Proso – príprava a recepty

Lúpané proso (pšeno, česky jáhly) patrí medzi tzv. pseudoobiloviny. Má priaznivý pomer bielkovín (12 %), tukov (4 %) a sacharidov (68 %). Obsahuje veľa minerálnych látok, vitamínov a ...

Proso – príprava a recepty

CHARAKTERISTIKA PROSA

Lúpané proso (pšeno, česky jáhly, lat. Panicum miliaceum L.) patrí medzi tzv. pseudoobiloviny. Slovania ho často konzumovali v podobe kaší, placiek, koláčov, nátierok, polievok a ako prílohu k jedlu.

Získava sa odstránením plevy zo zrna prosa. Má priaznivý pomer bielkovín (12 %), tukov (4 %) a sacharidov (68 %). Tento pomer sa približuje k odporúčanému pomeru živín.

Obsahuje veľa minerálnych látok, vitamínov a nenasýtených mastných kyselín. Konkrétne fluór, kyseliny kremičitú, horčík, draslík, fosfor, železo, vitamíny B1 a B2 atď.

Proso je výživné, veľmi ľahko stráviteľné a neobsahuje lepok, preto je vhodné aj pre celiatikov pri bezlepkovej diéte. Svojou nutričnou hodnotou sa vyrovná ovseným vločkám.

Odporúča sa pri málokrvnosti, rekonvalescencii a na detoxikáciu organizmu. Taktiež zlepšuje stav pokožky, vlasov, zubov a nechtov.

PROSO - PRÍPRAVA

Pšeno by sa malo sa 1-3 krát spariť vriacou vodou, aby sa odstránila jeho horká príchuť. Na varenie používame 1 diel pšena na 1,5 - 2 diely vody. Varí sa cca 5-10 minút a ďalších 10-20 minút sa nechá napučať v teple pod pokrievkou.

PROSO - RECEPTY

Ako príloha pre dve osoby (porcie) sa varí 125 g prosa (cca 1 šálka).

Nákyp z pšena (4 porcie)
2 šálky prosa sa povaria v 4 šálkach mlieka a pri nízkej teplote asi 5 minút  a potom sa to nechá  napučať. Z dvoch bielok sa vyšľahá sneh, ktorý sa zmieša spolu s uvareným prosom, 2 polievkovými lyžicami medu, 2 žĺtkami a 1/2 šálky nasekaných mandlí. Do vymastenej formy na pečenie alebo do zapakacej misy sa navrství masa z prosa a 3 jablká nakrájané na plátky. Rúru rozohrejeme na 200 °C a dáme piecť na cca 30-40 minút.

Sladká pšenová kaša
Pšeno po prepláchnutí zalejeme mliekom alebo vodou (na 1 hrnček pšena dáme 2 hrnčeky mlieka/vody), pridáme štipku soli, sušené brusnice a za stáleho miešania ho privedieme do varu. Keď sa pšeno začne variť, znížime teplotu, chvíľku povaríme, vypneme a necháme ho dôjsť pod pokrievkou. Osladíme ho medom a ozdobíme ovocím. Vhodné sú aj dusené jablká alebo hrušky, prípadne kompót.

Mohlo by vás zaujímať: 
Pohánka - príprava a recepty
Quinoa- príprava a recepty
Amarant – príprava a recepty
Včelie liečivá (med, peľ, propolis a materská kašička)
Aloe vera - veľký prírodný liečiteľ
Zelené potraviny (chlorella, spirulina, zelený jačmeň, zelená pšenica)
Omega 3,6,9 ...
Ľanové semeno a ľanový olej
Aké oleje používať na bezpečné vyprážanie a pečenie
"Dobré" a "zlé" tuky, trans-tuky a nízkotučný trend
Stravovanie podľa metabolických typov
Stravovanie podľa krvných skupín
Vegetariánstvo a jeho nové formy

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
 
S