Shiatsu (japonská tlaková masáž) - čarovný tlak prstov

Shiatsu (shia-cu, šiacu) je holistická metóda s pevnými základmi v tradičnej čínskej medicíne, hlavne v teórii jin a jang a v teórii 5 prvkov. V preklade znamená tlak prstov. Cieľom je zharmonizovanie

Shiatsu (japonská tlaková masáž) - čarovný tlak prstov

Shiatsu (shia-cu, šiacu) je holistická metóda s pevnými základmi v tradičnej čínskej medicíne, hlavne v teórii jin a jang a v teórii 5 prvkov.

V preklade znamená tlak prstov.

Je to japonská dotyková terapia zahrňujúca akupresúru, masážne hmaty, mäkké techniky, mobilizácie, trakcie, reflexnú terapiu, relaxačné techniky a moxovanie.  

Cieľom je uvedenia tela do energetickej rovnováhy, čiže zharmonizovanie.

Pracuje sa s pacientovou životnou energiou nazývanou čchi, či (alebo ki), ktorá prúdi meridiánmi (vnútorné energetické dráhy).

Žiadna energia sa do tela nedodáva, ako je to napríklad pri reiki.

Šia-cu podobne ako akupunktúra využíva stovky povrchových bodov na meridiánoch, aby stimulovali životnú energiu. Okrem prstov využíva terapeut aj dlane, zápästia, predlaktia, lakte, kolená a chodidlá.  

Podľa čínskej medicíny sa choroba dá rozpoznať podľa zmien v energetickom systéme minimálne 6 -9 mesiacov pred tým, ako sa prejaví na fyzickom tele ako zmena funkcie alebo orgánová porucha. Počas tohto obdobia na to telo upozorňuje svojimi signálmi.

V porovnaní s klasickou švédskou masážou, pri shiatsu pracuje terapeut holisticky, nezaoberá sa iba svalmi. Často používa manipulačné cviky (pasívne rotácie) a preťahovacie cviky. Masírovaný leží na zemi, na špeciálnej podložke, ktorá sa nazýva futon, a preto môže terapeut využiť nielen ruky, ale aj celú váhu svojho tela. Shiatsu se robí cez voľné oblečenie.

Pri klasickej masáži nám masér rozmasíruje stuhnuté miesta, ktoré čínska medicína chápe ako ochranné mechanizmy, ktoré si naše telo vytvorilo preto, aby sa bránilo, aby ochránilo nejaký hlbší problém. Klasická masáž nám obrazne zoberie brnenie, ale nevyrieši príčinu problému, prečo si telo toto brnenie vytvorilo.

Z fyziologického pohľadu terapeut šiacu pracuje v alfa hladine, masírovaný sa postupne uvolňuje a začína vnímať sám seba.

Šiacu nevyvoláva žiadnu bolesť a trvá 45-60 minút.

Prvá kniha o shiatsu, Shiacu Ho, je z r.1919 a jej autorom je Tamai Tempaku. Odvtedy sa vyvinulo niekoľko štýlov šiacu. Niektoré štýly zdôrazňujú jemné metódy masáže a celkovú prácu s telom, iné zdôrazňujú silnejšie metódy, zenbudhizmus alebo prácu s energetickými dráhami (meridiánmi). Preto došlo aj k prepojeniu štýlov ako napr.: Shiatsu – Reiki alebo Shiatsu – klasická masáž. 

NAJZNÁMEJŠIE ŠTÝLY ŠIACU:

Namikoshi shiatsu je známe aj pod názvom shiatsu masáž. Kladie dôraz na fyzikálne techniky pochádzajúce z japonskej masáže Anma. Využíva tlak a klepkanie na špeciálne body tela. Pomáha zlepšiť prúdenie životnej energie v meridánoch. Jej súčasťou je aj poradenstvo v oblasti vhodného stravovania, cvičenie a správny životný štýl. 

Zen Shiatsu vyvinul Shizuto Masunaga, bývalý žiak Namikoshi, z Namikoshi shiatsu. Je najpopulárnejšou formou šia-cu. Spája Anmu s tradičnou čínskou medicínou a využíva Masungove energetické dráhy, ktoré sú predĺžením klasických akupunktúrnych meridiánových dráh. V týchto predĺžených dráhach obieha jemnejšia forma či, ktorá viac zasahuje psychiku. Pracuje sa s najplnším a najprázdnejším meridiánom (energetická nerovnováha "kyo - jitsu"). Pre názov zen sa Masunaga rozhodol kvôli svojej náklonnosti k spiritualite zen buddhistických mníchov v Japonsku (zen je pojem z buddhismu a označuje schopnost žíť v prítomnosti, byť tu a teraz).

Ďalším štýlom shiatsu je "watsu", vodné shiatsu, ktoré vzniklo kombináciou slov water a shiatsu. Zakladateľom štýlu je terapeut Harold Dull. Ide o cvičenie založené na princípoch shiatsu, ktoré sa praktizuje vo vode o teplote 30-35°C. Na rozdiel od klasického šiacu pracuje viac s dotykmi a špecifickými pohybmi trupu a končatín, využívá však aj tlak na akupresúrne body. Vďaka nadnášaniu vodou je možné pretiahnuť svaly a uvoľniť kĺby spôsobom, ktorý by bol inak bolestivý alebo nemožný. Stav nadnášania vodou zosilňuje všetky známe prínosy terapie praktizovanej vo vode: zvýšenie krvného obehu, zníženie bolesti, ochrana kĺbov a zväčšenie rozsahu pohybu. Z psychického pohľadu watsu navodzuje hlboký relaxačný stav, ma silné antistresové účinky, uvoľňuje psychické stresy a traumy a ukľudňuje myseľ. Pomáha aj ako doplnková liečba pri telesných postihnutiach, poruchách nervovej sústavy a je taktiež súčasťou rehabilitačných programov.

Shin tai znamená "duch" a "telo". Tento štýl založil Saul Goodman, zakladateľ Medzinárodnej školy Shiatsu v USA a Európe. Pri shin tai používame silu myšlienky, ktorá určuje smer toku energie, a tak pôsobíme priamo na informačný systém tela, ktorý sa prejaví ako korekcia fyzickej štruktúry a spriechodnenia energetických dráh. Je to viac informačná liečba ako energetická. Z hľadiska meridiánov popisuje a kladie najväčší význam na prácu s 2 nepárovými meridiánmi – riadiacim meridiánom (zadná stredná dráha) a meridiánom počatia (predná stredná dráha). Shintai je nadstavbou shiatsu. Terapeut, ktorý túto metódu praktizuje, musí precízne ovládať základnú koncepciu 12 meridiánov, aby mohol prepojiť tieto vedomosti práve s 2 nepárovými meridiánmi. Shintai otvára a uvolňuje tok energie v týchto veľmi dôležitých meridiánoch. Zadná stredná dráha ovplyvňuje všetky jangové meridiány a môže byť využitá k posilneniu všetkých jangových dráh. Predná stredná dráha ovplyvňuje všetky jinové dráhy a jej energetika ma zásadný vplyv na reprodukčný systém.

Tantsu je tantrické shiatsu, ktoré kombinuje prvky tantry a shiatsu. Založil ho v roku 1980 Harold Dull, ktorý založil aj vodné shiatsu.

Semináre naživo, online semináre a online kurzy v nasledujúcich oblastiach: čínska medicína, tradičné feng shui, taoistická akupunktúra, numerológia, čikung, BAZI (čínska astrológia) a pod. sú k dispozícii na stránke Semináre a kurzy Čínskej medicíny.

feng-shui-728x906.jpg

Katalóg shiatsu masérov na Slovensku - vyhľadanie podľa Vášho bydliska

Zdroje:
[1] Tajomstvo šiacu - Cathy Meeusová
[2] Masáže shiatsu - história a súčasný stav - Jana Václavíková

Mohlo by vás zaujímať: 
Tradičná čínska medicína
Moxovanie
Akupresúra (manupresúra)
Reflexná terapia (reflexológia)
Thajská masáž
Ajurvédske masáže
Klasická švédska masáž
Joga 
Formy jogy - ktorú si vybrať ?
Športová masáž

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S