Mäkké a mobilizačné techniky predstavujú jednu z foriem manuálnej terapie (mechanoterapie), ktorá sa používa na uvoľnenie mäkkých tkanív a mobilizáciu kĺbnych štruktúr.
Mäkké techniky
Mäkké techniky ovplyvňujú reflexné zmeny vo svaloch a v podkoží. Aplikujú sa pri bolestiach hlavy, chrbtice, kĺbov. Uvoľňujú svalové spazmy, zatuhnutia a kĺbne blokády z rôznych príčin. Úspešne sa mäkké techniky využívajú aj na uvoľnenie jazvy po čerstvých operáciách alebo úrazoch, hneď po vybratí stehov. Súčasťou mäkkých techník je aj postizometrická relaxácia, strečink a iné relaxačné techniky. Mäkké techniky vykonáva fyzioterapeut, ktorý využíva niektoré techniky čiastočne porovnateľné s masážnymi prvkami. V mäkkých technikách sa využíva: palpácia, trenie kože, pretiahnuteľnosť tkanív v riase, pretiahnutie fascií, pôsobenie tlaku, vyšetrenie a ošetrenie bolestivých bodov (tzv. spúšťové body alebo trigger points) a aplikácia tepla, ktorá spôsobí zmäknutie tkaniva a jeho lepšiu poddajnosť v terapii.
Pri mäkkých technikách sa pracuje s mäkkými štruktúrami ako sú: koža, podkožie, fascia. Sú to významné štruktúry, ktoré ovplyvňujú vznik a priebeh pohybu. Pružnosť a pohyblivosť týchto mäkkých tkanív výrazne ovplyvňuje priebeh a programovanie pohybu. Tak ako sa pri pohybe musia správne pohybovať kĺby a svaly, musí sa pohybovať i koža, podkožie a fascie. Každá porucha mäkkých tkanív vedie k zmene pohybu, pričom väčšinou sa jedná o obmedzenie rozsahu, a to v zmysle kvantity alebo kvality. Rovnako môže byť zmenená aj koordinácia pohybu. V klasickej myoskeletálnej medicíne sa ovplyvňujú mäkké tkanivá najmä za účelom obnovenia ich vzájomnej posunlivosti a pružnosti a tým sa reflexne i mechanicky mení rozsah pohybu v kĺboch i svalové napätie.
Mobilizačné techniky
Mobilizačné techniky ovplyvňujú pohyblivosť kĺbov končatín a chrbtice, vrátane joint play (kĺbnej vôle). Pod pojmom mobilizácia treba chápať postupné obnovovanie pohyblivosti kĺbu pri jeho funkčnej poruche. Vykonáva sa opakovanými, nenásilnými pohybmi v smere obmedzenia pohybu. Pri mobilizácii sa využíva facilitačný (stimulačný) a inhibičný (tlmivý) vplyv dychu na svalový systém. Môže sa využiť aj pohyb očí a kombinácia týchto metód. Výrazne úľavovo pôsobia trakcie. Ide o nešpecifickú mobilizáciu v osi chrbtice alebo končatiny. Ťah sa prevádza takou silou, aby nedošlo k obrannému spazmu svalov v okolí ošetrovaného miesta.
Funkčné obmedzenie kĺbnej pohyblivosti býva pravidelne spojené s výskytom tzv. spúšťových svalových bodov (trigger points). Tieto samé osebe obmedzujú pohyblivosť v kĺboch a bývajú hlavnou príčinou blokád, prenesenej bolesti a reťazenia funkčných porúch.
Pre ošetrenie spúšťových bodov vo svaloch sa používajú tieto mobilizačné techniky:
- postizometrická relaxácia
- kombinácia postizometrickej relaxácie a recipročnej inhibície
- release – postupné vnáranie brušiek prstov do hlbších štruktúr mäkkých tkanív
- antigravitačná relaxácia
Mäkké a mobilizačné techniky sú účinnou a uznávanou technikou v liečbe a prevencii porúch pohybového aparátu. Ich využitie je hlavne pri liečbe akútnych i chronických ochorení pohybovo-oporného systému a v športovej medicíne.
Video ukážka - mäkké techniky:
Katalóg terapeutov vykonávajúcich mäkké a mobilizačné techniky na Slovensku - možnosť vyhľadania terapeuta podľa konkrétneho mesta.
Zdroje:
[1] fyzioterapia.net
[2] primarehab.sk
[3] Image courtesy of Ambro at FreeDigitalPhotos.net
Mohlo by vás zaujímať:
Lymfatická masáž (manuálna lymfodrenáž)
Kryoterapia - liečba chladom
Thajská masáž
Shiatsu
Reflexná terapia (reflexológia)
Klasická švédska masáž
Bankovanie a banková masáž
Osteopatia - terapia rukami
Ajurvédske masáže
Dornova metóda a Breussova masáž
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...