Čo je to focusing terapia
Focusing, v preklade sústreďovanie sa alebo zameriavanie pozornosti, je prirodzená ľudská schopnosť. Ako jednu z foriem psychoterapie ju identifikoval americký filozof a psychoterapeut Eugene Gendlin, keď skúmal sebareflexívny spôsob rozprávania klientov, ktorí mali úžitok z psychoterapie.
Cieľom focusing terapie je pomôcť človeku zorientovať sa vo vlastnom prežívaní.
Konflikty, bolesti a nevyriešené problémy sa môžu stať zdrojom chronickej bolesti alebo choroby, vnútornej nespokojnosti, smútku, blokád alebo strachov, ktoré nám bránia v zmene a berú nám množstvo energie. Centrálny nervový systém každodenne spracováva veľké množstvo informácií, ktoré sú uložené mimo dosah nášho bežného vnímania. Na to, aby sme sa pohli v našom živote ďalej zo zaseknutých miest, potrebujeme precítiť naše pocity novým spôsobom. A práve na to sa sústredí focusing terapia, na nadviazanie kontaktu s "pociťovaným / cíteným zmyslom", čiže s emóciami, pocitmi, fyzickými vnemami atď. Otvorene a bez posudzovania sa načúva tým častiam tela, ktoré na seba upozorňujú a ktorým sa väčšinou nevenuje pozornosť. Z tohto hlbšieho, telesného načúvania sa môžu vynoriť nové tvorivé a transformatívne príležitosti a riešenia problémov.
Pre koho je focusing terapia určená
Focusing terapia je pre každého, kto chce alebo potrebuje porozumieť lepšie sám sebe, nájsť riešenie svojich problémov, robiť jasnejšie rozhodnutia, veriť viac svojej intuícii atď. Najbežnejšie sa praktizuje vo dvojici. Desaťdňový tréning focusingových zručností umožní komukoľvek i bez predchádzajúcej skúsenosti s prácou s vnútorným svetom byť schopný nájsť svoj vnútorný kompas a tiež byť poslucháčom v procese niekoho iného. Špecifické využitie má focusing terapia v psychologickom poradenstve, pri práci so snami a pri meditácii.
Ako prebieha focusing terapia
Focusing terapia je hĺbkový proces rozvoja emocionálnej inteligencie, ktorý zahŕňa rôzne aspekty ľudského bytia (mentálne, emocionálne, fyzické, inštinktívne, …). Tento proces je možné zjednodušene rozdeliť do 6 hlavných krokov:
1. vyčistenie priestoru
2. preciťovaný zmysel
3. uchopenie
4. rezonovanie
5. kladenie otázok
6. prijatie
Popis jednotlivých krokov je k dispozícii na dreamingwolf.sk
„Focusing Vám umožní nájsť to miesto, kde je Váš život zablokovaný, spomalený alebo v kŕči. A umožní Vám to zmeniť. Umožní Vám žiť z hlbšieho miesta ako sú vaše myšlienky alebo pocity“. Eugene Gendlin
Katalóg terapeutov vykonávajúcich Focusing terapiu na Slovensku
Zdroje:
[1] lifeatwork.sk
[2] dreamingwolf.sk
[3] Image courtesy of Vlado at FreeDigitalPhotos.net
Mohlo by vás zaujímať:
Príčiny chorôb – vonkajšie a vnútorné
Psychoterapia - veda o duši
Gestalt psychoterapia ako metóda osobného rastu
Etikoterapia - ako na negatívne emócie a životné postoje
Meditácia
Zenová meditácia a zen terapia
EFT – terapia emocionálnej slobody
Neurolingvistické programovanie mysle
Rodinné konštelácie a ostatné konštelačné techniky
Kineziologia - one brain
Bachova kvetová terapia - liečba emócií

Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...