Delená strava = lepšie trávenie, chudnutie aj detoxikácia

Delená strava je komplexný stravovací systém, ktorý nemá presne vymedzené podmienky čo jesť, ale má pravidlá, čo s čím jesť a nejesť. Hlavným dôvodom je rozdielne trávenie potravín.

Delená strava = lepšie trávenie, chudnutie aj detoxikácia

Delená strava je komplexný stravovací systém, ktorý nemá presne vymedzené podmienky čo jesť, ale má pravidlá, čo s čím jesť a nejesť.

Hlavný dôvod je ten, že potraviny určitej skupiny a ich rôzne kombinácie sa trávia inak.  

DELENÁ STRAVA A AJURÉDA

Na správne kombinovanie potravín kládla veľký dôraz už ajurvéda. Ak sú vraj kombinované potraviny s opačnou energiou, rozdielnou chuťou a účinkom, môže preťažený tráviaci oheň (agni) zastaviť enzymatický systém, čo spôsobí zlé trávenie, kvasenie, hnitie a tvorbu plynov. Pokiaľ takýto stav pretrváva, vedie to k produkcii toxických látok (ámy) v organizme a následne vznikajú choroby. Ajurvédska výživa spája správnu kombináciu potravín so stravovaním sa podľa vlastnej konštitúcie (dóše) a podľa ročných období.

V porovnaní s delenou stravou nie je ajurvéda pri kombinovaní potravín až tak prísna a tvrdí, že človek s dobrým tráviacim ohňom (agni) zvládne aj horšie kombinácie jedál.

Základné zásady ajurvédskej kombinácie potravín sú: nekombinovať čerstvé ovocie s inými potravinami (ak ho skombinujeme, jeme ho ako prvé), nekombinovať príliš veľa potravín v jednom jedle, nekombinovať čerstvú a varenú zeleninu. Ďalšie príklady nevhodných kombinácií potravín sú uvedené v článku Ajurvéda a kombinácie potravín pre dobré trávenie.

SÚČASNÁ DELENÁ STRAVA

HAYOVA DIÉTA

Zakladateľom súčasnej delenej stravy je lekár William Howard Hay, preto sa často nazýva aj Hayova diéta. Tento lekár bol presvedčený, že hlavnou príčinou alergií, tráviacich problémov, chronickej únavy atď. sú nesprávne stravovacie návyky, konkrétne nesprávna kombinácia konzumovaných potravín, ktorá zaťažuje celý tráviaci systém a odoberá telu energiu. Sám sa pomocou tohto systému stravovania vyliečil, preto ho začal propagovať ďalej. Nejde však o diétu, ide o komplexný systém stravovania.

Delená strava vychádza z procesov trávenia v našom tele. Jej cieľom je uľahčenie trávenia, očistenie organizmu, rýchlejšia regenerácia po športových výkonoch, prípadne chudnutie.

William Hay delí potraviny na 3 skupiny:

  • kyslé potraviny (hlavne bielkovinovej povahy),
  • zásadité potraviny (hlavne sacharidovej povahy),
  • neutrálne potraviny.

Ak chceme napríklad stráviť bielkoviny (proteíny), žalúdok musí pripraviť kyslé prostredie, ak chceme stráviť sacharidy (cukry), tak zásadité. Ak konzumujeme spolu oba druhy potravín, telo sa musí najskôr rozhodnúť, čo prvé stráviť a častokrát dochádza k neefektívnemu vylučovaniu kyselín a trávenie sa zbytočne predlžuje. Preto sa v rámci jedného jedla nikdy nekombinujú kyslé potraviny so zásaditými. Neutrálne potraviny sa môžu kombinovať s kyslými aj so zásaditými potravinami.

Kyslé potraviny

Medzi kyslé potraviny patria potraviny bohaté na bielkoviny, v prvom rade mäso (kuracie, morčacie, baranie, teľacie, hovädzie, bravčové, kačacie, zverina, ryby a plody mora), ďalej sója, výrobky zo sóje a paradajky (tepelne spracované). Do tejto skupiny patrí aj mlieko a mliečne produkty (syry) a vajcia. Z ovocných plodov tu radíme hlavne kyslé ovocie: citrusy, jablká, marhule, broskyne, hrušky, jahody, maliny a exotické ovocie. Čo sa týka nápojov, môžeme sem zahrnúť suché biele a červené víno, suché šampanské, kyslé ovocné šťavy, ovocné čaje a neperlivú vodu.

Zásadité potraviny

Medzi zásadité potraviny patria potraviny bohaté na sacharidy, hlavne celozrné obilniny a výrobky z nich (pšenica, ovos, žito, jačmeň, proso, nelúpaná ryža, pohánka, bezvaječné cestoviny, chlieb, pečivo, ...) a strukoviny (okrem sojových bôbov). Zo zeleniny  kel, kukurica a zemiaky. Čo sa týka ovocia, radíme sem prevažne sladké ovocie ako sú banány, figy, hrozno a všetko sušené ovocie. Z nápojov sú to všetky sladké sirupy, husté sladké ovocné šťavy a pivo. Ďalej je to med a javorový sirup, ktoré sa odporúčajú ako jediné na dosladzovanie nápojov a pokrmov.

Neutrálne potraviny

K neutrálnym potravinám zaraďuje tuky vrátane masla a kyslých mliečnych produktov (pozor - mlieko a syry nie), veľkú väčšinu zeleniny (biela a červená kapusta, mrkva, paprika, uhorka, špenát, hlávkový šalát atď.), ďalej napríklad údené mäsové výrobky, údené a marinované ryby, huby, olivy, cesnak, chren, orechy, semienka, želatínu, droždie, korenie a bylinkové čaje. Neutrálne potraviny sa môžu konzumovať v podstate ľubovoľne s čímkoľvek alebo samostatne.

Delená strava má aj zakázané potraviny: jednoduché cukry (sacharóza), biele pečivo, biela múka, mastné jedlá, vyprážané jedlá (hlavne nie vyprážané rezne), káva, čierny čaj, …Niektoré zdroje ešte uvádzajú ako nevhodné potraviny kakao, čokoládu, bravčové mäso, soľ, majonézu, sladké pečivo, konzervované výrobky, sladidlá, sladkosti, marmelády a sušené strukoviny.

Príklad: Jedálniček podľa delenej stravy Williama Haya:

1. deň
Raňajky: šunka, vajíčko a zelenina
Desiata: ovocie
Obed: morčacie prsia s dusenou alebo čerstvou zeleninou
Olovrant: orechy
Večera: zeleninový šalát s tofu

2. deň
Raňajky: ovsené vločky s medom
Desiata: ovocie
Obed: údená ryba so zemiakmi
Olovrant: jogurt
Večera: chlieb a údená šunka

3. deň
Raňajky: chlieb s džemom
Desiata: jogurt
Obed: cestoviny so zeleninovou omáčkou
Olovrant: ovocie
Večera: tvaroh

Okrem správnej kombinácie potravín sa pri delenej strave odporúča:

  • konzumovať ovocie samostatne,
  • obmedziť príjem prebytočných tukov,
  • vyhýbať sa nebezpečným "éčkam",
  • dodržiavať pitný režim,
  • jesť pravidelne a v menších dávkach,
  • ráno a večer konzumovať viac sacharidov, na poludnie viac bielkovín,
  • časový odstup medzi konzumáciou potravín aspoň 4 hodiny,
  • bežný jedálniček by mal obsahovať 4x viac potravín zvyšujúcich zásadivosť krvi (zelenina, šaláty, ovocie, jogurty) ako jedlá, ktoré zásadivosť krvi znižujú (napr. mäso, syr, ryby, vajcia, pokrmy obsahujúce sacharidy a citrusy).

HORÁKOVEJ ODDELENÁ STRAVA

Na Slovensku je uznávanou odborníčkou na stravovanie a neúnavnou propagátorkou delenej stravy prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc. Táto vitálna pani mnoho rokov pôsobila na Fakulte chemickej a potra­vinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a dnes píše knihy o zdravej výžive a detoxikácii a prednáša na Univerzite tretieho veku. Čo sa týka stravovania, poupravila pravidlá kombinovania stravy, ktoré zaviedol Wiliam Hay, a to na základe najnovších vedeckých poznatkov. Svoj systém delenej stravy nazýva oddelenou stravou alebo kombinovanou stravou.

Trištvrte populácie má podľa slov Kataríny Horákovej spomalený metabolizmus. A cieľom oddelenej stravy je napraviť to, dosiahnuť správny metabolizmus a všetko zužitkovať, aby sa nám črevá nezanášali.

Najhoršou kombináciou je vraj z pohľadu oddelenej stravy mäso so zemiakmi či ryžou. Mäso by sa malo jesť iba s dusenou alebo čerstvou zeleninou. To je mimoriadne dôležité, lebo zelenina telu dodá hotové enzýmy, ktoré uľahčujú trávenie mäsa, preto porcia mäsa neleží v žalúdku tak dlho, ako keď sa zje mäso so zemiakmi alebo s ryžou.

Katarína Horáková nesúhlasí s tým, že najviac sa priberá z jednoduchých cukrov. Najhoršia na priberanie je podľa nej kombinácia sacharidov a nekvalitných tukov, rôzne krémeše, sladkosti, zemiakové chipsy a pod. Avšak nie sú sacharidy ako sacharidy. Sacharidy obsahuje napríklad aj celozrnné pečivo. Preto je dôležité poznať povahu potravín a ich zaradenie do skupín. Jedným z rozdielov oproti Hayovej diéte je zaradenie údenín. Podľa Haya patria údeniny medzi neutrálne potraviny, podľa pani Horákovej medzi kyslé potraviny. Ďalším rozdielom je napríklad zaradenie ovocia - u Haya patrí medzi zásadité alebo kyslé potraviny, podľa toho či je kyslé alebo skôr sladké a odporúča sa konzumovať predovšetkým samostatne, u pani Horákovej patrí všetko ovocie do osobitnej skupiny a môže sa kombinovať s orechami a so zásaditými potravinami.

Rozdelenie potravín a ich kombinácia podľa Kataríny Horákovej:

  1. kyslé potraviny (hlavne bielkovinovej povahy): mäso, ryby, údeniny, celé vajcia, mlieko + mliečne výrobky (nízkotučné), ...
  2. zásadité potraviny (hlavne sacharidovej povahy): obiloviny a výrobky z nich (chlieb, pekárenské výrobky, vločky, ryža, bezvaječné cestoviny), zemiaky, strukoviny, med, tekvicové a slnečnicové semená, žĺtok vajíčka, ...
  3. neutrálne potraviny: tuky (oleje) a zelenina - môžu sa kombinovať s potravinami z 1. aj 2.skupiny
  4. ovocie a výrobky z ovocia (džemy,...) - môžu sa kombinovať iba s potravinami z 2.skupiny a s orechami

Mnohým pomohla delená strava aj pri chudnutí. Vo všeobecnosti sa považuje za jednu z najzdravších, najúčinnejších a najprirodzenejších diét na chudnutie.

Zdravé črevo je dôležité pre správne fungovanie celého organizmu. Vo svojej poslednej knihe Katarína Horáková uvádza, že podľa posledných vedeckých poznatkov sú v čreve určité baktérie, ktoré vysielajú signály do mozgu. Zdravé črevo vraj vyrába viac hormónov šťastia ako mozog. Ľudia, ktorí majú črevo zanesené, sú väčšinou depresívnejší a často im nepomôžu ani antidepresíva. Vtedy je podľa tejto slovenskej odborníčky na výživu dôležité najskôr vyčistiť organizmus a potom hu udržiavať správnou výživou.

Zdroje:
[1] delena-strava.sk

Mohlo by vás zaujímať: 
Výživa, strava a základné rozdelenie potravín
Makrobiotika - energetické stravovanie
Stravovanie podľa krvných skupín
Vegetariánstvo a jeho nové formy
Paleo výživa
Čínska dietetika
Stravovanie podľa somatotypov (typov postavy)
Stravovanie podľa metabolických typov
Ajurvédska výživa
Ajurvéda a kombinácie potravín

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S