Tradičná čínska medicína: „Všetko, čo je vo vnútri, sa prejavuje aj navonok.“

Tradičná čínska medicína (TČM) sa na človeka pozerá ako na súčasť celku – vesmíru, ktorý naňho neustále pôsobí. Z hľadiska mikrokozmu je aj človek celkom. vždy ide o chorobu celého jedinca.

Tradičná čínska medicína: „Všetko, čo je vo vnútri, sa prejavuje aj navonok.“

Tradičná čínska medicína (TČM) patrí medzi najznámejšie holistické (celostné) terapie a na človeka sa pozerá ako na súčasť celku – vesmíru, ktorý naňho neustále pôsobí.

Z hľadiska mikrokozmu je vlastne aj človek celkom. V tomto duchu teda neexistuje ochorenie iba jedného orgánu alebo dokonca iba jeho časti, vždy ide o chorobu celého jedinca.  

Čo znamená JANG, JIN, ČCHI, MERIDIÁN a 5 PRVKOV ?

Podľa tradičnej čínskej medicíny celý vesmír, a teda aj človek, neustále vibruje medzi 2 pólmi – jangom a jinom, ktoré sú síce protikladné, ale taktiež vzájomne spojené.

Pohyb a všetko aktívne, teplé a svetlé patria do systému jang. Kľud a všetko pasívne, chladné a tmavé patrí do systému jin. Oba tieto systémy musia byť v rovnovážnom stave.

Ďalším dôležitým aspektom tradičnej čínskej medicíny je životná energia ČCHI (qi, či, ki), ktorá udržuje rovnováhu medzi jednotlivými orgánmi a celkom a ktorá obieha v tzv. meridiánoch - energetických akupunktúrnych dráhach. Existuje 12 párových akupunktúrnych dráh a 2 nepárové dráhy. Všetky dráhy, tak isto ako aj orgány, je možné rozdeliť na jangové a jinové.

Všetko dianie v organizme sa vysvetľuje pomocou teórie 5 prvkov (prvoelementov): drevo, oheň, zem, kov a voda, medzi ktorými existujú vzájomné vzťahy.

 

Čo sú to ORGÁNOVÉ HODINY ?

Jeden zo spôsobov, akým tradičná čínska medicína popisuje prúdenie energie počas dňa, sú orgánové hodiny. Predstavujú maximá a minimá energie v určitom meridiáne počas celého dňa (24 hodín). Denný cyklus je rozdelený po 2 hodinách na 12 častí. Čínska medicína rozlišuje 6 párov orgánov. Každý pár je tvorený jedným jinovým (plným) a jedným jangovým (dutým) orgánom. Ku každej dvojhodine sa priraďuje jeden orgán. V priebehu denného cyklu má určitý orgán najvyššiu aktivitu práve vo svojej hodine. O 12 hodín skôr či neskôr má tento orgán aktivitu najnižšiu. Toto sa nazýva v čínskej medicíne pravidlo poludnie - polnoc. Najvhodnejší spôsob liečby pomocou orgánových hodín je pôsobenie na určitý orgán v čase jeho maxima.

 

Aké sú príčiny ochorení podľa tradičnej čínskej medicíny?

  • napadnutie vonkajšími škodlivinami (chlad, horúčava, vlhkosť, sucho, vietor)
  • vnútorné príčiny (nevyrovnané emócie, nesprávna životospráva vrátane nesprávnej stravy)
  • ostatné príčiny (vrodené príčiny, hlieny, stagnácia krvi, ...)

Kedy sa využíva TČM ?

Tradičná čínska medicína dokáže urýchliť regeneráciu a pomôcť rýchlejšiemu zotaveniu sa po úrazoch a operáciách, navodiť psychickú stabilitu a odstrániť následky náročného životného štýlu. Používa sa pri liečbe bolestí, hypertenzie, pri ochoreniach s vysokou teplotou, pri liečbe chronického kašľa, astmy, ako podporná liečba u návykových syndrómov - nikotinizmus, závislosť od jedla, ako podporná liečba pri cukrovke, pri liečbe pomočovania detí, pri chronickej zápche, pri menopauzálnom syndróme, ako podporná liečba pri detskej mozgovej obrne aj pri liečbe porúch erekcie a erektilnej dysfunkcie.

Video - zaujímavý dokument v češtine o Čínskom liečiteľskom umení:

Aké sú základné diagnostické metódy v tradičnej čínskej medicíne ?

  • vyšetrenie otázkami, pohľadom, pohmatom, posluchom, ...
  • pulzová diagnostika
  • vyšetrenie jazyka
  • diagnostika TST (taktilným solárovým testom)

Pulzová diagnostika v tradičnej čínskej medicíne je odlišná od západnej pulzovej diagnostiky. V TČM sa vyšetrujú tri rôzne pulzy na vnútornej strane každého zápästia. Vykonáva sa to troma prstami ruky na troch miestach zápästia a v troch úrovniach hĺbky (energetických úrovniach). Každé z týchto miest prináleží určitému orgánu a odráža jeho stav. Na ľavej ruke sa na povrchu meria smerom od palca stav tenkého čreva, žlčníka a močového mechúra, v hĺbke sa meria stav srdca, pečene a obličiek. Niekedy sa namiesto obličiek uvádza jin energia obličiek. Na pravej ruke sa na povrchu meria smerom od palca stav hrubého čreva, žalúdku a troch ohrievačov, v hĺbke sa meria stav pľúc, sleziny a osrdečníka. Niekedy sa namiesto osrdečníka uvádza jang energia obličiek. Sleduje sa rýchlosť pulzu, jeho umiestnenie smerom ku povrchu a jeho kvalita. Pulzy sa menia v závislosti od ročného obdobia, geografického vplyvu, veku, fyzickej konštitúcie, emočných vplyvov, potravy a pohybu.

Známy lekár TČM Tan Qu Tan Xi tvrdí: „Ak chceme poznať vnútro, je potrebné pozorovať zvonku. Je to preto, že všetko, čo je vo vnútri, sa musí prejavovať navonok.

Medzi metódy liečby tradičnej čínskej medicíny patrí akupunktúra, moxovanie (moksibuscia), bankovanie, akupresúra (manupresúra), čínska masáž TUINA, dietetika, ozdravné cvičenia (napr. Qi Gong , Tajči, ...) a čínska fytoterapia (bylinkárstvo).

Semináre naživo, online semináre a online kurzy v nasledujúcich oblastiach: čínska medicína, tradičné feng shui, taoistická akupunktúra, numerológia, čikung, BAZI (čínska astrológia) a pod. sú k dispozícii na stránke Semináre a kurzy Čínskej medicíny.

feng-shui-728x906.jpg

Odporúčame pozrieť si toto krátke video o prevencii a podpore imunity v čase vírusových ochorení:

Viac informácií o kurze, ktorý sa spomína vo videu nájdete tu: Čínska medicína a akupunktúra bez ihličiek - online štúdium.

Ak hľadáte nejakého skúseného terapeuta TČM, neváhajte využiť náš Katalóg terapeutov tradičnej čínskej medicíny na Slovensku - možnosť vyhľadať terapeuta / stredisko podľa konkrétneho mesta

 

Zdroje:
[1] Tradičná čínska medicína v dennom živote – MUDr. Jaromír Růžička, Rudolf Sosík a Yingwu Wang
[2] http://www.terramedica.sk/tradicna-cinska-medicina
[3] tcmclinic.sk

Mohlo by vás zaujímať:
Akupresúra (manupresúra)
Čínska fytoterapia
Čínska dietetika
Čínska masáž TUINA
Moxovanie
Bankovanie a banková masáž
Akupunktúra
Tajči
Qi Gong, Čchi kung – jednota dýchania, tela a mysle
Detoxikácia podľa tradičnej čínskej medicíny
Tibetská medicína
Liečivý ženšen pravý – jeden z najúčinnejších adaptogénov

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S