Ajurvédsky denný režim ako jednoduchá prevencia chorôb

Ajurvéda kladie na prevenciu chorôb veľký dôraz. Tvrdí, že viac ako 70% problémov sa dá vyriešiť zmenou životných návykov, znížením stresu a úpravou stravy podľa konštitúcie/dóše.

Ajurvédsky denný režim ako jednoduchá prevencia chorôb

Ajurvéda kladie na prevenciu chorôb veľký dôraz. Je totiž logické, že lepšie je chorobám prechádzať, ako ich následne liečiť.  

Viac ako 70% problémov sa podľa ajurvédy dá vyriešiť zmenou životných návykov, znížením stresu a úpravou stravy podľa konštitúcie /dóše (orientačný dóša test je možné si urobiť na stránke joga-ajurveda.sk).

Ajurvédska denná životospráva alebo tiež denný režim dinačarja (din = deň, ačarja = následovať) znamená nasledovanie pravidelného cyklu slnka, mesiaca a planét.

Najlepšia cesta k rovnováhe (zdraviu) je vždy v súlade s prírodou. Podľa biologických hodín vykazuje každý orgán maximálnu činnosť v určitú dobu, preto by sme mali určité činnosti robiť práve v tejto dobe. Pľúca vykazujú najväčšiu aktivitu ráno, žalúdok na obed, srdce popoludní, pečeň v neskorom popoludní a obličky s hrubým črevom večer.

Podľa ajurvédy existujú v tele okrem týchto biologických hodín aj dóšové hodiny. Každá dóša ma počas 24 hodín svoj čas, kedy je na vrchole. Skoré ráno a večer patria kaphe, pitta má svoj vrchol na poludnie a o polnoci, váta ráno a večer. 

Denný režim (dinačarja) podľa ajurvédy:

  • vstať pred východom slnka a poprosiť prírodu o pozitívnu energiu na celý deň
  • niekoľkokrát si opláchnuť tvár a oči studenou vodou 
  • dať si krátku prechádzku v prírode alebo meditáciu
  • každé ráno vypiť pohár prevarenej teplej vody (vodu môžeme ochutiť citrónovou šťavou, štipkou zázvoru a lyžičkou domáceho medu) – slúži na prečistenie obličiek a podporu čreva
  • pokúsiť sa vyprázdniť hneď ráno, najlepšie v rovnakú dobu (črevá by sme mali  vyprázdňovať jeden až dvakrát denne, stolica by mala byť svetlohnedá, banánovej konzistencie a konečník by sa mal vždy očistiť vodou)
  • k čisteniu zubov používať mäkkú zubnú kefku, ktorú často meníme a bylinkovú zubnú pastu bez fluóru
  • po vyčistení zubov si vždy očistiť jazyk kovovou škrabkou alebo čajovou lyžičkou, nikdy však zubnou kefkou
  • v prípade hustého bieleho povlaku na jazyku vynechať raňajky (hustý biely povlak znamená neskorú alebo ťažkú večeru)
  • raz do týždňa si na prečistenie nakvapkať do očí kvalitný ricínový olej
  • na posilnenie ďasien a zubov dvakrát do týždňa kloktať približne 5 minút teplý sezamový alebo klinčekový olej (1 lyžica oleja a 1 lyžica vody). Po vykloktaní vypľuť, ďasná jemne premasírovať ukazovákom a vypiť pohár teplej vody. Pre zdravé ďasná občas kloktať slanú vodu so štipkou kurkumy.
  • raz za čas si dopriať celotelovú olejovú masáž, prípadne automasáž
  • pravidelne cvičiť podľa svojej konštitúcie (pre typ váta je najvhodnejšie cvičenie rýchla chôdza, joga alebo plávanie, pre typy pitta a kapha aj rýchlejšie a náročnejšie športy ako tanec, beh, jazda na bicykli, ...)
  • nesprchovať sa príliš horúcou vodou a krátko po jedle
  • nepoužívať parfémovanú kozmetiku
  • snažiť sa správne zhlboka dýchať, nie ústami do hrudníka (hrudné dýchanie), ale nosom do brucha (brušné, bránicové dýchanie)
  • chodiť a sedieť vzpriamene
  • nezadržovať moč, stolicu ani emócie
  • stravovať sa podľa základných ajurvédskych zásad (pozri články Ajurvédska výživaAjurvéda a kombinácie potravín)
  • počas súmraku si urobiť čas na ďalšiu meditáciu
  • po večeri ísť na krátku prechádzku v prírode
  • pred spaním aplikovať 5 kvapiek teplého sezamového oleja alebo ghí do každej nosnej dierky – prečistia sa tým dutiny, posilní čuch a zrak
  • do ucha si aplikovať raz za 2 týždne 3 kvapky bylinného ajurvédskeho alebo sezamového oleja 
  • najlepšou dobou pre milovanie je večer
  • chodiť spať pred polnocou (spať aspoň 6 hodín)
  • zaradiť jednodenné detoxikačné alebo odľahčovacie dni (pozri článok Detoxikácia a pôst z hľadiska ajurvédy)

Našu rovnováhu ovplyvňujú aj ročné obdobia. Preto by sme sa mali zmene ročného obdobia prispôsobiť aj zmenou denného režimu a zmenou stravy.

V ajurvéde platí pravidlo, že podobné zvyšuje podobné a protiklady liečia. To znamená, že každý konštitučný typ (dóša) je ovplyvňovaný vlastnosťami jedla a prostredia. Ľudia s prevládajúcim konštitučným typom váta sú viac ovplyvňovaní suchým počasím a studeným jedlom, pretože je pre nich charakteristická prevládajúca energia vetra, ktorý je suchý a studený. Na typ pitta nepriaznivo pôsobí teplé a vlhké počasie, korenené jedlá, citrusy a slané potraviny, lebo u tohto typu prevláda energia ohňa a vody. Na typ kapha zle pôsobí vlhké a studené počasie, mliečne výrobky a nedostatok aktivity, pretože u tohto typu prevláda energia vody a hlienu. Protikladné vlastnosti tieto nerovnováhy vyrovnávajú. Dôležité je však sledovať, čo prebieha v prítomnosti. Dôležitejšie ako ročné obdobie je momentálne počasie vonku. V lete môže byť aj chladno. 

V ajurvéde sú telo a myseľ neoddeliteľne spojené. Ochorenie mysle ovplyvňuje fyzické telo a naopak. Ajurvéda lieči myseľ a negatívne emócie meditáciou. Myseľ neustále hodnotí, premýšľa a vníma pomocou zmyslov, čo spôsobuje utrpenie. Nehodnotiaca (vesmírna) myseľ utrpenie nezažíva. Liečba mysle prostredníctvom meditácie vyžaduje úprimnú pozornosť venovanú vnútru. Myseľ v meditácii je bez hodnotenia a bez odlišovania sa od iných, a teda aj od celého vesmíru, a to  prináša kľud a zdravie.

Čokoľvek človek robí každodenne, je účinnejším liekom ako akýkoľvek sebaúčinnejší liek užívaný príležitostne. Zmeny je možné prijímať postupne a všímať si, ako sa prejavujú na našom tele a mysli. Pomalá zmena je trvalá zmena.

Zdroje: 
[1] MUDr. David Frej - Ajurvéda
[2] Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať:  
Detoxikácia a pôst z hľadiska ajurvédy
Ajurvédske masáže
Ajurvéda a kombinácie potravín 
Ajurvéda  
Ajurvédska výživa  
Čo je to detoxikácia a prečo detoxikovať  
Jogová terapia  
Joga  
Formy jogy - ktorú si vybrať ?

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S