Prebiotiká, probiotiká a symbiotiká - aký je medzi nimi rozdiel ?

Vysvetlenie pojmov prebiotiká, probiotiká a symbiotiká. Aký je medzi nimi rozdiel a na čo sú dobré? Prečo sú pre naše zdravie tak dôležité?

Prebiotiká, probiotiká a symbiotiká - aký je medzi nimi rozdiel ?

PROBIOTIKÁČasto sa pri doplnkoch výživy stretávame s termínami, ktoré sice znejú podobne, no majú iný význam. Napríklad prebiotiká, probiotiká a symbiotiká.

V tomto článku si vysvetlíme, aký je medzi nimi rozdiel a na čo sú dobré?

PROBIOTIKÁ

Probiotiká (pro = priaznivý, bios = život) sú zjednodušene povedané prípravky obsahujúce zdraviu prospešné baktérie (probiotické baktérie).

Najčastejšie sú to laktobacily a bifidobakterie, ktoré pozitívne pôsobia na črevnú mikroflóru a bránia premnoženiu škodlivých hnilobných baktérií v čreve. Pomáhajú hlavne pri liečbe hnačky, pri obnove črevnej mikroflóry po liečbe antibiotikami, pri alergiách, na podporu imunity atď.

V oblasti probiotík sa môžeme stretnúť s dvoma skupinami výrobkov.

Prvú skupinu tvoria potraviny ako zakysané mliečne výrobky, tvrdé syry, kyslá kapusta, zelenina, ovocie, strukoviny, obilniny a pod.

Druhú skupinu tvoria doplnky stravy vo forme tabletiek, kapsulí a pod. Čím je počet baktérií v jednej tabletky väčší (min. 1 miliarda), tým ide o kvalitnejší doplnok výživy. Ak probiotikum obsahuje viac druhov baktérií, podiel jedného druhu by mal predstavovať aspoň polovicu z celkového počtu baktérií v tabletke, najmenej však 20%. Probiotikum by malo byť uskladnené v chladničke, aj v lekárni, aj doma. Užíva sa väčšinou s jedlom, aby sa zabránilo priamemu pôsobeniu koncentrovanej kyseliny HCl v žalúdku pri užití nalačno. Preventívne stačí užívať 1 tabletku 1 krát denne; pri hnačkách alebo iných tráviacích problémoch, 1-2 tabletky 3 krát denne.

Rast dobrých probiotických baktérií potláčajú potraviny obsahujúce veľa hnilobných baktérií, napr.:

  • mäso,
  • údeniny,
  • vajíčka,
  • nadmerný príjem sladkostí
  • nadmerný príjem bielkovín,
  • nedostatok vitamínov B,
  • alkohol,
  • stres atď.

 

PREBIOTIKÁ

Prebiotiká sú zjednodušene povedané potravou pre zdraviu prospešné probiotické baktérie.

Ide o nestráviteľnú zložku stravy, väčšinou vlákninu a oligosacharidy, ktoré vytvárajú dobré podmienky pre správny rast a aktivitu  probiotických baktérií.

Prebiotiká nájdeme buď priamo v potravinách ako sú obiloviny, ovocie a zelenina (hlavne cesnak, cibuľa a pór), alebo ako doplnky stravy. Vynikajúcim prebiotikom sú aj ľanové semená. Jedným z najsilnejších a najkvalitnejších prebiotík je chlorella (pre viac informácií o chlorelle a ostatných zelených superpotravinách pozri článok Zelené superpotraviny = zelené zdravie).

 

SYMBIOTIKÁ

Symbiotiká sú kombináciou probiotík s prebiotikami. Spojujú vlastnosti probiotík a prebiotík do jedného výrobku. Zlepšujú odolnosť proti infekciám, majú antibakteriálnu schopnosť a celkovo zlepšujú imunitu organizmu.

Najlepším spôsobom ako si udržať správnu črevnú mikroflóru je pestrá a vyvážená strava, ktorá obsahuje všetky zložky potravy. 

 

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Najčítanejšie články v tejto kategórii:
Včelie liečivá (med, peľ, propolis a materská kašička)
Aloe vera - veľký prírodný liečiteľ
Zelené superpotraviny (chlorella, spirulina, zelený jačmeň, zelená pšenica)= zelené zdravie
Kombucha – účinky, dávkovanie a domáca príprava
Omega 3,6,9 ...
Ľanové semeno a ľanový olej
Aké oleje používať na bezpečné vyprážanie a pečenie
"Dobré" a "zlé" tuky, trans-tuky a nízkotučný trend
Stravovanie podľa metabolických typov
Stravovanie podľa krvných skupín
Plesňové a kvasinkové infekcie - alternatívna liečba
Vegetariánstvo a jeho nové formy
Schüsslerove tkanivové (bunkové, biochemické) soli – liečba biominerálmi

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S