Quinoa- príprava a recepty

Quinoa vyzerá ako kuskus alebo lúpané proso a patrí medzi pseudoobilniny. Inkovia ju nazývali „matka zrno“ a považovali ju za posvätnú. Má vysoký obsah živín a neobsahuje lepok.

Quinoa- príprava a recepty

CHARAKTERISTIKA QUINOY

Quinoa (vyslovuje sa keen-wah) je tradičnou juhoamerickou plodinou, ktorá sa pestuje vo vysokohorských oblastiach už viac ako šesť tisíc rokov.

Inkovia ju nazývali „matka zrno“ a považovali ju za posvätnú. S obľubou z nej kvasili pálenku s názvom „chica“. S objaviteľskými výpravami docestovala v 19. storočí aj do Európy a odtiaľ do zbytku sveta.

Quinoa vyzerá ako kuskus alebo lúpané proso a patrí medzi pseudoobilniny.

Má vysoký obsah živín, je bohatá na bielkoviny, vápnik, železo, mangán, horčík, draslík, tryptofán, thiamín, riboflavín, kyselinu listovú, beta-karotén, fosfor, vitamín C atď. Vysokým obsahom aminokyselín sa približuje sóji. Významný podiel aminokyseliny hystidínu je dôležitý vo výžive kojencov a malých detí. Je ľahko stráviteľná, má nízky glykemický index a neobsahuje lepok, preto je vhodná aj pre celiatikov.

Pôsobí protizápalovo, má pozitívny vplyv na srdce, cievy, kosti a zuby. Pomáha pri migrénach, depresii, únave, úzkosti a strese. Odporúča sa aj pre športovcov, pretože pomáha budovať svalovú hmotu.

Olej z quinoy je vďaka významnému množstvu antioxidantov velmi stabilný a kvalitný.

QUINOA - PRÍPRAVA

Pred tepelnou prípravou sa odporúča namočiť zrnká quinoy na niekoľko hodín do vody alebo ich aspoň premyť studenou vodou. Quinoa má po uvarení nadýchanú štruktúru a ľahko orieškovú chuť. Varí sa na miernom ohni asi 15-20 minút – 1,5 až 2 diely vody (alebo vývaru) na jeden diel quinoy. Väčšinou sa podáva ako príloha k jedlám. Je možné ju pripraviť naslano (so soľou, korením, zeleninou ako šalát, ako alternatíva rôznych obilovín), alebo nasladko (napr. na raňajky s medom, ovocím, mandľovým mliekom a orechami). Pri pečení sa môže časť bežne používanej múky nahradiť múkou z quinoy, čím sa zvýši výživová hodnota jedla.

QUINOA - RECEPTY

Quinoa placky / vegeburger

Ingrediencie na cca 5 porcií: 340 g uvarenej quinoy, 4 vajcia, 50g nasekaného listového špenátu, 1 polievková lyžica nasekanej pažítky, 1 cibuľa, 1 polievková lyžica strúhaného syra (nepovinné), 3 strúčiky cesnaku (pretlačiť), 100 g strúhanky, 1 kávová lyžička soli
 
Pripravíme si quinou podľa postupu uvedeného v príprave quinoy, zmiešame ju so všetkými ostatnými ingredienciami a necháme odležať cca 1 hodinu na chladnom mieste. Potom zo zmesi vytvarujeme placky, ktoré vyprážame z oboch strán na troche olivového oleja. Surová zmes vydrží aj dva dni v chladničke. Podávame s čerstvou zeleninou.

Quinoa s pečenou zeleninou

Ingrediencie na cca 2 porcie: 1 fenikel, 1 cuketa, 2 žlté papriky, 1 červená cibuľa, 8 cherry paradajok, 5 strúčikov cesnaku, olivový olej, ½ lyžičky červenej pálivej papriky, soľ, čerstvé bylinky (rozmarín, tymian, šalvia).

Dresing: 4 lyžice olivového oleja, šťava z polky citróna, 1 hrsť nasekanej petržlenovej vňate, soľ

Zeleninu očistíme a nakrájame. Rozohrejeme rúru na 220 °C. Na plech dáme papier na pečenie a nakrájanú zeleninu. Zalejeme olivovým olejom, pridáme soľ, mletú papriku a zasypeme čerstvými bylinkami. Všetko poriadne premiešame a dáme piecť do rúry na cca 30 minút. Pokiaľ sa pečie zelenina, pripravíme si quinou podľa postupu uvedeného v príprave quinoy a dresing. Upečenú zeleninu potom vo veľkej mise zmiešame s quinoou a dresingom.

Image courtesy of rakratchada torsap at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať: 
Pohánka - príprava a recepty
Proso - príprava a recepty
Amarant – príprava a recepty
Včelie liečivá (med, peľ, propolis a materská kašička)
Aloe vera - veľký prírodný liečiteľ
Zelené potraviny (chlorella, spirulina, zelený jačmeň, zelená pšenica)
Chia semienka – charakteristika, použitie a recepty
Ľanové semeno a ľanový olej
Aké oleje používať na bezpečné vyprážanie a pečenie
"Dobré" a "zlé" tuky, trans-tuky a nízkotučný trend
Stravovanie podľa metabolických typov
Stravovanie podľa krvných skupín
Vegetariánstvo a jeho nové formy

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
 
S