Príprava na pôrod a uľahčenie pôrodu pomocou prírodných prostriedkov

Ako sa fyzicky a psychicky pripraviť na pôrod, aby to bol čo najpozitívnejší zážitok? Aké prírodné prostriedky je možné využiť počas pôrodu?

Príprava na pôrod a uľahčenie pôrodu pomocou prírodných prostriedkov

PRED PÔRODOM

Pri pôrode sa nerodí iba dieťa. Rodí sa aj matka, otec, babka, dedko, ... Všetkých tento dôležitý moment posúva do novej pozície a ovplyvňuje.

Vhodná príprava, fyzická aj psychická, môže veľmi pomôcť k tomu, aby to bol čo najpozitívnejší zážitok.

(1) Fytoterapia (bylinkárstvo, herbalizmus)

Čaj z malinového listu
Bylinkári odporúčajú od 34. týždňa tehotenstva popíjať čaj z malinového lístia (ostružina malinová, ľudovo malina, lat. Rubus idaeus). Táto liečivá rastlina má dobrý vplyv na hladké svalstvo čriev a maternice, ktoré posilňuje a tonizuje a tým môže pomôcť skrátiť a uľahčiť pôrod. Pripraví sa tak, že 1 lyžička malinových listov sa preleje 2 dl vriacej vody, nechá sa to 10 minút lúhovať a potom precedí. Tento čaj sa pije jedenkrát denne až do samotného pôrodu. Môže sa piť aj počas pôrodu, lebo podporuje sťahy maternice.

Bryophyllum (Púčikovec)
Bryophyllum (alebo inak Kalanchoe pinnata, izbový žen-šen, Air Plant, Life Plant, Miracle Leaf, Goethe Plant, ... ) je nenáročná rastlina s mnohými liečivými účinkami. Tehotným ženám pomáha pri predčasných kontrakciách. Používa sa hlavne k liečbe infekcií, pri zápaloch tráviacich orgánov, vitálnej slabosti atď. Rakúska firma Weleda vyrába a prostredníctvom lekární predáva extrakty Bryophyllum vo forme prášku alebo kvapiek.

(2) Strava

Ľanové semeno a ľanový olej
Ľan upravuje stolicu, vytvára črevný sliz, ktorý bobtná a tým zmäkčuje obsah hrubého čreva a taktiež zvyšuje tvorbu pošvového hlienu, čím zlepšuje priechodnosť pôrodných ciest a uľahčuje pôrod. Od ôsmeho mesiaca tehotenstva sa odporúča pridať do jedálničku denne polievkovú lyžičku drvených ľanových semienok alebo lyžičku ľanového oleja. Nutný je však aj dostatočný pitný režim, inak by mohlo dôjsť k zápche.

(3) Predpôrodné masáže a masáž hrádze

Približne týždeň pred predpokladaným termínom pôrodu by si ženy mali 2-krát denne masírovať oblasť brucha, podbrušia a krížov zmesou 4 lyžíc panenského rastlinného oleja, 3 kvapiek levandule a 3 kvapiek jazmínu. Týmto spôsobom sa pripravuje hladké svalstvo maternice na pôrod.

Mnoho odborníkov odporúča v poslednom trimestri tehotenstva masírovať hrádzu, aby bolo dostatočne pružná a predišlo sa tak jej nástrihu počas pôrodu. Ako masírovať hrádzu.



(4) Homeopatia

ARNICA MONTANA 9 CH
- dávkovanie: 5 granulí denne 7-14 dní pred plánovaným dátumom pôrodu a ešte počas prvých 7 dní po pôrode
- použitie: na dobrú funkciu svalov a ciev, prevencia vzniku krvácania, prevencia a liečba podliatin a boľavých miest

GELSEMIUM SEMPERVIRENS 15 alebo 30 CH
- dávkovanie: 5 granulí v čase keď začnú obavy z pôrodu
- použitie: strach a úzkosť pred pôrodom

PULSATILLA 30 CH
- dávkovanie: 5 granulí denne
- použitie: časté striedanie nálad a plačlivosť v dôsledku hormonálnych zmien pred pôrodom, problém nechať veciam voľný priebeh, …

CAULOPHYLLUM THALICTROIDES 5 alebo 9CH
- dávkovanie: dva týždne pred termínom pôrodu 5 granulí denne
- použitie: príprava pre ženy so slabým svalovým tonusom a pre ženy, ktoré mali dlhý a ťažký pôrod v minulosti; nezrelý krčok maternice pri termíne pôrodu

(5) Schüsslerove tkanivové soli

Magnesium phosphoricum - najlepšia minerálna soľ na prípravu na pôrod a na dobré kontrakcie. Je skôr akútnym liekom, jeho podávanie počas celého tehotenstva by mohlo viesť k prenášaniu plodu a uspatiu svalov, preto sa užíva až počas 9. mesiaca alebo 6 týždňov pred pôrodom.


(6) Aromaterapia

Pozitívne ohlasy majú zmesi éterických olejov nemeckej pôrodnej asistentky Ingeborg Stadelman (kniha Zdravé tehotenstvo a prirodzený pôrod). Napríklad olej na masáž hrádze (tkanivo medzi zadnou stenou vagíny a análnym otvorom). Tento olej obsahuje ľubovník bodkovaný, pšeničné klíčky, pupalku, ružu a šalviu muškátovú. Masážou hrádze olejom sa znížuje pravdebodobnosť natrhnutia alebo nástrihu hrádze. S masážou (denne 2 - 5 min.) sa začína asi 6 týždňov pred určeným termínom pôrodu. Hrádz sa sa najlepšie masíruje v polosede s podopretým chrbtom a s pokrčenými nohami, ktoré sú mierne od seba. Zo začiatku sa masíruje jedným prstom, neskôr dvoma až troma prstami, ktoré sa zasunú cca 3cm do vagíny, uchopí sa nimi hrádz a masíruje sa v tvare písmena „U“ ľahkým tlakom smerom k črevám. Olej na masáž hrádze sa môže používať aj počas pôrodu.

Od začiatku 38. týždňa tehotenstva sú na prípravu k pôrodu veľmi vhodné aj parné sedacie kúpele so sennými kvetmi, ktoré pomáhajú zmäkčiť a zvláčniť tkanivá. Najpraktickejšie je použiť k tomu bidet. Parný sedací kúpeľ sa doporučuje jedenkrát týždenne, v termíne pôrodu alebo pri začiatku pôrodných kontrakcií ľubovoľne často.

Na zastavenie predčasných pôrodných kontrakcií odporúča Ingeborg Stadelman tzv. Toko olej, ktorého hlavnou účinnou zložkou je majoránka, ktorá má schopnosť rýchlo uvoľniť kŕče svalstva maternice a prekonať strach z predčasného pôrodu. Ďalšími zložkami sú: levanduľa, linaloové a ružové drevo, púpalkový olej a olej z pšeničných klíčkov. Tento olej sa používa aj v prípade silných popôrodných sťahov, kedy je vhodné masírovať bruško týmto olejom, najlepšie pred kojením.

(7) Bachova kvetová terapia

Krízová esencia (Rescue Remedy) – na stres, napätie, rôzne strachy, paniku, precitlivelosť, výkyvy nálad, nervozitu, nevoľnosti, závrate, …

Vlašský orech (Walnut):

  • môže pomôcť vyvolať pôrod po termíne alebo spustiť zastavený pôrod
  • pri akejkoľvek precitlivelosti na jedlo, pachy, situácie, ... 

Čarodejka škvrnitá (Mimulus) - na známe strachy, ktoré dokážeme pomenovať, napr. strach z komplikácií pri pôrode, strach z vyšetrení, z pôrodu, bolesti, nástrihu hrádze, císarského rezu, strach budúcej matky ako zvládne starostlivosť o miminko, či bude dobrá matka atď.

(8) Myseľ

Vizualizácia, čiže predstavivosť, má obrovskú silu. Naše myšlienky sú informácie energie, ktorá sa zhmotňuje. Preto máme moc myšlienkami si do veľkej miery tvoriť aj vlastnú budúcnosť. Počas tehotenstva je krásne predstavovať si zdravé dieťatko, jeho vývoj, vidieť ako sa hráte atď. Takto je môžné predstavovať si aj pekný pôrod. Myseľ aj telo sa potom prispôsobujú tomuto programovaniu a nastavia sa podľa toho. Pri nevyriešených medziľudských vzťahoch a iných záležitostiach je dobré to vyriešiť ešte pred pôrodom. S čistou mysľou ide všetko ľahšie.


POČAS PÔRODU

(1) Fytoterapia (bylinkárstvo, herbalizmus)

Čaj z malinového listu – pije sa pred pôrodom aj počas pôrodu, pretože podporuje sťahy maternice.

(2) Bachova kvetová terapia

Esencia z čarodejky škvrnitej (Mimulus) alebo z devätorníka peniažtekovitého (Rock Rose) na upokojenie. Riedenie: 6 kvapiek esencie (alebo 3 a 3 z každej) zmiešame s 25 ml pramenitej vody. Vzniknutá tinktúra sa užíva 4-5-krát denne po 7 kvapkách do úst.

Alebo univerzálna krízová esencia (Rescue Remedy).

(3) Homeopatia

CAULOPHYLLUM THALICTROIDES 5 alebo 9 CH
- dávkovanie: pri nástupe kontrakcií 5 granulí každých 30 minút; po odtoku plodovej vody 5 granulí každých 15 minút
- použitie: nepoddajnosť hrdla maternice; nepravidelné, neúčinné, kŕčovité bolestivé sťahy (keď sa krčok maternice nerozširuje); atonická maternica, pri odtoku plodovej vody bez nástupu pôrodných kontrakcií; ak sa pôrod spomalí alebo úplne zastaví; ...

ACTAEA RACEMOSA 5 alebo 9 CH
- dávkovanie: pri nástupe kontrakcií 5 granulí každých 30 minút, po odtoku plodovej vody 5 granulí každých 15 minút
- použitie: silné nepravidelné pôrodné bolesti, kŕče hrdla maternice, bolesti vystreľujúce do stehien

Počas pôrodu je podľa symptómov možné použiť aj iné homeopatiká v potencii 5 CH alebo 9 CH, napríklad:

  • Aconitum  - pri silných pôrodných bolestiach, ktoré sú sprevádzané veľkým strachom zo smrti matky alebo dieťatka.
  • Arnica -  pri pôrodných bolestiach, ktoré nejde dobre lokalizovať.
  • Belladonna - pri silných pôrodných bolestiach, kedy tehotná odmieta akýkoľvek dotyk a potí sa na celom tele.
  • Cantharis - ak sa neuvoľní placenta po pôrode.
  • Chamomilla - pri agresívnom a hysterickom správaní tehotnej ženy pri pôrode (v potencii 30 CH).
  • Coffea - pri neznesiteľných pôrodných bolestiach.
  • Kalium carbonicum – pri silných kontrakciách a bolestiach v oblasti chrbta, keď žena potrebuje masáž a teplo, plus sa snaží o veľkú kontrolu nad situáciou, čím nie je schopná sa úplne uvoľniť.
  • Nux vomica – pre podráždené a vystresované ženy, ktoré majú počas pôrodu pocit na zvracanie, neznášajú prievan a dožadujú sa tepla a tíšenia bolesti.
  • Pulsatilla – pre plačlivé ženy, ktoré potrebujú čerstvý vzduch a prechádzky a u ktorých je všetko premenlivé: kontrakcie, nálada, pozície tela, …Taktiež pri nedostatočných kontrakciách a prenášaní.
  • Sepia – pri bolestivých kontrakciách, ktoré sú pociťované ako bodanie vo vagíne; tehotná však pôsobí uvoľnene a rada trávi hodiny v teplej vani.

(4) Aromaterapia

Prírodné éterické oleje sa počas pôrodu používajú buď do aromalampy, na masáže alebo do kúpeľa. Často stačí napríklad iba privoňať z fľaštičky. Vôňa éterických olejov zmierňuje bolesti a uvoľňuje napätie a stres. Masážnu zmes je vhodné vyrobiť už niekoľko dní pred plánovaným termínom pôrodu a uskladniť v chladničke. Je možné kúpiť už hotové zmesi masážnych olejov, špecifické pre každú pôrodnú dobu. Napríklad pôrodný olej od Ingeborg Stadelman na lepšie znášanie pôrodných bolestí obsahuje éterické oleje jazmínu, šalvie muškátovej, ruže a ylang-ylang.

Najvhodnejšie éterické oleje na upokojenie a uvoľnenie pri pôrode (na masáž alebo do kúpeľa) sú:

  • Levanduľa lekárska (Lavandula officinalis) – na ukľudnenie pri silných bolestiach, kontraindikáciou je tu nízky krvný tlak
  • Železník lekársky (Verbena officinalis) - zbavuje emocionálneho napätia už pri pričuchnutí
  • Harmanček rímsky - u precitlivených žien, pri silných kŕčovitých bolestiach
  • Ruža - na dodanie energie pri pôrode, uvoľňuje kŕče
  • Rozmarín - podporuje priebeh pôrodu u žien s nízkym krvným tlakom

Po odtoku plodovej vody sa ženám kvôli ochrane pred infekciou radí zvýšená hygiena v oblasti vagíny. Vždy po použití toalety sa odporúča opláchnutie roztokom s éterickými olejmi: 1% roztok soli z Mŕtveho mora s 3-5 kvapkami levandule extra a častá výmena vložiek (aj na vložky sa dá použiť 1 kvapka tohto éterického oleja).

Na vyvolanie silnejších pôrodných sťahov / kontrakcií a pri ochabovaní pôrodných sťahov pri pôrode odporúča Ingeborg Stadelman tzv. Ut olej (zahrievajúce maternicové tonikum). Tento masážny olej je možné použiť aj v šestonedelí, pretože stimuluje uvoľňovanie očistkov a zahrieva. Zmes éterických olejov pri slabých pôrodných kontrakciách si môžeme namiešať nasledovne: na 4 lyžice rastlinného oleja (najlepšie olej z pšeničných klíčkov) dáme 2 kvapky škorice, 1 kvapku zázvoru, 1 kvapku klinčeka a 2 kvapky verbeny. Touto zmesou silno masírujeme oblasť podbruška a krížov.

Ihneď po pôrode sa odporúča masírovať brucho jazmínovým olejom (4 kvapky jazmínu na 2 lyžice rastlinného oleja), aby došlo k rýchlemu oddeleniu placenty.

Vynikajúci online kurz na tému: Počatie, gravidita a čínska medicína nájdete tu: Dao materstva alebo posvätná Cesta ženy.

feng-shui-728x906.jpg

Všetko, čo potrebujete vedieť o rodení na Slovensku nájdete v úžasnej knihe „Ešte netlačte“. Táto kniha opisuje jednanie a praktiky zdravotníckeho personálu, komunikáciu s rodičkami v slovenských pôrodniciach, práva a nároky, ktoré rodička má a prostredníctvom citátov a príbehov je doplnená o reálne skúsenosti žien. Je to jedinečná kniha o realite v slovenských pôrodniciach, ktorá na trhu doteraz chýbala.

Zdroje:
[1] Ingeborg Stadelman - Zdravé tehotenstvo a prirodzený pôrod
[2] babyweb.sk
[3] tehotenstvo.rodinka.sk
[4] vilcakul.estranky.cz
[5] vnimavetehotenstvo.sk
[6] Image courtesy of Craftyjoe (1. image) and digitalart (2. image)  at FreeDigitalPhotos.net

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať: 
Hypnopôrod – ľahší a menej bolestivý prirodzený pôrod
Videá: Zrod a vývin nového ľudského života
Tehotenstvo a alternatívne terapie
Šport, cvičenie a relaxácia počas tehotenstva
Homeopatia v tehotenstve, pri pôrode a kojení
Vhodné a nevhodné koreniny a bylinky v tehotenstve a pri dojčení
Schüsslerove tkanivové soli počas tehotenstva, pôrodu a šestonedelia
Výživa v tehotenstve
Päť zásad na koliku a plač miminka
Koncept kontinua a indiánska výchova detí
Výbava pre mamičku a novorodenca do pôrodnice a na doma
Prírodná liečba a cvičenie v šestonedelí
Ľanové semeno a ľanový olej

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S