Oxygenoterapia ako komplexná liečba kyslíkom

Oxygenoterapia je komplexná liečba, ktorá pôsobí vždy na celý organizmus. Je založená na inhalovaní zvýšenej koncentrácie kyslíka. Koncentrácia kyslíka pri inhalovaní je 90 – 95%.

Oxygenoterapia ako komplexná liečba kyslíkom

Bez kyslíka by na Zemi nebol život, neexistovali by rastliny, zvieratá, ani ľudia. Pri každom nádychu dochádza k výmene plynov, prijímame kyslík (O2) a vylučujeme oxid uhličitý (CO2), ktorý je odpadným produktom metabolizmu organizmu. Kyslík okysličuje krv, ktorá dodáva potrebné živiny do celého organizmu.

Väčšinu našej energie získavame práve z kyslíka.

Vzduch, ktorý dýchame, obsahuje približne 21% kyslíka, 78% dusíka a 1% oxidu uhoľnatého, argónu, hélia a ostatných plynov.

Oxygenoterapia ako liečebná a regeneračná metóda je založená na inhalovaní zvýšenej koncentrácie kyslíka. Koncentrácia kyslíka pri inhalovaní je 90 – 95%. Zjednodušene povedané, vdychuje sa zvlhčený kyslík, ktorý je vyrábaný kyslíkovým koncentrátorom. Tento prístroj separuje kyslík z okolitého vzduchu a tento separovaný kyslík sa potom inhaluje pomocou kanyly (nosných okuliarov), alebo nosovo-ústnej masky.

Na dosiahnutie želaných efektov je oxygenoterapiu odporúčané absolvovať viackrát, minimálne 5 krát. Jedna terapia trvá 20-60 minút. Počas terapie sa vdýchne približne 20 až 60 litrov čistého kyslíka. Zvýšením koncentrácie kyslíka vdychovaného vzduchu dochádza automaticky k navýšeniu koncentrácie kyslíka v krvi a k jeho efektívnejšej distribúcii ku tkanivám. Niektoré zdravotné problémy ako poruchy pamäte, zníženie výkonu, spomalené reakcie, kvalita zraku a sluchu, migrény alebo predčasné starnutie, sú často dávané do súvislosti s nedostatočným prekrvením organizmu. Zvýšením dávky kyslíka tkanivám sa zlepšuje účinok obranných mechanizmov a urýchľuje sa regenerácia organizmu. K ďalším plusom kyslíkovej terapie patrí zlepšenie látkovej výmeny, posilnenie imunity, očista od toxínov a spomalenie procesu starnutia.
 
Účinky oxygenoterapie:

 • Posilňuje imunitný systém 
 • Zlepšuje energetický stav organizmu
 • Zlepšuje fyzickú a psychickú výkonnosť
 • Je vhodná na regeneráciu po náročnej fyzickej alebo psychickej záťaži
 • Zlepšuje regeneráciu po chorobe
 • Zlepšuje prekrvenie tkanív a orgánov
 • Priaznivo pôsobí pri celkovej únave a chronickom únavovom syndróme
 • Znižuje nepriaznivé dôsledky nevhodného životného štýlu
 • Priaznivo ovplyvňuje liečbu ochorení centrálnej nervovej sústavy, kardiovaskulárneho systému, dýchacej sústavy, tráviacej sústavy, urologického a gynekologického systému a pohybového aparátu
 • Pôsobí liečebne aj preventívne pri nádorovým ochoreniam
 • Zmierňuje nežiaduce účinky užívania liekov
 • Spomaľuje proces starnutia
 • Zlepšuje stav pleti a zmierňuje vrásky
 • Zmierňuje prejavy celulitídy
 • Priaznovo pôsobí u fajčiarov
 • Priaznivo vplýva na psychiku a duševnú únavu (zlepšuje schopnosť učiť sa, ...)
 • Pôsobí preventívne proti ochoreniam

Oxygenoterapia sa neodporúča pri:

Kombináciou oxygenoterapie a aromaterapie vznikla aroma-oxygenoterapia. Pri tejto terapii klient inhaluje 95% kyslík obohatený o prímesy bio aromatických olejov, ktoré pôsobia relaxačne na telo aj na dušu.

Účinnou formou je aj podávanie kyslíka v pretlakových, tzn. hyperbarických komorách, ktoré umožňujú zvýšené nasýtenie krvi kyslíkom. Hyperbarická kyslíková terapia alebo hyperbarická oxygenoterapia alebo hyperbaroxia (HBO) je u nás pomerne nová terapia, avšak na západe je súčasťou zdravotného systému už viac ako 40 rokov. Klient pri nej vdychuje 100 %  kyslík pri zvýšenom tlaku. Dochádza tak k podstatne vyššiemu okysličeniu organizmu. Základom je pobyt v špeciálnej pretlakovej komore. Pri zvýšenom tlaku totiž na seba viažu kyslík nielen červené krvinky, ale aj  krvná plazma. Okysličujú sa tak aj tie časti tela, v ktorých je inak nedostatok kyslíka – napr. v mozgovom tkanive po mozgovej príhode či v končatine pri poškodení cukrovkou. Pri hyperbarickej oxygenoterapii sa tiež výrazne zmenšujú opuchy končatín. Vynikajúce výsledky dosahuje hyperbarická terapia aj pri liečení následkov nadýchania sa dymu pri požiari.

Oxygenoterapia je komplexná liečba, ktorá pôsobí vždy na celý organizmus.

Katalóg oxygenoterapeutov na Slovensku - vyhľadávanie podľa miest a obcí

Zdroje:
[1] kyslikovy-bar.sk
[2] agenturaradost.eu
[3] medante.com
[4] Image courtesy of dream designs at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať:
Kryoterapia - liečba chladom
Bachova kvetová terapia
Jogová terapia
Ajurvéda
Homeopatia
Meditácia
Tradičná čínska medicína
Moxovanie

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S