Homeopatiká, Schüsslerove soli a prírodné prostriedky na angínu, zápal mandlí a bolesti hrdla

Pri vírusových ochoreniach je vhodné uprednostniť homeopatiká pred antibiotikami</strong>, pretože antibiotiká nepôsobia na vírusy a môžu poškodiť mikroflóru čreva, čím oslabia imunitný systém.

Homeopatiká, Schüsslerove soli a prírodné prostriedky na angínu, zápal mandlí a bolesti hrdla

Bolesť hrdla môže byť začiatkom nielen angíny, ale aj niektorých ďalších ochorení, ktoré sa v začiatočnom štádiu prejavujú podobne ako angína. Patrí medzi ne napríklad šarlach spôsobený streptokokom, vírusová infekčná mononukleóza, mumps a iné ochorenia.

Pri vírusových ochoreniach je vhodné uprednostniť homeopatiká pred antibiotikami, pretože antibiotiká nepôsobia na vírusy a môžu poškodiť mikroflóru čreva, čím oslabia imunitný systém a celkovú situáciu zhoršia. Zápal mandlí sprevádza celkové oslabenie organizmu, keďže mandle sú lymfatické tkanivo.

Bolesti hrdla a angína:

  • symptóm vírusovej alebo bakteriálnej infekcie
  • spôsobené zatekajúcimi hlienmi
  • pri streptokokovej infekcii je často vyššia horúčka, výraznejšie bolesti, opuchnuté lymfatické uzliny. mononukleóza – vírusová infekcia s ťažším a dlhším priebehom ochorenia a s veľkými bolesťami hrdla, opuchnutými mandľami. Často je súčasťou hepatitída.

Homeopatia má výsostné postavenie pri liečbe rôznych akútnych stavov. Pri podaní správneho homeopatického lieku pri bolestiach hrdla alebo angíne, symptómy ochorenia výrazne ustúpia do 24 hodín. Homeopatický liek nezabíja baktérie ani vírusy, ale podporí imunitný systém dodaním tej správnej informácie, a tým sa ich organizmus zbaví.

Homeopatika na bolesť hrdla a angínu

ACONITUM NAPELLUS 5-9CH

Rýchle sa šíriaci zápal takmer všetkých slizníc. Symptómy prichádzajú náhle vplyvom šoku, psychického alebo fyzického (prudká zmena teploty, studené nápoje, prefúkanie studeným vetrom). Ide o náhlu bolesť hrdla s pocitom suchosti a pálenia. Hrdlo je červené, horúčka nie je.

BELLADONNA 5-9CH

Hrdlo a čapík sú jasne červené, na mandliach môžu byť viditeľné stopy hnisu. V takom prípade použite spolu s Mercurius solubilis. Pacient má stále nutkanie prehĺtať, aj keď prehĺtanie bolí. Horšie na pravej strane hrdla alebo sa začala bolesť na pravej strane.

Akútne stavy Belladonny začínajú náhle, často s vysokou horúčkou a intenzívnymi fyzickými symptómami. Tvár je červená, horúca, oči lesklé, zreničky rozšírené, ruky a nohy studené. Zapálené sliznice sú veľmi horúce, až pália a výrazne červené. Bolesť je pulzujúca. Podávajte aj pri akútnej hnisavej tonzilitíde, horšej na pravej strane.

MERCURIUS SOLUBILIS 5-9CH

Na mandliach je viditeľný hnis, hrdlo je opuchnuté, bolestivé prehĺtanie, hrubo povlečený jazyk s odtlačkami zubov. Kovová chuť v ústach, zapáchajúci dych. Nadmerná tvorba slín a veľké slinenie. Zhoršenie v noci. Citlivosť na teplo a zimu, výrazné potenie. Bledá tvár, škvrnitá koža, priehľadná ako mramor, páchnuce výtoky, lepkavý pot.

Mercurius biniodatus – ľavostranné obtiaže

Mercurius protoiodatus – pravostranné obtiaže

PHYTOLACCA DECANDRA 5-9CH

Hrdlo a mandle sú tmavočervené. Bolesť vystreľuje až do ucha, často horšie na pravej strane. Bolesti v hrdle ako od „horúcej páliacej gule“. Bolestivý opuch krčných uzlín, únava, bolesti celého tela, zimomrivosť. Bolesť pri koreni jazyka pri jeho vyplazení. Zhoršenie teplými nápojmi. Podčeľustné lymfatické uzliny sú zdurené.

Phytolacca decandra používajte aj v situáciách, keď nemožno vylúčiť mumps alebo infekčnú mononukleózu, na ktoré Phytolacca zvyčajne dobre zaberá. Ak sa potvrdí diagnóza príušníc, okrem Phytolacca decandra použite/podávajte aj Baryta carbonica 9CH.

LYCOPODIUM CLAVATUM 5-9CH

Bolesti v hrdle horšie na pravej strane, alebo začínajú vpravo a šíria sa doľava. Zlepšenie teplými nápojmi alebo teplým jedlom. Chuť na sladké, výrazné nafúknutie po jedle. Celkové zhoršenie medzi 16.00 a 20.00 hodinou.

LACHESIS MUTUS 5-9CH

Hrdlo je červenofialové. Rýchly nástup bolesti. Bolesti hrdla horšie vľavo, alebo sa šíria z ľavej mandle na pravú. Často je najskôr postihnutá ľavá mandľa (Lachesis je typický ľavostranný liek). Silne problematické prehĺtanie, najmä tekutín a slín. Bolesť vystreľuje do ucha. Pocit plnosti v hrdle, sťažené dýchanie, dusenie sa pri zaspávaní alebo jedení. Príznaky sa zhoršia teplými nápojmi, ľahšie sa prehĺta suché jedlo, najhoršie je prehĺtanie naprázdno. Zhoršenie ráno po prebudení. Odpor k dotyku v oblasti hrdla.

LAC CANINUM 5-9CH

Zápal je raz na jednej strane, potom na druhej, strany sa striedajú. Bolesti v hrdle sa šíria do uší. Jeden z hlavných liekov na záškrt. Tonzilitída. Zlepšenie studenými nápojmi.

HEPAR SULFUR 5-9CH

Hnis v hrdle, silný opuch mandlí. Podráždenosť,výrazná zimomrivosť, zhoršuje každý závan vzduchu a prievan. Pocit, že v hrdle je trieska, pichavé bolesti. Zhoršenie studenými nápojmi, zlepšenie horúcimi a celkovým teplom. Pacient túži byť celý zabalený a v teple. Silné potenie.

APIS MELLIFICA 5-9CH

Ružové alebo skôr mierne začervenané, ale silne opuchnuté mandle. Pálenie a bodavá bolesť v hrdle. Pálivé bolesti sa zmiernia chladom a studenými nápojmi. Jazyk a čapík sú tiež silne opuchnuté. Ústa a hrdlo sú suché s pocitom pálenia. Pacient nie je smädný. Červené opuchnuté oči. Mandle môžu hnisať. V takom prípade užívajte spolu s Mercurius solubilis.

BAPTISIA 5-9CH

Mandle sú tmavé, purpurovočervené, často bezbolestná angína. Symptómy prichádzajú náhle, stav sa rýchlo zhoršuje. Vysoká horúčka, malátnosť, bolesti tela, nezaberá Belladonna. Jazyk je opuchnutý, pokrytý žlto-hnedým povlakom, páchne z úst. Pacient môže prehltnúť tekutinu, ale nie tuhú stravu.

Ako správne užívať homeopatiká

Jedna dávka jednozložkového homeopatika predstavuje 5 granuliek (guličiek). Tie sa prostredníctvom uzáveru nasypú do úst a nechajú sa voľne rozpustiť v ústach bez zapíjania tekutinou. Odporúča sa aspoň 15 minút pred podaním a 15 minút po podaní nejesť ani nepiť. U najmenších detí (novorodenci a dojčatá) sa môže 5 granúl rozpustiť v 0,5-1 dcl vody a podávať čajovou lyžičkou 1 až viackrát denne v odporučanom čase vždy po premiešaní roztoku. Denne treba pripraviť čerstvý roztok.

Pri akútnych stavoch je frekvencia každých 15 minút. Pri správnom postupe sa frekvencia potreby podania lieku postupne predlžuje na 3 krát denne, až kým ho nie je potrebné užíť. Pri pretrvávaní alebo zhoršení prejavov je potrebné liek zmeni, alebo vyhľadať vyškoleného homeopata.

Polykompozitné/zložené homeopatiká pri bolestiach hrdla

Polykompozitné homeopatiká sú viaczložkové homeopatiká zložené z jednozložkových homeopatík, ktorých liekový obraz je definovaný a preto sa môžu viaczložkové homeopatické lieky používať podľa klinickej indikácie.

Homeogene 9

Polykompozitný/zložený homeopatický liek ktorý sa používa pri liečbe bolestí hrdla, zachrípnutia a zápaloch hrtana.

Angin-Heel S

Polykompozitný/zložený homeopatický liek, ktorý sa používa na stimuláciu vlastných liečivých mechanizmov organizmu pri tonzilárnej angíne (akútnej aj chronickej). Čap na mandli.

Schüsslerove soli v kombinácii s polykompozitnými homeopatikami

Schüsslerova soľ č. 3 Ferrum phosphoricum + Angin-Heel S: Na začervenanie, opuch mandlí a bolesť hrdla.

Schüsslerova soľ č. 4 Kalium chloratum + Angin-Heel S, ak sú mandle sivobielo povlečené.

Schüsslerova soľ č. 9 Natrium phosphoricum + Angin-Heel S, ak zápal mandlí neustupuje. Soľ č. 9 môže pomôcť aj pri pocite "zátky v hrdle".

Prírodné doplnky a kloktanie pri bolesti hrdla

Nejdným z najlepších prírodných prostriedkov je propolis, ktorý je silným prírodným antibiotiokom a navyše prirodzene zvyšuje imunitu. Vhodné sú aj bylinkové čaje a tinktúry. Napríklad čaj zo sladkého drievka a tymiánu ponúka rýchle riešenie pri škrabaní v hrdle a pomáha pri vykašliavaní hlienov. Vhodné bylinky sú aj mäta, šalvia, lipa alebo harmanček. Z babských receptov pomáhajú zábaly na krk alebo cibuľovo-medový sirup.

Najjednoduchším kloktadlom z domácej kuchyne je roztok pozostávajúci z pohára vody a lyžičky soli. Jednoducho sa dá pripraviť aj roztok zo sódy bikarbóny (do pohára s vodou dáme 1 čajovú lyžičku sódy bikarbóny a pár kvapiek citrónovej šťavy).

V kuchyni nájdeme mnoho potravín, ktoré sú pri zápaloch hrdla nápomocné. Sú to hlavne cibuľa, cesnak (kto má problémy so surovým cesnakom, môže siahnuť po fermentovanom), chren, med, škorica, klinčeky, citrón, zázvor. Všetky z vymenovaných majú protizápalový účinok. Pravý slepačí vývar pomôže aj pre nasýtenie a aj pri zápale. Ovocie a zelenina je dôležitá pre doplnenie vitamínov. Vhodnou formou je aj odšťavené ovocie alebo zelenina. Výborná je kyslá kapusta. Okrem vitamínov podporí aj črevnú mikroflóru.

Ak chcete, aby Vám pomohol nejaký skúsený homeopat, vyberte si podľa Vášho bydliska z nášho Katalógu homeopatov na Slovensku.

Zdroje:
www.kezdravi.cz

www.homeopatia4u.com
https://zdravoteka.sk

Mohlo by vás zaujímať: 
Homeopatia - prečo je jednými oslavovaná a inými hanená
Schüsslerove tkanivové (bunkové, biochemické) soli – samoliečba biominerálmi
Prebiotiká, probiotiká a symbiotiká
Aloe vera - veľký prírodný liečiteľ
Zelené potraviny (chlorella, spirulina, zelený jačmeň, zelená pšenica)
Pohánka - príprava a recepty
Včelie liečivá (med, peľ, propolis a materská kašička)

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S