Všetko o detoxikácii pečene a žlčníka – 2.časť

Najznámejšie detoxikačné kúry na očistu pečene a žlčníka pomocou olivového oleja, citrónu, glauberovej soli, ... Plus detoxikácie pečene podľa tradičnej čínskej medicíny a zeleninovo-ovocný detox.

Všetko o detoxikácii pečene a žlčníka – 2.časť

NAJZNÁMEJŠIE DETOXIKAČNÉ KÚRY NA OČISTU PEČENE A ŽLČNÍKA

Existuje viac spôsobov detoxikácie pečene a žlčníka. Niektoré kúry sú krátkodobé, iné trvajú pár týždňov. Pri dlhodobejšej detoxikácii prebieha očista pomalšie. Každý si môže vybrať takú detoxikáčnú metódu, ktorá mu bude najviac vyhovovať.


(1) DETOXIKÁCIA PEČENE OLIVOVÝM OLEJOM A CITRÓNOM

Príprava
Pred touto očistou sa doporučuje konzumovať minimálne 5 dní iba vegánsku stravu (bez živočíšnych bielkovín, gluténu a cukru) a posledné 3 dni absolvovať buď každý deň črevnú očistu klystírom (s urinou alebo prevarenou čistou vodou), alebo posledný deň absolvovať hydrocolonterapiu. Črevo je nutné vyčistiť, aby nedošlo k sekundárnej intoxikácii organizmu z čreva. Okrem detoxikácie čreva sa odporúča pred detoxikáciou pečene prečistiť aj obličky. Počas čistenia čreva klystírom, ako aj počas celej detoxikácie pečene sa pije čerstvá jablková šťava v ľubovoľnom množstve.

Ingrediencie:

  • extra panenský olivový olej lisovaný za studena - 2 dcl
  • čerstvá citrónová šťava  - 2 dcl
  • slamka na pitie
  • termofor s horúcou vodou

Postup pri pečeňovej detoxikačnej kúre
Na piaty deň (najlepšie v sobotu) sa začína pečeňová detoxikačná kúra. Najvhodnejší čas detoxikácie pečene a žlčníka je od 19:00 do 20:00, preto by sa malo pitie jablkovej šťavy ukoniť o 14:00, najneskôr však o 19:00, kedy sa začína samotná procedúra očisty pečene. Presne o 19:00 je potrebné si ľahnúť do postele na pravý bok a na pečeň si priložiť termofor. V štvrťhodinových intervaloch sa popíja pripravená zmes z oleja a citrónovej šťavy, vždy po troch polievkových lyžiciach oleja, ktoré sa hneď zapijú troma polievkovými lyžicami citrónovej šťavy (môže sa to aj zmiešať). Pri problémoch s napínaním sa pije cez slamku alebo sa vypoje pohár vody s lyžičkou sody (prípadne sa urobí na noc výplach žalúdka). Prípadné zvracanie nie je problém, pretože patrí k očiste (pravdepodobne v tom prípade nie je v poriadku žalúdok). Po užití zmesi sa človek snaží driemať alebo zaspať, pričom si teplý termofor vždy drží na pravom boku. Po jednej hodine v noci sa môže ísť spať. Do tejto doby by malo prebehnúť vylučovanie hlienov a usadenín zo žlčových ciest v podobe hnačky. Pred spaním a asi po treťom vyprázdnení je vhodné urobiť si znova klystír a ráno po prebudení ešte jeden. Ráno sa je iba ľahká strava, ťažšie jedlá sa zaraďujú do stravy veľmi opatrne, najlepšie až po 2 dňoch. Najvhodnejším prvým jedlom je šťava zo štyroch dielov mrkvy a jabĺk a jedného dielu repy.

Túto detoxikačnú kúru sa odporúča zopakovať ešte raz po šiestich týždňoch a potom pravidelne každý rok.

Pre túto očistu existujú viaceré kontrainidikácie. Nie je vhodná po hladovke, po namáhavej práci, pri oslabení organizmu chorobou, ak sú diagnostikované veľké žlčníkové kamene, .... Pri ochorení obličiek, pečene a čreva sa predtým poraďte s Vašim lekárom. Pri tejto detoxikácii by človek nemal cítiť žiadne bolesti.

Obdobou vyššie opísanej detoxikačnej kúry je POMALÁ OČISTA PEČENE: asi pol roka každé ráno užívať na prázdny žalúdok (20 minút pred jedením) 1,5 lyžice olivového oleja, 1 lyžicu čerstvej citrónovej šťavy a 1 lyžicu medu.

 

(2) DETOXIKÁCIA PEČENE GLAUBEROVOU SOĽOU, OLIVOVÝM OLEJOM A GRAPEFRUITOM

Ingrediencie:

  • Glauberova soľ (síran sodný, natrium sulfuricum) alebo Horká magnéziová soľ (síran horečnatý, magnesium sulfuricum) - 50 g
  • extra panenský olivový olej lisovaný za studena - 2 dcl
  • čerstvá šťava z ružového grapefruitu - 2 dcl
  • slamka na pitie


Príklad detoxikačnej kúry:

Štvrtok:

Iba vegánska strava (bez živočíšnych bielkovín, gluténu a cukru). Prerušiť ostatné očisty.

Piatok:

  • Do 14:00 piť len čerstvú jablkovú šťavu v akomkoľvek množstve, aspoň však 1 liter.
  • Medzi 14:00 a 18:00 nič nejesť ani nepiť. Pripraviť si roztok soli: rozmiešať 50g soli v 6 dcl vody, čo predstavuje 4 dávky. Jedna dávka je 1,5 dcl. Roztok uskladniť v chladničke.
  • 18:00 – vypiť 1. dávku roztoku soli (1,5 dcl). Pre zlepšenie chuti sa môže pridať vitamín C alebo čistá voda. Medzi 18:00 a 20:00 nič nejesť ani nepiť.
  • 20:00 – vypiť 2. dávku roztoku soli.
  • Medzi 20:00 a 21:45 nič nejesť ani nepiť.
  • 21:45 - do uzavierateľnej pollitrovej nádoby naliať 2 dcl extra panenského olivového oleja. Do inej nádoby vytlačiť grapefruit a odstrániť dužinu. Mali by ste získať aspoň 2 dcl šťavy. Šťavu priliať do olivového oleja, nádobu uzavrieť viečkom a poriadne potriasť. Pripraviť si termofor s horúcou vodou. Konečník je vhodné natierať čistou vazelinou (kamienky, ktoré opúšťajú telo, sú sprevádzané množstvom žlče, ktorá dráždi kožu v okolí konečníka).
  • 22:00 - vypiť pripravený nápoj z olivového oleja a grapefruitovej šťavy. Pitie cez slamku uľahčuje pregĺganie. Pokiaľ je to možné, je lepšie pri pití stáť. Dávku vypiť do 5 minút a ľahnúť si na chrbát, s hlavou na vankúši. Pokiaľ si neľahnete, mohla by sa narušiť celá čistiaca kúra. Pod pravý rebrový oblúk na pečeňovú oblasť si priložiť termofor. Najmenej 20 minút ostať v absolútnom kľude. Pri tejto detoxikácii by človek nemal cítiť žiadne bolesti.

Sobota

  • Ráno nevstávať pred 6:00.
  • 7:00 - vypiť 3. dávku soľného roztoku.
  • 9:00 – vypiť 4. (poslednú) dávku soľného roztoku.
  • 11:00 – vypiť ľubovoľnú čerstvú ovocnú šťavu a o pol hodiny na to sa môže začať konzumovať ovocie, o ďalšiu hodinu ľubovoľné ľahké jedlo.

Počas tejto detoxikácie pečene a žlčníka sú bežné hnačky a v stolici sa dajú nájsť hnedé kryštáliky alebo zelené kamienky, ktoré potvrdzujú, že sa nejedná iba o zvyšky jedla. Stolica väčšinou klesne na dno, ale kryštáliky a kamienky plávajú na povrchu, pretože obsahujú cholesterol.

Prvá detoxikačná kúra môže pomôcť na niekoľko dní, ale ako sa budú zostávajúce kamienky posúvať dopredu, problémy objavujúce sa pred kúrou sa môžu vrátiť späť. Pečeňová detoxikačná kúra by sa mala zopakovať po 6 týždňoch. Nikdy ju však nerobte, keď ste chorý !!!. Po pečeňovej kúre sa môžete 1 alebo 2 dni cítiť chorý, ale väčšinou je to v prípade, keď bola zanedbaná obličková čistiaca kúra. Túto očistu je vhodné v prvom roku opakovať 4-7x, v druhom roku 4x, v treťom roku 2x a každý ďaľší rok aspoň 1x.

UPOZORNENIE: Preháňadlá Glauberova soľ (Na2SO4) a Horká soľ (MgSO4) sa používajú k vyčisteniu čriev pred operáciami a na rýchle odstránenie jedov z tráviaceho ústrojenstva. Glauberova soľ je pre vysoký obsah Na (sodíkových) katiónov nevhodná pri hypertenzii, edémoch a srdcovej nedostatočnosti, Horká soľ pre nebezpečie otravy Mg (horíkom) pri obličkovej nedostatočnosti. Pri problémoch a podozrení na väčšie žlčové kamene, ochorení obličiek, pečene a čreva sa pred použitím soli poraďte s Vašim lekárom! Po použití oboch solí je tiež vhodné užívať probiotiká na znovunastolenie prirodzenej črevnej mikroflóry.

Miernejšia obdoba detoxikačnej kúry s Glauberovou soľou
Deň pred detoxikačnou kúrou jeme iba ľahké bezmäsité jedlá. Ráno, najlepšie cez víkend, vypijeme nalačno 200 až 250ml nesýtenej minerálnej vody izbovej teploty. Do nej pridáme 5-10 gramov Glauberovej soli. Po štvrťhodine procedúru zopakujeme. Po celý čas ležíme v posteli vo vodorovnej polohe (2-3 hodiny) a oblasť pečene si nahrievame termoforom s horúcou vodou alebo elektrickým vankúšom. Po vyprázdnení sa môžete najesť, najlepšie kašovité zeleninové či obilninové jedlá, žiadne mäso ani vyprážané jedlá. Večer medzi 23:00 a 1:00 sa môže procedúra zopakovať, no predtým je nutné od 16:00 nič nejesť a celý deň piť len očistné bylinkové čaje. Ak táto mierna detoxikačná kúra nespôsobuje výraznejšie problémy, môžem sa asi po 2 týždňoch absolvovať vyššie opísaná kompletná detoxikačná kúra.

 

(3) DETOXIKÁCIA PEČENE PODĽA TRADIČNEJ ČÍNSKEJ MEDICÍNY

Podľa Dr. B. Subotiča z Centra liečby Tradičnou čínskou medicínou sa v praxi často stáva, že detoxikácia nepomôže všetkým ľuďom. Vysvetľuje to tým, že ak niekto dlhodobo konzumuje biely cukor a výrobky z neho, polotovary, hotové jedlá a rýchle občerstvenie (fast food), umelé sladidlá, potraviny s aditívami, konzervačnými látkami a umelými farbivami, kofeín, alkohol a zvlášť transtuky (t.j. oleje priemyselnej kvality a rôzne stužené tuky, margaríny, ...), nemôže dúfať v rýchlu očistu svojho organizmu, alebo očistu bez následkov. Dlhodobá konzumácia všetkých uvedených potravín a zvlášť lacných priemyselných olejov zo slnečnice, repky olejnej, alebo lacného olivového oleja a margarínu totiž výrazne znečisťujú bunkovú membránu, ktorá potom nezásobuje dostatkom kyslíka ani bunky ani orgány. Dr. Subotič si myslí, že v takých prípadoch je lepšie najskôr očistiť organizmus stravou.  

Najrýchlejšie sa telo čistí práve rastlinnými olejmi, ale výlučne lisovanými za studena. Ďalej je to očista konzumáciou kvalitného čerstvého ľanového oleja lisovaného za studena zmiešaného s ovčím jogurtom, pravou žinčicou, alebo jogurtom, či tvarohom (pozri článok Ľanovo-proteínová liečebná diéta Dr. Budwig ). Táto zmes by sa mala užívať dlhodobejšie dvakrát denne, a to ráno a večer. Očista by mala trvať približne 3 týždne. V prvej fáze sa dáva prednosť potrave, ktorá podporuje vylučovanie moču. Na raňajky a večeru je najhodnejšia kombinácia ľanového oleja a ovčieho jogurtu. Na desiatu a po obede by sa mal jesť čerstvý šalát, alebo ovocie vždy s opekaným celozrným chlebom. Na obed radšej varená ryba, ako mäso. Po týždni pridať do jedálnička jedlá, ktoré majú kyslú a horkú chuť. Myslia sa tým čerstvé poľné bylinky a  jarné šaláty (púpava, rukola, ...). Pri príprave by sa vždy mala použiť čerstvá citrónová šťava a kvalitný olivový olej lisovaný za studena. Tretí týždeň by sa malo jesť viac vlákniny. Odporúča sa kukuričná kaša s kyslou kapustou jedenkrát denne (obzvlášť vhodná pre jedincov trpiacich kandidovou infekciou).

Počas kúry sa môže piť aj trochu väčšie množstvo vody, ale maximálne počas 28 dní. Piť priveľké množstvo vody je podľa Dr. Subotiča tak isto škodlivé, ako piť málo vody.

Počas očisty je dobré užívať aj kokosové mlieko a kokosový olej. Okrem toho sa odporúča každý deň ráno aj večer vyplachovať si ústa slnečnicovým olejom lisovaným za studena (prevaľovanie oleja cca 2 minúty, potom vypľuť).

Počas očisty by človek nemal byť hladný ani smädný. Taktiež únava a nervozita sú dôvodom nesprávneho postupu pri očiste. Po ukončení očisty sa odporúča vyvážené stravovanie.

Niekoľko dní pred očistou pečene je nutné vylúčiť zo stravy živočíšne bielkoviny (mäso, mlieko, …) a nahradiť ich zeleninou a ovocím. Vhodný je aj jeden ryžový týždeň. Ryža sa konzumuje bez tuku, varená v mierne osolenej vode s bylinkami. Tri krát denne sa konzumuje lyžička oleja z pestreca mariánskeho, alebo sa pije čaj z neho. Kto neobľubuje ryžu, môže si dať pohánku.

Dobré je s očistou začať počas novu alebo splnu, vhodné sú aj ostatné štvrte mesiaca, alebo dni, keď je mesiac v znamení Raka.

Odporúča sa piť čerstvé šťavy, či už z jabĺk, mrkvy, cvikly, ... Šťavy sa zásadne nepijú po jedle, ale pred jedlom, najlepšie 30 minút pred jedlom. Šťavy prijíma organizmus ako potraviny, preto sa nerátajú do denného príjmu tekutín. Do štiav sa môže pomixovať aj medvedí cesnak, zemežlč, mladé listy púpavy alebo žihľavy, pretože podporujú činnosť pečene a čistenie krvi.

Existujú aj rôzne preparáty na podporu detoxikácie pečene a žlčníka. Podľa Dr. Subotiča sú však účinné len vtedy, ak je v tele dostatočné množstvo základných polynenasýtených mastných aminokyselín (pozri článok Omega 3,6,9).

 

(4) ZELENINOVO-OVOCNÁ DETOXIKÁCIA PEČENE
Počas 3 týždňov sa konzumuje iba ovocie, ovocné a zeleninové šťavy a zelenina v akejkoľvek podobe. Veľmi účinná je šťava z mrkvy a červenej repy.

 

(5) JABLKOVÁ DETOXIKÁCIA PEČENE PODĽA EDGARA CAESYHO

Mala by sa začať na deň jarnej rovnodennosti a spočíva v tom, že sa konzumujú iba celé, organicky pestované jablká a pije sa čistá voda a bylinné čaje. Ráno sa začína vždy dvoma lyžicami extra panenského olivového oleja lisovaného za studena. Táto detoxikačná kúra trvá 3 týždne. Takto detoxikovať je možné aj jeden deň v týždni po celý život. Kyselina jablčná obsiahnutá v šťave rozpúšťa žlčové kamene, je však potrebné poznamenať, že sa nachádza prevažne v šupke.

 

Pre viac informácii o tom, prečo a kedy detoxikovať pečeň a žlčník pozri Detoxikácia pečene a žlčníka – 1.časť.

Ak chcete, aby Vám s detoxikáciou pomohol nejaký odborník, vyberte si z nášho Katalógu detoxikačných poradcov / centier na Slovensku.

Najčítanajšie články v tejto kategórii:
Detoxikácia pečene a žlčníka – 1.časť
Detoxikácia podľa tradičnej čínskej medicíny
Detoxikácia čreva
Čo je to detoxikácia a prečo detoxikovať
Detoxikácia a pôst z hľadiska ajurvédy
Plesňové a kvasinkové infekcie - alternatívna liečba (3.časť)
Vegetariánstvo a jeho nové formy
Prídavné látky v potravinách, potravinové aditíva alebo ľudovo "éčka"

Zdroje:
[1] rahunta.cz
[2] clanky.ezofit.sk
[3] 2012rok.sk
[4] magazinluna.sk

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S