Hypnóza bola po mnoho desaťročí mystifikovaná ako niečo mysteriózne, neprirodzené a nebezpečné, pretože bola spájaná s ovládaním človeka a s hrozbou jeho zneužitia. Veľký podiel na tom mal hlavne zábavný priemysel a pódiové vystúpenia hypnotizérov s cieľom šokovať.
A práve tento fenomén stojí v súčasnosti všetkých hypnoterapeutov veľa času a námahy v snahe vyvrátiť všetky nepravdy, a tým eliminovať primárny strach klienta pred samotnou terapiou.
Hypnóza je definovaná ako prirodzený fyziologický stav, pri ktorom dochádza k dočasnej zmene vnímania, prežívania, chovania, myslenia a pamäte, ale najmä k zvýšenej vnímavosti k sugescii (silnému duševnému vplyvu). Toto hypnotizovanému umožní, aby sa dočasne vzdal orientácie na realitu a kritického úsudku a dovolil hypnoterapeutovi, aby do tohoto procesu vstúpil a usporiadal zážitky klienta bez ohľadu na subjektívnu zmysluplnosť sugescií.
Hypnotický stav (hypnotický tranz) je stav, ktorý je pre človeka úplne prirodzený a zároveň aj veľmi príjemný.
Aj preto sa mnohí do tohoto stavu radi a ochotne vracajú. Je to stav hlbokej relaxácie, kedy človek vníma a je schopný reagovať. Ľahký stav hypnózy človek zažíva spontánne niekoľkokrát za hodinu, stredný stupeň približne dvakrát denne. Najpodstatnejším rozdielom medzi hypnotickým a plne bdelým stavom je približne 3-4 násobne vyššia miera vnímavosti a sugestibility v hypnotickom stave. Človek v stave hlbšieho hypnotického tranzu skutočne vyzerá ako keby spal alebo bol na hranici bdenia a spánku, vďaka čomu získala hypnóza i svoje pomenovanie ("hypnos" znamená v gréčtine spánok). Aj keď je v hypnotickom tranze človek fyzicky silne relaxovaný, EEG (elektroencefalogram) jeho mozgovej aktivity vykazuje hodnoty ako v bdelom stave, často i výrazne vyššie. Toto jasne dokazuje, že človek počas hypnózy nespí, ani nie je v bezvedomí a už vôbec nie je proti svojej vôli zbavený kontroly nad sebou samým.
Poznáme dva základné druhy hypnózy:
- autohypnóza - človek prechádza do hypnotického stavu sám bez pomoci inej osoby
- heterohypnóza - s prechodom a dočasným udržaním hypnotického stavu pomáha hypnotizér
K navodeniu hypnózy sa spravidla používajú nepretržite opakované tóny, rytmy a sugescie, smerované k uvoľneniu a sústredeniu pozornosti, vnímania, myslenia, emócií a správania, napr. na verbálne i neverbálne podnety hypnotizéra (“počujete už len môj hlas“, „zatvárate oči“, „oťažievajú vám ruky i nohy“, „zaspávate“). V podstate každý človek môže byť zhypnotizovaný, rozdiely sú v iba v dispozícii dostať sa do hypnotického stavu., v tzv. hypnabilite (hypnotizovateľnosti).
Hypnóza sa ako technika využíva na rôzne účely. Ak sa vyžíva na terapeutické účely, hovoríme o hypnoterapii. Hypnoterapia sa uplatňuje v medicíne ako nefarmakologická psychoterapia pri liečení chronického alkoholizmu, narkománie, fajčenia, alebo ako prostriedok anestézie v chirurgii, pôrodníctve a stomatológii.
Čo je možné riešiť pomocou hypnoterapie?
- nespavosť
- migréna
- úzkosť, stres, strach, fóbia a tréma
- depresia
- panické záchvaty
- poruchy koncentrácie a pozornosti
- problémy s učením a so správaním
- závislosť od alkoholu, nikotínu a iných drog
- poruchy príjmu potravy
- nadváha
- syndróm dráždivého čreva
- príprava na bezbolestný pôrod
- tehotenská nevoľnosť
- neplodnosť podmienená psychicky
- nočné pomočovanie
- koktanie
- obhrýzanie nechtov
- kožné problémy
- sexuálne problémy
- traumatické zážitky
- fantómová bolesť
- akékoľvek psychosomatické alebo chronické ochorenie
Napríklad pri problémoch s nadváhou sa najskôr zisťujú dôvody a sprievodné javy problému. Najčastejšími príčinami sú omyly v myslení, neschopnosť adaptácie na traumatizujúce životné situácie a zlé stravovacie návyky. Celá terapia je zameraná na eliminovanie uvedených faktorov a ich náhradu za také, ktoré vedú k správnemu spôsobu stravovania a celkovo k zdravšiemu životnému štýlu. Pomocou hypnoterapie klient získava schopnosť a silu zmeniť svoj život.
Samotná hypnóza priamo uškodiť nemôže. Ale nie je vhodná pre ľudí trpiacich rôznymi formami psychóz, ktorých sprievodným symptómom sú halucinácie a poruchy vo vnímaní reality, najčastejšie schizofrénia a paranoja.
Podobne ako v iných disciplínach, i v hypnoterapii existuje viac smerov. Posúvanie klienta v minulosti sa volá hypnotický regres, ktorý sa označuje aj ako regresná psychoterapia. Existuje aj nehypnotická forma regresnej psychoterapie, ktorá využíva asociatívne vybavovanie informácií z minulosti, takže celé sedenie prebieha pri vedomí. Ďalšou typom regresu je regres až za ,,hranice života“, ktorý sa označuje ako reinkarnačný regres. V rámci neho sa pacient snaží nájsť riešenie súčasných problémov vo svojom minulom živote (ide o tzv. karmické príčiny problémov). Progresná hypnóza umožňuje nazrieť do blízkej budúcnosti, na najbližšie životné rázcestie. V praxi sa väčšinou neoddeľuje regresná, reinkarnačná alebo progresná hypnóza, pretože u klienta sa pri sedení môže vybavovať minulosť zo súčasného života, minulé životy, prítomnosť, či budúcnosť v jednom aktuálnom sedení a podvedomie tieto zážitky sprítomní na časovej osi podľa ich stupňa záťaže a potreby psychického uvoľnenia. Súčasné trendy stále viac zosúlaďujú hypnoterapiu s princípmi, technikami a terminológiou modernej psychoterapie. Príkladom je kognitívno-behaviorálna hypnoterapia (KBH), ktorá je založená na zosúladení hypnoterapie a kognitívno-behaviorálnej terapie.
Hypnoterapia je nástrojom na riešenie problémov a dosahovanie pozitívnych a trvalých zmien v živote, kde do procesu vstupuje nielen vedomá, ale najmä podvedomá myseľ. Hypnóza určite nie je všeliek a jej terapeutický účinok je podmienený viacerými faktormi, hlavne hypnabilitou a ochotou sa liečiť.
Zaujímavá ukážka hypnózy na mazanie negatívnych myšlienok:
Katalóg hypnoterapeutov na Slovensku
Zdroje:
[1] hypnoza.sk
[2] hypnoza.info
[3] Image courtesy of winnond at FreeDigitalPhotos.net
Mohlo by vás zaujímať:
Príčiny chorôb – vonkajšie a vnútorné
Hypnopôrod – ľahší a menej bolestivý prirodzený pôrod
Psychoterapia - veda o duši
Gestalt psychoterapia ako metóda osobného rastu
Etikoterapia - ako na negatívne emócie a životné postoje
Meditácia
Zenová meditácia a zen terapia
EFT – terapia emocionálnej slobody
Neurolingvistické programovanie mysle
Kineziologia - one brain
Bachova kvetová terapia - liečba emócií
Rodinné konštelácie a ostatné konštelačné techniky
Terapia tmou a tichom
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...