Detoxikácia čreva (jednoducho a zrozumiteľne)

Stav hrubého čreva výrazne ovplyvňuje stav imunitného systému. Ak je hrubé črevo zanesené toxínmi, môže spôsobovať zdravotné problémy skoro v celom tele. Preto je detoxikácia čreva tak dôležitá.

Detoxikácia čreva (jednoducho a zrozumiteľne)

ČREVO A IMUNITA

Hrubé črevo považovali už starí Číňania za príčinu všetkých chorôb. Stav hrubého čreva totiž výrazne ovplyvňuje stav imunitného systému, najmä protibakteriálnej imunity.

Ak je hrubé črevo zanesené toxínmi, môže spôsobovať zdravotné problémy skoro v celom organizme, a pritom ani nemusíme tušiť, že problém je práve v hrubom čreve.

Hrubé črevo je osídlené mikroflórou, ktorá zaisťuje mnohé tráviace procesy. Ide predovšetkým o trávenie živočíšnych bielkovín a tukov.

Toxické ložiská v hrubom čreve mávajú obal z tukov, cholesterolu, vlákniny, nestrávených zvyškov potravy a lepku. Nachádzajú sa buď priamo v črevnej dutine, resp. v haustrách (záhyboch hrubého čreva), alebo podsliznične, čo je problém pomerne závažný, pretože takéto črevo sa nedá vyčistiť mechanicky. Tieto ložiská produkujú toxíny, antigény a imunokomplexy, ktoré môžu spôsobovať chronické zápaly rôznych orgánov tela.

 

ČO OVPLYVŇUJE V AKOM STAVE MÁME ČREVO ?

Pre dobrý stav hrubého čreva je rozhodujúca STRAVA.  

Podľa tradičnej čínskej medicíny o stave hrubého čreva rozhodujú aj pľúca, pečeň, žlčník a žlčové cesty.

Pľúca sú dcérskym orgánom hrubého čreva a riadia distribúciu tekutín v organizme. Pri chybách v tejto distribúcii môže vznikať príliš vodnatý alebo príliš suchý črevný obsah.

Funkcie hrubého čreva môžu poškodzovať aj toxíny, ktoré sa uvoľňujú z pečene a žlčníka. Pečeň a žlčník ovládajú hlavne slepé črevo a konečník.

Análny otvor ovláda slezina.

Hemoroidy a plesňové infekcie konečníka, svrbenie alebo istý druh dysbiózy spojený so značným nafukovaním sú procesy primárne spôsobené ložiskami toxínov v pečeni a následnými ložiskami v slepom čreve a konečníku.

Oblasť slepého čreva je pritom veľmi významná nielen z tráviaceho hľadiska, ale aj imunitného, pretože sa tu nachádza zásadný imunitný orgán, tzv. Peyerské plaky. Pre viac informácií pozri článok Detoxikácia a pôst z hľadiska tradičnej čínskej medicíny.



OČISTA / DETOXIKÁCIA ČREVA

Na očistu (detoxikáciu) čreva dbáme hlavne pri metabolických, kožných, pľúcnych a psychických problémoch, pri onkologických ochoreniach, pri problémoch s močovým a gynekologickým ústrojenstvom, lymfatickým systémom atď.

V črevách sa môžu prejavovať aj dôsledky potravinovej alergie. Pri každom požití alergizujúcej potraviny dochádza k zápalu hrubého čreva. Pokiaľ je táto potravina bežnou súčasťou jedálnička, ako mlieko alebo múka, prechádza zápal do chronického štádia (colitis chronica).

Ak sa autoimunitná aktivita zameria proti črevu, vznikajú závažné zápaly hrubého čreva nazývané ulcerózna kolitída (colitis ulceróza) alebo Crohnova choroba. Chemická liečba týchto ochorení je veľmi náročná a má poškodzujúci vplyv na celý organizmus, pretože sa používajú kortizónové lieky, preparáty z oblasti imunosupresív a chemoterapeutiká.

Na detoxikáciu čreva existuje vo svete veľa prostriedkov. Pri každej detoxikácii čreva sa však odporúča upraviť hlavne stravovacie návyky. Počas očisty čreva je preto vhodné úplne vyradiť živočíšne bielkoviny (mäso, mliečne výrobky, ...), výrobky z bielej múky (biele pečivo, pizza, cestoviny, ...), kvasnice a cukor a zaradiť do jedálnička stravu bohatú na vlákninu, pretože práve nerozpustná (nesolubilná) vláknina, ktorá je pre človeka nestráviteľná, pretože je na báze celulózy, je prirodzeným čističom čreva. Táto vláknina, ktorá vlastne prechádza črevom a čistí ho o nestrávené kúsky potravy, je obsiahnutá v ovocí a zelenine, celozrných obilovinách, bylinkách, riasach  atď.

Z byliniek sa pri očiste čreva odporúča hlavne benedikt lekársky, cesnak medvedí, mäta prieporná, senovka grécka, zelený íl (užíva sa najmenej 21 dní a pri zápche sa vysadzuje na 2 dni) a skorocel indický (psylium). Zo zelených potravín je to hlavne CHLORELLA PYRENOIDOSA a SPIRULINA.

Existujú rôzne detoxikačné diéty a pôsty na očistu čreva. Napríklad jednoduchá očista čreva pomocou ľanových semienok, kefíru a klinčeka, kedy sa zmieša 1 polievková lyžica pomletých ľanových semienok so štipkou pomletého klinčeka a tretinou pohára kefíru. Táto zmes sa konzumuje jeden týžden 2 krát denne, pred raňajkami a po večeri. Plus sa dodrživa zvýšený pitný režim. Potom je pár dní pauza a kúra sa môže opakovať zas, až do zlepšenia zdravotného stavu. Tento spôsob očisty čreva sa môže opakovať viac krát do roka a často sa využíva aj pri problémoch s črevnými parazitmi.

V posledných rokoch vzrastá záujem aj o jogovú očistu čriev a celého tráviaceho systému, tzv. šankprakšalánu, ktorá je založená na pití slanej vody.

Mechanické očisty hrubého čreva, ako napríklad klystír, hydrocolonterapia alebo basti (ajurvédska procedúra, pri ktorej sa do hrubého čreva aplikujú liečivé oleje a odvary), čistia slizničnú vrstvu čreva, no nemajú žiaden vplyv na ďalšie hlbšie vrstvy čreva, preto nie sú až tak účinné, ak sa nekombinujú aj s úpravou stravy. 

Ajurvéda odporúča pri pozvoľnej dlhodobejšej detoxikácii čreva bylinný prípravok Triphala, ktorý je extraktom 3 sušených ovocných plodov: Amalaki (Phyllanthus emblica), Vibhitaki alebo Bibhitaki (Terminalia belerica) a Haritaki (Terminalia chebula). Mal by sa užívať minimálne 3 mesiace. Pre viac informácií pozri Detoxikácia a pôst z hľadiska ajurvédy.

Rôzne detoxikačné preparáty a balíčky môžu tiež pomôcť pri detoxikácii hrubého čreva. Medzi najznámejšie prostriedky na očistu hrubého čreva na Slovensku patria bylinkové a bioinformačné prípravky od firiem Joalis, Diochy, Energy atď. Pri týchto prostriedkoch je dôležité mať kontrolu, či skutočne k očiste čreva došlo, či je v ňom nastolená symbióza a či boli odstránené infekčné a toxické ložiská, parazity atď.

Pri detoxikácii čreva je veľmi dôležitý aj pravidelný pohyb a psychická pohoda. Hrubé črevo najviac oslabuje strach, smútok, žiaľ a depresia. Emocionálny blok v hrubom čreve môže spôsobiť stratu odvahy, podráždenosť, stres a iné problémy. Preto je dôležité naučiť sa negatívne emócie správne spracovať, či už pomocou meditácie, relaxačných cvičení, prechádzok v prírode, alebo iných techník.

Ak chcete, aby Vám s detoxikáciou pomohol nejaký odborník, vyberte si z nášho Katalógu detoxikačných poradcov / centier na Slovensku.

Najčítanejšie články v tejto kategórii:
Detoxikačné kúry proti parazitom v tele
Šatkrije (šatkarmy) – detoxikačné jogové techniky
Riadená a kontrolovaná detoxikácia podľa MUDr. Josefa Jonáša
Detoxikácia a pôst z hľadiska ajurvédy
Homeopatická detoxikácia
Čo je to detoxikácia a prečo detoxikovať
Javorová detoxikácia
Detoxikácia pečene a žlčníka – 1.časť
Detoxikácia pečene a žlčníka – 2.časť
Plesňové a kvasinkové infekcie - alternatívna liečba (3.časť)

Zdroje:
[1] JONÁŠ, J.: Praktická detoxikácia podľa MUDr. Josefa Jonáša
[2] bylinky.nazdravie.sk
[3] detoxikacia-organizmu.com
[4] Image courtesy of cooldesign at FreeDigitalPhotos.net

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S