Dokument o ajurvéde ako u umení bytia

Dokument o ajurvéde, ktorý veľmi zaujímavo vysvetľuje pricípy ajurvédy a ako ich môže využiť k pozitívnym zmenám životného štýlu aj dnešný moderný človek. Ajurvéda je nadčasová. ako u umení bytia

Dokument o ajurvéde ako u umení bytia

Ajurvéda je holistická (celostná) metóda pôvodom z Indie, ktorá je označovaná ako medicína zdravia a dlhovekosti. Považuje sa za najstarší a najkomplexnejší liečebný systém na svete. V Indii je známa a využívaná už viac ako 5000 rokov.

Ajurvéda je založená na 4 hlavných cieľoch ľudskej existencie, na 6 základných princípoch, na učení o 5 prvkov (éter, vzduch, voda, oheň, zem) a na 3 energetických dóšach (váta, pitta, kapha). Každý človek sa rodí s jedinečným pomerom týchto bioenergií (dóš), ktoré sa podieľajú na utváraní jeho fyzickej a psychickej charakteristiky.

Zdravie je z veľkej časti založené na rovnováhe týchto troch dóš, respektíve na ich správnom pomere. Základným diagnostickým nástrojom v ajurvédskej medicíne je pulzová diagnostika, čím sa určuje nielen stav jednotlivých orgánov, ale aj ktorá z dóš je zvýšená a aký je emocionálny stav pacienta. Pulzom sa dá urobiť aj prognóza, čiže čo sa stane v najbližšej dobe. Na základe diagnostiky ajurvédsky terapeut poskytuje odporúčania ohľadne celej životosprávy. Preto ajurvédske terapie zahŕňajú predovšetkým tieto metódy: ajurvédska výživaaromaterapiamarmaterapia (ajurvédska akupresúra)bylinná liečbajoga, dychové cvičenia a meditáciaajurvédska detoxikáciaajurvédske masáže, terapia farbami a kameňmi. 

Správne stravovanie považuje ajurvéda za najdôležitejši a najjednoduchší spôsob ako ovplyvniť naše zdravie.

Ostatné metódy a terapie sú iba pomocné. V oblasti výživy sa drží jasného princípu: „Aké je jedlo, taká je myseľ a aká je myseľ, taký je život… .“ 

Hlavnou zásadou ajurvédskeho stravovania je umiernenosť. Väčšina alternatívnych spôsobov stravovania je založená na zákazoch. Tieto potraviny sú zakázané a tieto sú povolené. Dodržuje sa buď všetko, alebo nič. To je často problém, ktorý po chvíli nadšenia vedie k nezáujmu väčšiny ľudí o akékoľvek alternatívne stravovanie. Pri ajurvédskom stravovaní platí, že doporučenia by sa mali dodržiavať na 70-90 %.

Ajurvéda používa len prírodné liečebné prostriedky bez nežiaducich účinkov. Ak však má byť liečba úspešná, musí byť človek aktívnou súčasťou liečebného procesu.

Ayurveda - The Art of Being, 122 minút, české znenie

 

Zdroje:
youtube.com
Image courtesy of jk1991 at FreeDigitalPhotos.net

Katalóg ajurvédskych lekárov/terapeutov na Slovensku

Mohlo by vás zaujímať: 
Ajurvéda 
Ajurvédska výživa 
Ajurvéda a kombinácie potravín  
Detoxikácia a pôst z hľadiska ajurvédy  
Ajurvédsky denný režim ako prevencia chorôb  
Ajurvédske masáže 
Jogová terapia 
Joga 
Formy jogy - ktorú si vybrať ?
Teplá voda s citrónom – kedy áno a kedy nie
Vegetariánstvo a jeho nové formy

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S