Pojmom ZELENÉ POTRAVINY alebo ZELENÁ STRAVA dnes označujeme potraviny ako chlorella, spirulina, zelený jačmeň, zelená pšenica atď.
Prečo sú hitom zdravej výživy tretieho tisícročia?
Pretože obsahujú veľké množstvo cenných minerálov, vitamínov, enzýmov, posilňujú imunitný systém, chránia pred mnohými civilizačnými chorobami, podporujú detoxikáciu, chudnutie a regeneráciu organizmu a pod.
Prečo užívať zelené superpotraviny?
V porovnaní s minulosťou sa okrem kvality vzduchu a vody výrazne zmenila aj kvalita potravín, ktoré ponúka trh a ktoré sú stále viac chudobnejšie na živiny a neraz aj so škodlivými účinkami na zdravie.
Aj preto dnes moderná veda usilovne hľadá ideálne potraviny a zdravé nutričné doplnky, ktoré by chránili pred tzv. chorobami z nedostatku (osteoporóza, anémia a pod.) a pomohli by posilniť imunitný systém, aby bol účinným štítom proti civilizačným chorobám.
Týmito superpotravinami by vraj mali byť zelené potraviny chlorella, spirulina, mladý zelený jačmeň a mladá zelená pšenica. Z hľadiska výživy sú tieto potraviny vlastne blízkymi príbuznými zelenej zeleniny, no v rovnakom množstve obsahujú omnoho viac prospešných látok a sú teda nutrične bohatšie.
Aj mnoho odborníkov v oblasti výživy začína presadzovať tzv. trend green foods („zelené potraviny“), ktorého hlavnou zásadou je, že ľudská strava by mala obsahovať veľký podiel rastlinnej zložky v surovom stave. Títo odborníci na výživu tvrdia, že zelené potraviny by mali byť každodennou súčasťou jedálnička.
Čo sú to vlastne ZELENÉ POTRAVINY?
Ide o minimálne upravované prírodné produkty spracované výlučne šetrnými technológiami, aby si v čo najväčšej miere zachovali obsah výživných látok. Majú vysoký obsah všetkých dôležitých nutričných látok ako vitamíny, minerály, stopové prvky, aminokyseliny, esenciálne mastné kyseliny, enzýmy atď.
Okrem nutričnej úlohy plnia aj detoxikačnú úlohu (pomáhajú hlavne spriechodniť črevný trakt a cievny systém) a podporujú hojenie zápalových procesov v tele. Okrem toho dodávajú vitalitu a celkovo posilňujú imunitný systém.
Môžu sa konzumovať celoročne a v niektorých prípadoch je vhodné ich kombinovať (napríklad chlorellu s jačmeňom), pretože synergický efekt zvyšuje ich účinnosť.
Pozitívne účinky zelených potravín:
- sýtia a čistia organizmus zároveň
- sú komplexné a prirodzené
- podporujú imunitu
- upravujú trávanie a vylučovanie
- sú zásadotvorné
- majú antioxidačné a protizápalové účinky
- pomáhajú pri liečbe kožných problémov, ochorení srdca a ciev, ...
Kontraindikácie zelených potravín:
- neexistujú štúdie o bezpečnosti dlhodobého užívania zelených potravín, u onkologických pacientov sa neodporúčajú kvôli tomu, že podporujú rast a delenie buniek
Ktoré sú zelené superpotraviny?
Chlorella pyrenoidosa je jednobunková sladkovodná riasa, ktorá má sýto smaragdovo zelenú farbu a vysokú výživovú hodnotu. Obsahuje všetkých 8 aminokyselín potrebných pre život, viac ako 20 vitamínov (aj B12 – dôležitý pre vegetariánov), cenné minerály, zelené rastlinné farbivo chlorofyl (podporný prostriedok pri hojení rán), dôležité mastné kyseliny, špecifický chlorella rastový faktor (CGF), vlákninu atď.
50-60% chlorelly sušiny tvorí bielkovina.
Významné sú aj detoxikačné vlastnosti chlorelly, hlavne jej schopnosť neutralizovať alebo odbúrať jedovaté látky z tela. Jej vláknina zlepšuje trávenie a podporuje rast prospešných baktérií v tráviacom trakte, preto chlorella pomáha aj vyrovnávať pH tela.
SPIRULINA (Arthrospira platensis)
Spirulina je mikroskopická modrozelená sinica, ktorej názov je odvodený zo špirálovitého charakteru vlákien. Túto sladkovodnú riasu používali ako pokrm napríklad v Mexiku. Doposiaľ sa stále konzumuje v niektorých krajinách ako sušený chlieb.
Spirulina obsahuje v sušine 60 – 70 % plnohodnotných rastlinných bielkovín. Je významným prírodným zdrojom živín a vitamínov, hlavne vitamínu B12, provitamínu A (betakarotén) a vitamínu E. Obsahuje minerálne látky, kyselinu gama-linolénovú (GLA), má vysoký obsah železa, celú škálu esenciálnych aminokyselín a polynenasýtených mastných kyselín v priaznivom pomere, mnoho enzýmov napomáhajúcich tráveniu, zelené rastlinné farbivo chlorofyl, modrý fytocyanín (veľmi účinná fytochemikália v boji proti rakovine) a obrovský obsah antioxidantov.
Zvlášť vhodná je pre diabetikov, pre ľudí, ktorí majú tráviace ťažkosti, nadváhu, fyzicky ťažko pracujú a pre športovcov.
Môže sa používať aj počas tehotenstva a kojenia, pretože je vhodným zdrojom železa, vitamínu B12, K1, K2 a iných výživných látok. Taktiež pomáha udržiavať zdravú črevnú mikroflóru.
MLADÝ ZELENÝ JAČMEŇ
Zelený jačmeň je šťava z lístkov mladého jačmeňa v podobe prášku, ktorá obsahuje chlorofyl a celé spektrum enzýmov, vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov a aminokyselín v prírodnej forme.
Pomáha spomaľovať starnutie buniek (kvôli obrovskému množstvu SOD - enzým superoxid dismutáza), ďalej pomáha v boji s kožnými chorobami a s chudokrvnosťou, znižuje riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb (prečisťuje cievy), podporuje tráviace a vylučovacie ústrojenstvo (zbavuje nadváhy, zápchy, hnačiek, plynatosti, …), preventívne prôsobí pri cukrovke a rakovine atď.
ZELENÁ (MLADÁ) PŠENICA
Podľa legendy priniesla zelenú pšenicu ako dar egyptská bohyňa, preto bola zelená pšenica oceňovaným bohatstvom mocných egyptských faraónov. Zelená mladá pšenica je známa predovšetkým pre svoje detoxikačné a čistiace vlastnosti. Obsahuje chlorofyl, nespočetné množstvo bioaktívnych enzýmov, esenciálne mastné kyseliny, antioxidanty a dôležité minerály.
Je to naturálny alkalizátor a komplexný zdroj enzýmov, preto sa využíva hlavne pri alkalizácii, detoxikácii, omladzovaní organizmu, na podporu imunitného systému, na zvýšenie kvality pokožky, odburávanie tukov a pod.
Zelené potraviny nie sú liekom, ale potravinovými doplnkami zdravej výživy. Svojím pôsobením na organizmus môžu pomôcť odstrániť niektoré príčiny chorôb a tým prispieť k uzdraveniu. Mnohím ľuďom pomohli zelené potraviny zvýšiť vitalitu, zlepšiť imunitu a zbaviť sa nepríjemných zdravotných ťažkostí. Ich účinnosť by sa však nemala preceňovať, pretože nikdy nenahradia pestrú a vyváženú stravu, hlavne každodennú konzumáciu ekologicky vypestovaného ovocia a zeleniny, vhodný pitný režim a zdravý životný štýl.
Najčítanejšie články:
Prebiotiká, probiotiká a symbiotiká
Kombucha – účinky, dávkovanie a domáca príprava
Aloe vera - veľký prírodný liečiteľ
Včelie liečivá (med, peľ, propolis a materská kašička)
Omega 3,6,9 ...
Ľanové semeno a ľanový olej
Aké oleje používať na bezpečné vyprážanie a pečenie
"Dobré" a "zlé" tuky, trans-tuky a nízkotučný trend
Stravovanie podľa metabolických typov
Stravovanie podľa krvných skupín
Plesňové a kvasinkové infekcie - alternatívna liečba
Vegetariánstvo a jeho nové formy
Schüsslerove tkanivové (bunkové, biochemické) soli – liečba biominerálmi
Zdroje:
[1] metabolizmus.sk
[2] jacmen-chlorella.sk
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...