Osteopatia (osteo - kosť, pathos - choroba) je celostná manuálna metóda liečby, ktorá sa snaží o obnovenie a harmonizovanie štruktúry a funkcie podporných tkanív, vnútorných orgánov, nervového systému a tekutín v ľudskom organizme.
Jej hlavnou podstatou je holistický (celostný) pohľad na človeka a jeho zdravie.
Aby ľudské telo fungovalo správne, musí mať bezchybný svalovo-kostrový systém. To je práve tá oblasť, na ktorú sa osteopatia špecializuje.
Pomocou manuálnych techník odstraňuje nežiaduce blokády, svalové napätie a zlepšuje mobilitu kĺbov a tkanív.
Život je pohyb. V tele sa hýbe všetko, nielen kĺby, chrbtica, svaly, ale aj vnútorné orgány, lymfa, krv, mozgovo-miechový mok. Ak je niekde pohyb obmedzený, telo to musí kompenzovať iným spôsobom. Vzniká dysfunkcia, patológia, ktorá sa prejavuje zlým pocitom, bolesťou, chorobou. Preto sa osteopatia usiluje obnoviť tento prirodzený pohyb v tele.
Podľa osteopatie všetko so všetkým v ľudskom tele súvisí. Kosti, kĺby, svaly, šľachy, vnútorné orgány a telesné tekutiny nie sú izolované, ale vo vzájomnej väzbe a súvislostiach. Napríklad bolesť chrbta môže súvisieť so stresom, pretože krátke svaly chrbta úzko súvisia so stresovým rozpoložením organizmu. Alebo bolesť pravého ramena môže napríklad signalizovať problém so žlčníkom. Osteopatia nelieči príznaky, ani nehľadá prostriedky na ich odstránenie, ale vyhľadáva príčiny problémov. Pretože ak sa neriešia príčiny, problém sa v rovnakej alebo inej podobe znovu vráti.
Osteopatia je terapia rukami a osteopati sú majstri dotyku.
Palpáciou, teda hmataním, rozoznajú choré tkanivo od zdravého. Rokmi a skúsenosťami získavajú veľký cit v rukách a vedia pomocou nich nielen stanoviť diagnózu, ale aj liečiť. Predpokladom k výkonu osteopatie sú nielen znalosti hmatových techník, ale aj vedomosti z anatómie, fyziológie a patológie. Osteopatia nie je “ľudové liečiteľstvo”, ako sa niektorí domnievajú – tým skôr, že bola vyvinutá chirurgom (Dr. Andrew Taylor Still, 1828-1917) a k jej samotnému štúdiu, ktoré trvá napr. vo Viedni 6 rokov, je vyžadovaný medicínsky alebo fyzioterapeutický titul. Aj keď si osteopatia na Slovensku ešte len hľadá svoje miesto, v iných krajinách je to dávno etablovaná a uznávaná metóda, dokonca preplácaná zdravotnými poisťovňami.
Nakoľko je bezbolestná, je veľmi obľúbená aj pri diagnostike a liečbe malých detí počnúc novorodencami, u ktorých invazívne vyšetrovacie metódy buď nepripadajú do úvahy kvôli veku, alebo sú spojené s vedľajšími účinkami (napr. nutnosť narkózy a pod.). Konkrétne v USA a Nemecku je návšteva osteopata často odporúčaná priamo pediatrom napríklad pri mikrotraumate hlavičky, ktorý je spôsobený jemným posunom lebečných kostí po ťažšom pôrode. Stále častejšie sa osteopatia využíva aj pri novorodeneckých kolikách a zvýšenej nervozite miminiek, ktoré sú spôsobené predĺženým tlakom na lebkové kosti pri pôrode. U starších detí sa používa hlavne pri liečbe hyperaktivity, porúch učenia a opakovaných infekcií dýchacích ciest.
Zaujímavé videá na tému Osteopatická liečba novorodeneckej koliky sa dajú nájsť v angličtine na youtube.com. Napríklad video pod textom.
Osteopatia pozostáva z troch častí:
- štrukturálna časť - rieši pohybový a svalový aparát, teda kosti, kĺby, svaly, fascie a väzy
- viscerálna časť - vnútrohrudná a vnútrobrušná - orientuje sa na srdce, pľúca, medzihrudie, bránicu a vnútorné orgány brucha
- kraniosakrálna časť - lebečno-krížová - venuje sa kranio-sakrálnemu rytmu (ide o pohyb mozgovo-miechového moku, ktorý pulzuje vo vlastnom, sotva citeľnom rytme od lebky cez chrbticu až po krížovú kosť a ďalej do celého tela).
Vstupná prehliadka pozostáva zo spísania podrobnej osteopatickej anamnézy, vyšetrenia, diagnostiky a liečebnej procedúry. Osteopat vyhodnotí držanie tela a chybné pohyby. Palpačne vyšetrí svaly, úpony, pohyblivosť kĺbov a ligamenty. Počas celej prehliadky je klient oboznamovaný z výsledkami a účelom liečebnej techniky. Počas vyšetrenia môže byť klient požiadaný o vykonanie rôznych pohybov a cvikov, pričom osteopat neustále monitoruje klientov stav a na konci navrhne podrobný osteopatický liečebný (terapeutický) plán. Liečebná procedúra pozostáva z rôznych osteopatických techník, ktoré sú určené na relaxáciu napätého svalstva a úponov, odstránenie blokád v chrbtici a v kĺboch, zlepšenie prekrvenia, zvýšenie flexibility skráteného tkaniva a dosiahnutie celkovej balancie organizmu.
Osteopati sú špecialisti na širokú škálu porúch pohybového aparátu, ale tiež aj iných funkčných porúch ľudského organizmu, napr:
- chronické bolesti chrbtice a kĺbov, akútne bolesti len pri použití istých techník a pri dodržaných kontraindikáciách
- relaxačné techniky na uvoľnenie panvy a bolesti chrbta u tehotných žien
- tenzné bolesti hlavy, migréna, tŕpnutie horných končatín spôsobené výrastkami na chrbtici alebo nesprávnym držaním tela, tinitus, hormonálne problémy
- chronické zápaly dutín a uší, opuchy sliznice pri alergických ochoreniach, zlepšenie dýchania po zápale pľúc a pohrudnice
- odstraňovanie tráviacich ťažkostí z pooperačných zrastov, mierne žalúdočné bolesti (nie vredy), refluxová choroba žalúdka, pálenie záhy, poruchy trávenia, lenivé črevá, syndróm dráždivého čreva
- dysfunkcie žlčníka, pečene a obličiek, mierne zvýšené hodnoty pečeňových testov (bez infekčnej príčiny, ako je žltačka), detoxikácia pečene - ľahké úzkostné stavy, poruchy spánku
- športové zranenia (natiahnutie šliach, väzivového tkaniva a svalov)
Medzi kontraindikácie osteopatie patria:
- akútne infekčné ochorenie dýchacích ciest s horúčkou aj bez nej
- akútna bolesť chrbtice s nervovou symptomatológiou
- prebiehajúca onkologická liečba
- niektoré techniky sú kontraindikované: pri výraznom zúžení tepny zásobujúcej mozog, pri patologickom rozšírení aorty, pri zníženej zrážanlivosti krvi, aj navodenej liekmi, pri osteoporóze, endoprotézach, vnútromaternicovom teliesku
Niektoré techniky, napríklad mobilizácia či liečba spúšťacích bodov bolesti, pripomínajú klasickú fyzioterapiu (masáže, rehabilitácia a liečebný telocvik), iné, ako manipulácie, majú bližšie k chiropraktike.
Chiropraktik je v porovnaní s osteopatom zručnejší v manipulačných technikách, ale môžu mu chýbať znalosti hlbších súvislostí medzi vnútornými orgánmi a pohybovým aparátom.
Katalóg / databáza osteopatov na Slovensku - vyhľadanie podľa konkrétneho mesta.
Zdroje:
[1] lekarka.info
[2] evawellness.sk
[3] pluska.sk
[4] Image courtesy of Ambro at FreeDigitalPhotos.net
Mohlo by vás zaujímať:
Kraniosakrálna terapia
Chiropraktika
Kineziologia - one brain
Dornova metóda a Breussova masáž
Kryoterapia - liečba chladom
Thajská masáž
Shiatsu
Reflexná terapia (reflexológia)
Klasická švédska masáž
Ajurvédske masáže
Akupresúra (manupresúra)
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...