Dornova metóda a Breussova masáž ako jemné manuálne terapie

Dornova metóda je jemná manuálna terapia, ktorá sa čoraz častejšie používa pri bolestiach chrbtice a kĺbov a pri rôznych poruchách spojených so zlým držaním tela ako neplodnosť, psychické problémy atď

Dornova metóda a Breussova masáž ako jemné manuálne terapie

Dornova metóda, pomenovaná podľa svojho zakladateľa Dietera Dorna, je jemná manuálna terapia, ktorá sa čoraz častejšie používa pri bolestiach chrbtice a kĺbov a pri rôznych poruchách spojených so zlým držaním tela ako neplodnosť, psychické problémy atď.

Pomocou Dornovej metódy sa posunuté medzistavcové platničky a kĺby jemným tlakom palca alebo celej ruky uvádzajú do správnej polohy. Nepoužívajú sa žiadne prudké a násilné pohyby, preto nedochádza k poškodeniu šliach, väzív alebo svalov. V porovnaní s inými metódami naprávania sa pri Dornovej metóde nesmie prekročiť prah bolesti. Základným predpokladom úspechu Dornovej metódy je aktívna spolupráca klienta pri ošetrovaní. Väčšinou ide o kyvadlový pohyb opačnej ruky alebo nohy podľa pokynov terapeuta. Týmto pohybom sa pri naprávaní do správnej polohy obchádza svalová ochrana.

Naprávanie stavcov a kĺbov samo osebe nestači, pokiaľ ho nesprevádzajú aj samostatné cvičenia, ktoré stabilizujú novú pozíciu. K tomu, aby boli účinky trvalé, je nutné odstrániť aj nesprávne pohybové návyky (prekladanie nohy cez nohu, nesprávna poloha v sede pri počítači, neprávne zdvíhanie a nosenie nákladov, nesprávne predkláňanie a pod.). Pri liečbe touto metódou je taktiež vhodné prijímať dostatok tekutín, aby sa telo stíhalo čistiť.

Podľa Dorna sa naše svaly vždy riadia podľa pozície kĺbov a chrbtice a keď tie nefungujú tak, ako majú, tak svaly pokladajú zlé držanie tela za správne, a teda držia naše telo v tejto zlej pozícii. Pri ošetrení Dornovou metódou sa preto vždy kontroluje a napráva aj dĺžka dolných končatín, pretože je často príčinou vychýlenej panvy a nesprávnej polohy stavcov. Vyšetruje a rovná sa aj kostrč.

Počet aplikácií Dornovej metódy pre dosiahnutie požadovaného stavu je individuálny, už po dvoch ošetreniach sa môže dostaviť úľava. V ťažkých prípadoch sa však požadovaný efekt môže dostaviť až po niekoľkých mesiacoch. 

Medzi kontraindikácie Dornovej metódy patrí:

Keďže veľká časť pohybových problémov má psychickú príčinu, je Dornova metóda často obohatená aj o rôzne energetické terapie a masáže. Najčastejšie je to bankovanie a Breussova masáž. Breussova masáž je energeticko-manuálna masáž, pomocou ktorej sa uvoľňujú telesné aj psychické blokády. Masíruje sa veľmi pomalými a jemnými hmatmi priamo chrbtica a povrchové svaly. Do pokožky pri chrbtici sa vtiera ľubovníkový olej, ktorý zvyšuje hĺbkové uvoľnenie svalov a prispieva k regenerácii medzistavcových platničiek. Pri akútnych problémoch je to často jediná metóda, ktorú klient znesie. Breussova masáž sa používa na uvoľnenie po ošetrení Dornovou metódou, aj ako príprava na toto ošetrenie.

Dnes na Slovensku pracuje veľa Dorn-terapeutov. Toto označenie, ani metóda sama, však nie sú patentované ani chránené. Preto sa odporúča vždy si zistiť kvalifikáciu a prax terapeuta. Zoznam odporúčaných terapeutov pre Slovensko je k dispozícii aj na stránke dornova-metoda.com.

Rozšírená forma Dornovej metódy sa volá Dornova metóda PLUS. Viac o tejto metóde sa dozviete v krátkom videu uverejnenom nižšie (v češtine).

Katalóg terapeutov Dornovej metódy a Breussovej masáže na Slovensku

Zdroje:
[1] dornova-metoda.com
[2] clinicamedica.sk
[3] chiropraxe.cz/dornova-metoda-a-breussova-masaz
[4] youtube.com
[5] Gamar Raslan – Dornova metoda
[6] Image courtesy of Ambro at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať: 
Lymfatická masáž (manuálna lymfodrenáž)
Kryoterapia - liečba chladom
Thajská masáž
Shiatsu
Reflexná terapia (reflexológia)
Klasická švédska masáž
Bankovanie a banková masáž
Osteopatia - terapia rukami
Ajurvédske masáže
Športová masáž

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S