Podľa tradičnej činskej medicíny je strava hneď po spôsobe myslenia najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim fyzické zdravie človeka.
Obyčejné potraviny v sebe skrývajú silnú liečivú silu, preto má dietetika v tradičnej čínskej medicíne prvoradé zastúpenie pri liečbe rôznych zdravotných problémov.
Čínska dietetika je holistický systém stravovania, ktorý pri výbere vhodnej stravy zohľadňujú celkovú konštitúciu človeka a účinky potravín.
Jej princípy môžu byť využité v akejkoľvek kultúre a podnebí. Cieľom je dosiahnuť harmóniu / rovnováhu v organizme, inými slovami telesné a duševné zdravie.
Tento stravovací systém vznikol pozorovaním účinkov potravín na človeka. V dávnych dobách Číňania nemali žiadne prístroje, ktorými by sa dalo zistiť množstvo vitamínov, minerálov a iných zložiek v potravinách. Preto pozorovali, ako potraviny na človeka pôsobia, ako sa človek cíti po jedle, či mu je horúco alebo zima, či sa cíti ľahko alebo je plný, či ho jedlo nenadúva, či nespôsobuje hnačky alebo naopak zápchu atď.
Tradičná čínska medicína rozlišuje 6 základných typov fyzickej konštitúcie človeka: horúci, studený, vlhký, suchý, nedostatočný a nadmerný. V praxi sa väčšinou stretávame s kombinovanými typmi, ako napríklad typ vlhký/horúci alebo typ suchý/nedostatočný a pod.
Pre každý z týchto typov sú charakteristické určité potraviny. Napríklad studený typ je citlivý na chlad, má pomalší krvný obeh, … preto by mal uprednostňovať stravu, ktorá zahrieva a obmedziť studenú stravu ako je surová zelenina a tropické ovocie. To, čo je vhodné pre jeden typ, nemusí byť vhodné pre iný typ. Čínska dietetika odporúča pre zachovanie rovnováhy v tele v prvom rade pestrú stravu pripravenú z čerstvých surovín, kde su vyvážené chute aj účinky. To platí pre všetky konštitučné typy. Strava by mala byť čo najlepšie straviteľná, aby sme z nej dostali čo najviac vitálnej energie (čchi, qi, ...). Doporučuje sa jesť pravidelne, 2x až 5x denne, nie častejšie, pretože žalúdok potrebuje čas, aby sa mohol vyprázdňovať. 60% stravy by malo pochádzať z neutrálnej skupiny. Raňajky by mali byť teplé (kaše alebo polievky). Okrem fyzickej konštitúcie sa v tradičnej čínskej medicíne zisťuje aj vrodená konštitúcia podľa pomeru energií jin a jang a konštitúcia podľa prevládajúceho elementu (oheň, drevo, voda, kov, zem). Testy na určenie konštitúcií sú k dispozícii na stránkach patentnimedicina.cz.
Konštitučná dietetika - online video kurz
Podľa filozofie tradičnej čínskej medicíny organizmus vyživujú dve energie (čchi):
- prenatálna čchi (vrodená)
- postnatálna čchi (získaná z potravy, vody a dýchania)
Postnatálna čchi slúži ako "potrava" pre všetky orgány a ich funkcie. Tvorenie a prepravu postnatálnej čchi má na starosti v prvom rade slezina. Inak povedané, pokiaľ máme v poriadku slezinu, ona sama dokáže riadne a kvalitne vytvoriť a spracovať energiu, ktorú potrebujeme získať z potravy. Slezina patrí k elementu zem a "obľubuje" teplo a sladkú chuť. Zjednodušene sa dá povedať, že pokiaľ budeme slezinu "chladiť" studenými tekutinami či potravinami, oslabíme jej funkciu a ona potom nestíha vyrábať čchi z potravy a transformovať ju ďalej. Pokiaľ aj máme v poriadku slezinu, ale telu budeme dodávať nekvalitnú potravu (takú, ktorá nie je bohatá na čchi), slezina nebude mať odkiaľ čerpať čchi, organizmus nebude správne vyživovaný, a znovu dôjde k nerovnováhe a oslabeniu telesných funkcií. Čím viac postnatálnej čchi získame, tím menej budeme spotrebovávať prenatálnu čchi. Na získanie a udržanie postnatálnej čchi je dôležitá strava, emocionálna vyrovnanosť a pohyb.
Činska dietetika sleduje u potravín nasledujúce charakteristiky:
1. Chuť potravín
- kyslá (jinová, sťahuje dovnútra a dole, využíva sa u nadmerného potenia, výtokov, poklesu orgánov, hnačiek, …; patria sem citrusy, letné jablká, šípky, …)
- sladká (mierne jangová, "plná" u obilnín, lebo dobre nasýtia a dodávajú čchi, "prázdna" u ovocia a čokolády, lebo nasýtia len na krátku dobu a uberajú čchi; pôsobí smerom mierne hore, uvoľňuje a posilňuje fyzicky aj duševne, maximálne zvlhčuje, poškodzuje však obličky)
- pálivá (rozhýbe čchi smerom von, čiže otvára póry, napomáha poteniu, povzbudzuje trávenie, odľahčuje,...; patrí sem reďkovka, fenikel, chren, zázvor, škorica, klinček, kardamom, …)
- horká (smeruje dovnútra a dole, vysušuje a ochladzuje, znižuje krvný tlak, horúčku, prekyslenie žalúdka, …; patrí sem zelerová vňať, chmeľ, púpava, ružičková kapusta, žito, hlávkový šalát, palina, …)
- slaná (pôsobí smerom dole, zmäkčuje a zvlhčuje, ma pozitívny účinok na malé nádory, ...)
2. Termické pôsobenie potravín
- studené - silne jinové potraviny (tropické ovocie, tvaroh, melóny, uhorky, citrusy, kefíry, kyslomliečne výrobky, ...)
- chladné, osviežujúce - jinové potraviny (väčšina surovej zeleniny, banány, kiwi, jogurty, ...)
- teplé - jangové potraviny (kuracie mäso, ovos, pohánka, ostré korenie, ...)
- horúce - silne jangové potraviny (mäso zo zveriny, ...)
- neutrálne potraviny (obilniny, strukoviny, orechy, zemiaky, mrkva, maslo, …)
Termické pôsobenie jednotlivých potravín nie je konštantne dané, mení sa podľa použitej kuchynskej úpravy a dochucovacích ingrediencií.
3. Smerovanie energie
- hore
- dole
- dovnútra
- von
4. Úprava jedla
- jangová - pečenie, smaženie, grilovanie
- jinová - varenie, dusenie, para
5. Jin a jang energia
Klasické čínské texty prirovnávajú jin a jang energiu k hore, ktorej časť je obrátená k slnku a časť leží v tieni. Tieňová čásť hory je chladná, vlhká a tmavá, patrí jin. Slnečná strana je horká, svetlá a suchá, predstavuje jang. Ochladzujúce, vlhké potraviny prinášajú do organizmu jin energiu a suché, zahrievajúce potraviny nám zaisťujú jang energiu.
6. Päť elementov
- drevo
- oheň
- zem
- kov
- voda
Týchto päť elementov predstavuje päť energetických kvalít, ktoré nájdeme všade okolo nás. Podľa tradičnej čínskej medicíny sa tieto jednotlivé elementy navzájom podporujú a v presne danom poradí striedajú v priebehu dňa, roka i ľudského života. Pre prípravu zdravotne prospešného jedla je ideálne pri varení napodobňovať tento proces následnosti. Prakticky to znamená prípravu vyrovnaného jedla, obsahujíceho všetkých 5 elementov a v ideálnom prípade i pridávanie jednotlivých surovín v recepte v správnom poradí. Každému elementu sa ďalej pripisuje určitá chuť, pôsobenie v organizme, súvislosť s určitým orgánom v tele a s emóciami.
Čínska dietetika ponúka možnosť ako predchádzať a riešiť zdravotné problémy, chrániť si zdravie a skvalitniť si život pomocou toho najprirodzenejšieho prostriedku, pomocou stravy. Jej motto znie: "To, čo chceš získať z potravy, musíš jesť vo väčšom množstve dlhšiu dobu."
Semináre naživo, online semináre a online kurzy v nasledujúcich oblastiach: čínska medicína, tradičné feng shui, taoistická akupunktúra, numerológia, čikung, BAZI (čínska astrológia) a pod. sú k dispozícii na stránke Semináre a kurzy Čínskej medicíny.
Zdroje:
[1] tcmslovakia.sk
[2] wu-xing.webnode.sk
[3] healer.sk
[4] patentnimedicina.cz
[5] Image courtesy of Carlos Porto at FreeDigitalPhotos.net
Mohlo by vás zaujímať:
Tradičná čínska medicína
Detoxikácia podľa tradičnej čínskej medicíny
Výživa, strava a základné rozdelenie potravín
Teplá voda s citrónom – kedy áno a kedy nie
Makrobiotika - energetické stravovanie
Stravovanie podľa krvných skupín
Stravovanie podľa somatotypov (typov postavy)
Stravovanie podľa metabolických typov
Delená strava
Vegetariánstvo a jeho nové formy
Aké oleje používať na bezpečné vyprážanie a pečenie
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...