Pohánka - príprava a recepty

Pohánka sa radí medzi obilniny, ale druhovo medzi obilniny nepatrí. Spolu s amarantom a quinoou sa na základe svojho zloženia a využitia radí do skupiny tzv. pseudoobilovín.

Pohánka - príprava a recepty

pohánka

CHARAKTERISTIKA POHÁNKY

Pohánka siata je stará kultúrna plodina, ktorá pochádza z oblasti strednej a JV Ázie, odkiaľ sa rozšírila do celého sveta. Na Slovensku sa pestovala už v 12 storočí.

Pohánka sa radí medzi obilniny, ale druhovo medzi obilniny nepatrí. Spolu s amarantom a quinoou sa na základe svojho zloženia a využitia radí do skupiny tzv. pseudoobilovín.

Táto pôvodne potravina chudobných je dnes jedna zo superpotravín, čiže najzdravších potravín.

Má špecifickú, málo výraznú chuť, neobsahuje lepok (vhodná pre celiatikov) a je ľahko stráviteľná. Je bohatá na vlákninu, minerálne látky (hlavne horčík, zinok, železo, vápnik, fosfor, draslík) a vitamíny (B1, B2, E, C, rutín – vitamín P).

Konzumácia pohánky posiluje imunitu a má priaznivý vplyv na srdce, pečeň, cievy a tráviace orgány. Pomáha regulovať krvnú zrážanlivosť napríklad pri hemoroidoch, napomáha pri problémoch s kŕčovými žilami, zvyšuje pružnosť ciev, preto pomáha pri problémoch s praskaním žiliek, reguluje obsah cholesterolu v krvi. Odporúča sa tiež pri žalúdočných alebo dvanástnikových vredoch, črevných nádoroch a mnohých iných chorobách tráviaceho traktu. Pohánka sa odporúča konzumovať aj v zimných mesiacoch, lebo dodáva telu dostatok energie.

Ľudia s vysokým krvným tlakom by nemali pohánku konzumovať každý deň, pretože pri dlhodobom každodennom užívaní môže mierne zvýšiť krvný tlak. Aby boli cievy v dobrej kondícii, stačí pohánku konzumovať raz za týždeň.

Rozlišuje sa pohánka lúpaná a nelúpaná. Na varenie sa používa pohánka lúpaná, vo forme krúp (celá pohánka), krupice, instantnej kaše, lámanky (rozlámané zrná) alebo múky. V mnohých krajinách sa z pohánky pripravujú aj cestoviny.

Nelúpaná pohánka sa používa iba na klíčenie, kedy si sami môzeme vypestovať čerstvú pohánkovú vňať. Postupuje sa tak, že nelúpaná pohánka sa rozvrství na vlhkú hlinu alebo vatu. Semená by nemali byť ponorené vo vode, ale stála vlhkosť je nutná. Zelenú vňať môžeme začat  zberať, pokiaľ je asi 10 cm vysoká. Čerstvá pohánková vňať obsahuje oveľa viac rutínu ako pohánkové semená. Používa sa hlavne do šalátov a polievok.

Okrem semien sa pri pohánke používajú aj samotné šupky, napríklad na prípravu čajov (zmes pohánkových šupiek a sušenej vňate) alebo ako náplň do vankúšov.

PRÍPRAVA POHÁNKY

Vo všeobecnosti platí 1 diel pohánky na 1,5 dielu vody. Dlhým varením sa cenné látky čiastočne znehodnocujú. Pohánka môže byť lúpaná mechanicky (vtedy má svetlú farbu), alebo tepelne (vtedy ma tmavú farbu a väčšiu tvrdosť).

Prípravy tmavej lúpanej pohánky
Pohánka sa prepláchne, zaleje vriacou vodou, ochutí a varí do zmäknutia 15-20 minút. Je to najmenej šetrný spôsob prípravy pohánky.

Prípravy svetlej lúpanej pohánky
Pohánka sa prepláchne, zaleje vriacou vodou, ochutí a varí 3 minúty. Potom sa odstaví, prikryje pokrývkou a nechá sa v teple dôjsť 30-45 minút. Je to najčastejší spôsob prípravy pohánky. Ďalším spôsobom prípravy je príprava pohánky bez varenia, kedy sa pohánka prepláchne, zaleje vriacou vodou, ochutí, prikryje pokrývkou a nechá sa napučať v teple celú noc. Ráno je hotová. Je to najšetrnejší spôsob prípravy pohánky.

Pohánku je možné ochutiť opraženou cibuľkou, soľou, cesnakom, sušenými alebo čerstvými bylinkami (majoránka, bazalka, petržlenová vňať, mletá rasca, ...)

RECEPTY S POHÁNKOU

Pohánka sa dá použiť do polievky (môžeme ju pridať do každej zeleninovej a strukovinovej polievky), sladkej aj slanej kaše, náplní, zapekaných jedál, placiek,  pomazánok, šalátov a v podstate v akejkoľvek kombinácii s mäsom a zeleninou.

Pohánkové rizito bez lepku, laktózy a vajec

Pohánku pripravíme podľa jedného z postupov prípravy uvedenom vyššie. Na olivovom oleji osmažíme jarnú cibuľku a nakrájané huby (namiesto húb je možné pridať ak kúsky kuracích pŕs). Pridáme nakrájanú červenú papriku, pór, cesnak, mrkvu, fazuľové lusky, … okoreníme, podlejeme troškou vody a dusíme do zmäknutia. Túto zmes potom zmiešame s pripravenou pohánkou a rukolou a necháme chvíľu uležať, aby sa chute dobre premiešali.

Pohánkové placky s kyslou kapustou bez lepku, laktózy a vajec

Ingrediencie: 300 g hladkej pohánkovej múky,  300 prepláchnutej kyslej kapusty, 200 – 300 ml teplej vody, 2 polievkové lyžice olivového oleja, 2 kávové lyžičky mletej rasce, 1 kávová lyžička soli

Postup prípravy:
1. Prepláchnutú kyslú kapustu nakrájame na 2 – 3 cm kúsky. Pohánkovú múku nasypeme do misy, pridáme soľ, rascu, vajcia (môžeme, no nemusíme), cca 200 ml teplej vody a olivový olej. Z týchto ingrediencií vymiešame lepivé redšie cesto, ktoré necháme cca 30 minút odležať na teplom mieste. Pokiaľ bude po 30 minútach cesto veľmi husté, pridáme zbytok vody a znova premiesime.
2. Rúru rozohrejeme na  180 °C. Navlhčenými rukami tvoríme z cesta placky s priemerom 6 – 8 cm, ktoré kladieme na plech pokrytý papierom na pečenie. Pečieme cca 40 minút. Potom necháme placky chvíľku vychladnúť a môžeme začať konzumovať.

 

Pohánková pizza bez lepku, laktózy a vajec

Ingrediencie na 1 veľký plech: 500 g lúpanej pohánky, 250 g ľanových semienok, soľ, paradajkový pretlak (paradajková drť), 1 cesnak, šampióny, olivy, bazalka, oregáno

Postup prípravy:
1. Pohánku uvaríme (pozri odsek PRÍPRAVA POHÁNKY), necháme vychladnúť a potom rozmixujeme (nie až úplne na kašu).
2. Ľanove semienka podrvíme / rozmixujeme, zalejeme vodou a necháme pár minút odstáť.
3. K rozmixovanej pohánke pridáme podrvené a odstaté ľanové semená a soľ. Všetko rukami poriadne premiešame.
4. Na plech dáme papier na pečenie a mokrými rukami (aby sa nám cesto nelepilo na ruky) vyformujeme z pohánky zmiešanej s ľanovými semenami tenkú vrstvu. Potom pridáme paradajkový pretlak s rozdrveným cesnakom, šampióny a olivy. Takto pripravenú zmes vložíme do rúry nahriatej na 200 °C a pečieme cca 15-20 minút.
5. Po dopečení pizzu ozdobíme bazalkou a oregánom a necháme vychladnúť, aby sa lepšie krájala.

pizza z pohánkovej múkyChrumkavá semienková pizza z pohánkovej múky, bez lepku, laktózy a vajec

Ingrediencie na 1 veľký plech:
1. Cesto na pizzu: 6 kopcovitých polievkových lyžíc (PL) pohánkovej múky (môžeme skombinovať aj s ryžovou alebo kukuričnou múkou pre vylepšenie chute), 1 PL dyňových semienok, 1 PL slnečnicových semienok, 4 PL namočených chia semienok, voda (cca 1,5 dcl), soľ.
2. Obloha na pizzu: paradajkový pretlak (drť), kapary, čierne olivy, paradajka, paprika, cuketa, oregáno, bazalka.

Postup prípravy:
1. V mise zmiešame pohánkovú múku, slnečnicové, dyňové a chia semienka, soľ a vodu. Rukami vymiesime tuhšie cesto na pizzu.
2. Na plech dáme papier na pečenie, potrieme ho olivovým olejom a navlhčenými rukami na ňom vyformujeme tenké cesto na pizzu.
3. Takto pripravené cesto dáme piecť na 20-30 minút do rúry predhriatej na 180 °C.
4. Po upečení cesta na pizzu naň dáme paradajkový pretlak, nakrájanú paradajku, papriku, cuketu, čierne olivy, kapary atď. Posypeme oregánom a bazalkou a prípadne ešte pokvapkáme olivovým olejom.
5. Dáme znova zapiecť do rúry na cca 5-10 minút.

Takáta vegánska pohánková pizza chutí aj deťom. Dobrú chuť :).

Odporúčame unikátnu knihu Medicína výživy od slovenského lekára Borisa Bajera. Vysvetľuje v nej odbornú tematiku ľudskou rečou. Prináša v nej aj svoj osobný príbeh a zároveň skúsenosti zo svojej lekárskej a odbornej praxe. Plus 3 kapitoly chutných receptov.

Mohlo by vás zaujímať: 
Proso - príprava a recepty
Quinoa- príprava a recepty
Amarant – príprava a recepty
Včelie liečivá (med, peľ, propolis a materská kašička)
Aloe vera -veľký prírodný liečiteľ
Zelené potraviny (chlorella, spirulina, zelený jačmeň, zelená pšenica)
Omega 3,6,9 ...
Ľanové semeno a ľanový olej
Aké oleje používať na bezpečné vyprážanie a pečenie
"Dobré" a "zlé" tuky, trans-tuky a nízkotučný trend
Stravovanie podľa metabolických typov
Stravovanie podľa krvných skupín
Vegetariánstvo a jeho nové formy

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S