Kryoterapia – ako sa dá liečiť extrémnym chladom pri - 160°C

Fakt, že chlad môže pôsobiť na organizmus blahodarne, spozorovali ľudia už veľmi dávno. Avšak až v 70.tych rokoch minulého storočia začali v Japonsku skúmať,čo vlastne extrémne nízke teploty spôsobujú

Kryoterapia – ako sa dá liečiť extrémnym chladom pri - 160°C

Fakt, že chlad môže pôsobiť na organizmus blahodarne, spozorovali ľudia už veľmi dávno.

Avšak až v 70.tych rokoch minulého storočia začali v Japonsku skúmať, čo vlastne extrémne nízke teploty presne spôsobujú v ľudskom tele.

Výsledky boli pozoruhodné a dali základ novej liečebnej a rehabilitačnej terapii – kryoterapii, ktorá je kombináciou modernej a alternatívnej medicíny.

Kryoterapia má 2 podoby:

  • celotelová kryoterapia
  • lokálna kryoterapia

Čo sa deje pri celotelovej kryoterapii ?

Na chlad reaguje organizmus ako na stresový faktor a vylučuje látky, ktoré ho majú uchrániť pre stresom. Predovšetkým sú to endorfíny (hormóny šťastia), ktoré sú mnohonásobne účinnejšie ako morfium a ktoré spôsobujú to, že človek nevníma extrémne nízku teplotu nepriaznivo. Ďalej sú to kortikoidy, rastový hormón a pre športovcov veľmi dôležitý hormón testosterón. Pôsobením chladu dochádza aj k pozoruhodnému efektu, a to k odstráneniu škodlivín v zmysle voľných radikálov, kyseliny mliečnej, urey atď., ktoré pôsobia na bunku toxicky a spôsobujú „zakyslenie“ organizmu, ktoré pociťujeme napríklad ako svalovú bolesť po záťaži. Fyzická záťaž, ktorá nasleduje po pobyte v kryokomore, má však opačný efekt. Dochádza k výraznému prekrveniu tkanív a zvýšeniu prívodu kyslíka do buniek svalov, čo vyvoláva zníženie koncentrácie škodlivých látok, ktoré ešte neboli z buniek vyplavené. Tento jav je veľmi zaujímavý najmä pre športovcov, pretože má priamy vplyv na rast svalovej hmoty a na zvýšenie výkonnosti pri silovom a vytrvalostnom tréningu. Podporuje svalovú relaxáciu i celkovú biologickú regeneráciu. Preto kryoterapiu hojne využívajú aj profesionálni športovci, ako jednu z najmodernejších a najúčinnejších foriem regenerácie a zvyšovania výkonnosti takzvanou čistou formou, či už pred alebo po športovom výkone. Ďaším významným účinkom chladu je zníženie bolesti, opuchov a zápalov, čo sa využíva hlavne pri liečebných procedúrach.

Ako prebieha celotelová kryoterapia ?

 V podstate ide o maximálne 3-minútový pobyt v kryokomore (kryosaune) s priemernou teplotou –120 °C, za ktorým nasleduje intenzívne cvičenie. Po príchode do kryocentra si klient na recepcii vypožičia alebo zakúpi predpísaný odev potrebný pre vstup do kryokomory, ktorý pozostáva z čelenky, masky na dýchanie, rukavíc, bavlneného trička, šortiek, podkolienok a drevákov. Časti kože musia byť kvôli stimulácii určitých receptorov odkryté. Pred prvým vstupom všetci záujemci o kryoterapiu absolvujú odborné vyšetrenie (meranie krvného tlaku a srdcovej frekvencie, ...), poučenie o účinkoch a kontraindikáciách celotelovej aplikácie chladu a podpíšu prehlásenie o vstupe do kryokomory na vlastnú zodpovednosť.

Ako príprava pred vstupom do kryokomory slúži 30 sekundový pobyt v adaptačnej komore s teplotou –60 °C. Potom nasleduje vstup cez vnútorné prechodové dvere do hlavnej kryokomory, kde teplota dosahuje –120 °C a kde sú klienti celý čas v pohybe (ideálna je pomalá chôdza). Hoci teplota v kryokomore je veľmi nízka, je tam nulová vlhkosť, a preto návštevník nepociťuje intenzívny chlad, ale skôr jemné pálenie či tupé bodanie na odkrytých častiach tela (tzv. chladné pálenie). Počas celej kúry sú klienti v priamom vizuálnom kontakte s obsluhujúcim personálom cez okno kryokomory a môžu kryokomoru kedykoľvek opustiť. Po dvoch, maximálne troch minútach sa vychádza von cez adaptačnú komoru, aby sa organizmus prispôsobil zmene teploty. Potom nasleduje 20 minút intenzívneho cvičenia (stacionárne bicykle, bežecký pás, vesliarske trenažéry, superbežkáre, ...).

Pre dlhodobý pozitívny účinok kryoterapie sa bežne odporúča absolvovať minimálne 7 procedúr za sebou, jeden až dvakrát ročne. Väčšina ľudí cíti pozitívne účinky kryoterapie, hlavne zníženie napätia, sviežosť, psychické a fyzické uvoľnenie a pod. už po prvej kryoterapii.

Lokálna kryoterapia (kryostimulácia)

Lokálna kryoterapia (kryostimulácia) je liečba lokálnym chladením, ktorá povzbudzuje cievny systém a tým výrazne napomáha pri liečbe zdĺhavých ochorení pohybového aparátu. Lokálne pôsobenie chladu má väčš liečebný účinok ako použitie ľadu, chladivých sprejov a pod.

Princípom lokálnej kryoterapie je zníženie teploty postihnutých tkanív kĺbov, svalov a šliach v čo najkratšom čase. Čas trvania takéhoto zákroku je okolo 2-3 minút pri malých ošetrovaných miestach, až po 4 minúty pri veľkých plochách a kĺboch. Tento stimul vyvoláva v postihnutej oblasti výrazné prekrvenie, naštartovanie hojivých procesov a pôsobí proti bolesti, opuchom a zápalom. Veľkou výhodou je, že toto hojenie prebieha „ad integrum“, čo znamená, že hojenie tkaniva prebieha cez minimálne vytvorenie nepružnej jazvy, ktorá pri normálnom priebehu hojenia len postupne získava svoju pôvodnú pružnosť a je miestom, kde pri preťažení môže dôjsť k opakovaným alebo trvalým poškodeniam tkaniva. Ošetrenie lokálnou kryoterapiou je možné aplikovať až 3 x denne s prestávkami minimálne 4 hodiny.

Lokálna kryoterapia sa s úspechom využíva v športovom lekárstve a pri liečbe reumatoidných ochorení, ochorení pohybového aparátu, skleróze multiplex, zápale kĺbov, poúrazových a pozápalových stavoch pohybového aparátu, pri popáleninách a pri ďalších zdravotných problémoch. Lokálnu kryoterapiu je možné kombinovať s celkovou kryoterapiou.

Kryoterapia ako liečba

 Kryoterapia sa ako liečebná procedúra využíva v reumatológii, pediatrii, ortopédii, chirurgii, neurochirurgii a fyzioterapii. Keďže pôsobí nielen na imunitný systém, ale aj na tukové bunky, využíva sa aj pri chudnutí a omladzovacích kúrach.

Kryoterapia sa osvedčila hlavne pri týchto diagnózach:

Celotelová kryoterapia je absolútne bezpečná procedúra, pokiaľ vstupu do kryokomory predchádza lekárske vyšetrenie, ktoré na základe informácií o zdravotnom stave pacienta odporučí vhodnosť alebo nevhodnosť tejto terapie. Má však aj určité kontraindikácie.

Video: Priaznivé účinky kryoterapie:

Doteraz známe kontraindikácie kryoterapie sú:

  • netolerancia a alergia na chlad
  • klaustrofóbia
  • podchladenie organizmu
  • Raynaudova choroba
  • miestne poruchy prekrvenia
  • chudokrvnosť
  • užívanie niektorých liekov – neuroleptík a alkoholu
  • znížená funkcia štítnej žľazy
  • onkologické ochorenia
  • mentálne poruchy spojené s abnormálnym potením
  • tehotenstvo
  • infekčné ochorenia
  • chyby chlopňového aparátu srdca (zúženie chlopní)
  • ischemická choroba srdca (ICHS)
  • ťažké formy astmy a cukrovky
  • poruchy rytmu srdca a kľudovej srdcovej frekvencie nad 100 pulzov/min.
  • pľúcny edém
  • vážne ochorenia pľúc

Katalóg / databáza kryocentier na Slovensku - možnosť vyhľadať kryocentrum / kryokomoru / kryosaunu podľa konkrétneho mesta.

Mohlo by vás zaujímať:
Oxygenoterapia – liečba kyslíkom
Bankovanie a banková masáž
Biorezonančná (frekvenčná) terapia
Prístrojová lymfodrenáž (presoterapia)
Lymfatická masáž (manuálna lymfodrenáž)
Chiropraktika
Osteopatia - terapia rukami

Zdroje:
[1] kryo.sk
[2] club.tempus.sk
[3] kryowell.sk
[4] Image courtesy of graur codrin at FreeDigitalPhotos.net

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
 
S