Schüsslerove tkanivové (bunkové, biochemické) soli – samoliečba biominerálmi

V podstate ide o veľmi jednoduchý systém 12 minerálnych solí, ktoré sú zlúčeninami sodíka, draslíka, železa, vápnika, síry, fosforu, chlóru, kremíka atď., a ktoré prirodzene získavame z potravy.

Schüsslerove tkanivové (bunkové, biochemické) soli – samoliečba biominerálmi

Schüsslerove tkanivové (bunkové, biochemické) soli je označenie pre systém základných minerálnych solí,  ktoré sa nachádzajú v tkanivách ľudského tela.

V podstate ide o veľmi jednoduchý systém 12 minerálnych solí, ktoré sú  zlúčeninami sodíka, draslíka, železa, vápnika, síry, fosforu, chlóru, kremíka atď., a ktoré prirodzene získavame z potravy. Ich rovnováha a správny pohyb v organizme sú nevyhnutné pre udržanie zdravia.

V 19. storočí tieto biochemické soli, alebo inak aj biominerály, definoval Dr. Wilhelm Heinrich Schüssler, nemecký homeopat a biochemik. V Nemecku je biochemická liečba, čiže liečba biominerálmi, známa už od roku 1870. Dnes je uznávaná nie len alternatívnymi lekármi, ale aj lekármi klasickej medicíny.

Minerálne látky sú anorganické látky obsiahnuté v tele len v malých množstvách a ľudský organizmus si ich nie je schopný vytvoriť sám.

Keďže život živých buniek je pomerne krátky a vytváranie nových buniek závisí na správnej koncentrácii  minerálnych látok, sú pre náš život mimoriadne dôležité. Ich nedostatok vedie k rôznym funkčným poruchám organizmu a ochoreniam. Dnešné poľnohospodárstvo nám často poskytuje potraviny ochudobnené o dôležité minerálne látky. Ak sa k tomu pridá ešte aj zvýšená fyzická alebo duševná námaha, dochádza k narušeniu rovnováhy esenciálnych minerálnych živín, a to sa nakoniec prejaví zdravotnými problémami. Dr. Schüssler a jeho nasledovníci verili a veria, že mnohé zdravotné problémy je možné liečiť obnovením rovnováhy základných minerálnych látok v tele.

Keďže minerálne anorganické látky sa veľmi ťažko vstrebávajú, bolo zistené, že najlepšia vstrebateľnosť je pri spracovaní anorganického materiálu homeopatickým riedením / potencovaním na potenciu D6 (decimálna potencia v pomere 1:1 000 000). Minerálne látky sa v takejto forme nachádzajú aj prirodzene v potrave. Vyrábajú sa aj potencie D3 a D12 a biochemické masti v potencii D6.  

Schüsslerove tkanivové soli by sa však nemali zamieňať s homeopatiou, pretože minerálne soli si nevyberáme podľa homeopatického zákona podobnosti (podobné sa lieči podobným), ale na základe zákona nedostatku - telu dodáme to, čo mu podľa istých príznakov chýba.

Kvantitatívna stránka je pritom tiež veľmi dôležitá. Pre správny výber chýbajúcej tkanivovej soli sa berie v úvahu aj duševná rovnováha pacienta. Nerovnováha minerálnych solí v organizme má totiž často pôvod v jeho psychickom stave a po úprave psychického stavu dôjde automaticky aj k úprava hladiny minerálov v bunkách fyzického tela.

Schüsslerove tkanivové soli / biominerály sa užívajú podobne ako homeopatické lieky. Tablety sa nechajú rozpustiť pod jazykom. Pred užitím a po užití sa odporúča nejesť a nepiť asi 10 minút. Obvyklé dávkovanie týchto biominerálov pri chronických stavoch je dvakrát denne jedna tableta (0,5 g). Biominerály sa užívajú dlhodobo (3 až 6 mesiacov, niekedy až rok) podľa závažnosti a trvania deficitu, aby doplnenie do buniek bolo kvantitatívne dostatočné. V prípade akútnych stavov je možné zvýšiť dávkovanie na 1 tabletu každé 2 hodiny. Napríklad, v prípade vysokej teploty alebo krvácania, sa užíva 1 tableta každých 10-15 minút. Akútne sa biominerály užívajú až pokiaľ nenastane zlepšenie zdravotného problému. Vďaka prirodzenému výskytu v ľudskom tele a minimálnej dávke nemajú tkanivové soli žiadne nežiaduce účinky. Bez obáv ich môžu užívať aj tehotné a dojčiace ženy, alebo deti (deťom je nutné tabletu rozdrviť na prášok a ten rozpustiť v čistej vode). Je ich možné kombinovať s homeopatikami aj klasickými liekmi.

ZOZNAM ZÁKLADNÝCH TKANIVOVÝCH SOLÍ A ICH ZDRAVOTNÉ ÚČINKY:

1. Calcium fluoratum CaF2 (fluorid vápenatý) - biochemická soľ na elasticitu tkanív (natiahnuté šľachy, kŕčové žily, hemeroidy, ...) a na zdravú zubnú sklovinu
2. Calcium phosphoricum CaHP04 x 2H2O (hydrofosforečnan vápenatý) - biochemická soľ na bunkovú obnovu a pevnosť kostí
3. Ferrum phosphoricum FePO4 x 4H2O (fosforečnan železitý) - biochemická soľ na prvú pomoc pri všetkých zápaloch a na nedostatok železa
4. Kalium muriaticum (chlorátum) KCI (chlorid draselný) - biochemická soľ na druhé štádium zápalov, pri opuchu slizníc a tvorbe bieleho hlienu
5. Kalium phosphoricum KH2P04 (hydrofosforečnan draselný) - biochemická soľ na výživu mozgu a senzorických nervov
6. Kalium sulfuricum K2S04 (síran draselný) - biochemická soľ slúžiaca ako kondicionér kože a okysličovač tkanív
7. Magnesium phosphoricum MgHPO4 x 3H2O (hydrofosforečnan vápenatý) - biochemická soľ na výživu svalov a motorických nervov (na koliky a kŕče)
8. Natrium muriaticum (chlorátum) NaCI (chlorid sodný, kuchyňská soľ) - biochemická soľ na správny pohyb vody v tele a hydratáciu buniek (na opuchy, suché sliznice, tečúce oči a nos, ...)
9. Natrium phosphoricum Na2HPO4x12H2O (fosforečnan sodný) - biochemická soľ pri prekyslení organizmu a s tým súvisiacich tráviacich problémoch (pálenie záhy, plynatosť, mykózy, obličkové kamene, ...)
10. Natrium sulfuricum Na2S04 (síran sodný) - biochemická soľ na detoxikáciu pečene a odstránenie nadbytočnej vody z tela (pri žlčníkových a obličkových kameňoch, zvracaní žlče a pigmentových škvrnách v tehotenstve, ...)
11. Silicea (oxid kremičitý, kremeň, piesok) - biochemická soľ na udržanie pevnosti spojivových tkanív (pomáha udržiavať zdravú kožu, vlasy, nechty, ...)
12. Calcium sulfuricum CaSO4 x 2H2O (síran vápenatý, pálením sa z neho vyrába sadra) - biochemická soľ, ktorá pôsobí ako systémový čistič organizmu, podporuje činnosť pečene a pôsobí proti tvorbe hnisu

Po Schüsslerovej smrti boli v biochemickom výskume popísané ďalšie minerálne látky v tkanivách a krvi, čím postupne vznikla doplnková sada ďalších 12 minerálnych solí. Ide hlavne o mangán, chróm, meď, selén, zinok, jód, lítium a zlato. Zväčša sa používajú ako doplnok k základným 12 bunkovým soliam, v potenciách D6 alebo D12.

Zaujímavá video prezentácia v češtine o tom, ako si zlepšiť život Schüsslerovými soľami:

Mgr. Daniela Rovenská, MVDr. Ylona Hofírková, Zlepšete si život se Schüsslerovými solemi from Cesty k sobě on Vimeo.

Podrobný popis všetkých tkanivových solí a ich indikácii je možné nájsť na stránke bunkovesoli.sk.

„Obnova bunky a tým aj celého tela je výsledkom vyrovnania deficitu anorganických solí.“ (Dr. Wilhelm H. Schüssler)

Zdroje:
[1] drakoop.sk
[2] vilcakul.extra.hu
[3] bunkovesoli.sk
[4] cestyksobe.cz

Mohlo by vás zaujímať: 
Homeopatia
Schüsslerove tkanivové soli počas tehotenstva, pôrodu a šestonedelia
Homeopatiká, Schüsslerove soli a prírodné prostriedky na angínu, zápal mandlí a bolesti hrdla
Nutričné kvasnice – charakteristika, použitie a recepty
Javorový sirup - charakteristika a použitie
Prebiotiká, probiotiká a symbiotiká
Aloe vera
Zelené potraviny (chlorella, spirulina, zelený jačmeň, zelená pšenica)
Cukry (sacharidy) a ich metabolizmus
Ľanové semeno a ľanový olej
Aké oleje používať na bezpečné vyprážanie a pečenie

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S