôšku hladíme. Ak je potrebné daný orgán stimulovať, plôšku intenzívne a opakovane stláčame.

Pri chronických zdravotných problémoch samozrejme nemôžeme očakávať úplné vyliečenie po prvej masáži. Pre maximálny efekt liečby je potrebné absolvovať viac terapií vo vhodných časových intervaloch.

Okrem toho je nutné upraviť životosprávu: spôsob stravovania, denný režim, rozdelenie práce a oddychu a v neposlednom rade "upratať si v hlave" - lebo spôsob vnímania skutočnosti okolo nás má preukázateľný vplyv na stav nášho organizmu.

Školení terapeuti chápu celkovú prepojenosť a všetky prejavujúce sa súvislosti napríklad následovne: pri tzv. tenisovom lakti je treba hľadať problém aj v poruche činnosti žlčníka, pri bolestiach kolien je zvyčajne potrebné liečiť aj obličky, pri zahlienených dýchacích cestách hrubé črevo.

Účinkom reflexnej liečby dochádza k intenzívnej detoxikácii, preto je dôležité prijímať dostatočné množstvo tekutín. Prechodne sa môžu objaviť vyrážky na koži, môže dôjsť k zvýšenej produkcii hlienu na slizniciach (dýchacie cesty - nádcha, kašeľ, gynekologický výtok,...), prípadne sa môže objaviť aj horúčka. Reakcie sú u jednotlivých ľudí individuálne a trvajú rôzne, od niekoľkých minút (zimnica, horúčka, závrať) až po niekoľko dní až týždňov (vylučovanie sekrétov, kožné prejavy). Nástup reakcií v časovom odstupe od masáže je tiež individuálny, podľa dispozície konkrétneho organizmu. Ide o prirodzené prejavy, pomocou ktorých organizmus nastoľuje rovnováhu.

Kostra chodidla nesie hmotnosť celého tela a pružne reaguje na zmeny polohy tela. Obuv by mala svojím tvarom kopírovať tvar chodidla. Ľudia, ktorí majú následkom úrazu, operácie alebo neurologických porúch zmenený pohybový systém, potrebujú obuv špeciálne upravenú. Nevhodnou topánkou (zúžená špička, vysoký opätok...) vznikajú deformity chodidla, ako sú vbočený palec, tzv. kladivkovité prsty, pokles klenby a pod. a vzniká nežiaduci tlak na reflexné zóny orgánov. Pri zúženej špičke je maximálny tlak v oblasti prstov, kde sú umiestnené plôšky hlavy a krku: ramená, šija, spánky (bolesti hlavy), prsia (rôzne hrčky v oblasti prsníkov), nos, čelové dutiny, oči, uši. Najprirodzenejšia je pre nohu chôdza naboso. Okrem toho, že chodidlo nie je deformované obuvou, je adekvátne stimulované nerovnosťami terénu. Bolestivá citlivosť chodidiel na každý kamienok sa postupne stratí. Je to dané ani nie tak tým, že si noha "zvykne," ako tým, že masážou boľavých reflexných plôšok harmonizujeme činnosť jednotlivých orgánov. Plôšky zdravých orgánov nie sú bolestivé.

Využitie reflexnej terapie je všestranné, od liečby zdravotných ťažkostí, cez hlboké uvoľnenenie, odstránenie stresu až po obnovu samoliečiacich schopností tela.

Katalóg reflexných terapeutov na Slovensku

Zdroje:
[1] hom-art.sk/reflexnaliecba.php
[2] reflexnaterapia.eu
[3] regeza.sk/reflexna-terapia-reflexologia.html
[4] Images courtesy of satit_srihin at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať:
Kineziologia - one brain
Jogová terapia
Joga
Formy jogy - ktorú si vybrať ?
Thajská masáž
Shiatsu
Osteopatia - terapia rukami
Dornova metóda a Breussova masáž

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S