Teplá voda s citrónom – kedy áno a kedy nie

Prevarená teplá voda s citrónom je dnes hitom zdravej výživy. Nie je to však žiadna novinka, tento nápoj odporúčala už dávno ajurvéda a TČM, pretože podporuje trávenie, činnosť čriev a detoxikuje.

Teplá voda s citrónom – kedy áno a kedy nie

Prevarená teplá voda s citrónom je dnes hitom zdravej výživy a podľa mnohých výživových odborníkov ideálnym nápojom na začiatok dňa.

Nie je to však žiadna novinka, tento nápoj odporúčala už dávno ajurvéda aj tradičná čínska medicína, pretože podporuje trávenie, činnosť čriev a detoxikuje.

Stačí ráno do prevarenej (no stále teplej vody) vytlačiť citrón (asi tak 2 kávové lyžičky) a vypiť to pred raňajkami.

Ale pozor, v istých prípadoch pitie teplej vody s citrónom vhodné nie je.

Kedy sa odporúča piť prevarenú teplú vodu s citrónom

  • Ak chceme zlepšiť trávenie (teplá voda s citrónom urýchľuje metabolizmus a pomáha pri pálení záhy, žalúdočných problémoch a zápche).
  • Na neutralizáciu vnútorného prostredia, pretože citrón napriek svojej kyslej chuti pôsobí zásadotvorne (niektorí odborníci však tvrdia, že citrón ph tela vôbec neovplyvňuje).
  • Pri detoxikácii, pretože citrón pôsobí ako diuretikum, čo znamená, že je močopudný a toxíny sú z tela vyplavované rýchlejšie.
  • Na podporu imunity, pretože citrón je bohatý na vitamín C a draslík.
  • Ako podporný prostriedok pri chudnutí, pretože citrón obsahuje vlákninu zvanú pektín, ktorá tlmí pocit hladu.
  • Ak si chceme zlepšiť kvalitu pleti, pretože vitamín C obsiahnutý v citróne napomáha v boji proti vráskam.
  • Na zmiernenie celulitídy, pretože pitie prevarenej teplej vody s citrónom zabraňuje zadržiavaniu vody v tele.
  • ...

Kedy sa pitie prevarenej teplej vody s citrónom neodporúča

  • Pri chrípke a prechladnutí, pretože citrusové plody podľa tradičnej čínskej medicíny ochladzujú organizmus a mohli by "zatlačiť ochorenie do vnútorných orgánov". To znamená, že choroba by mohla po čase prepuknúť znova, napríklad v inej forme alebo na inom mieste. Toto tvrdenie však mnohí odborníci spochybňujú. Tradičná čínska medicína to zdôvodňuje tým, že chlad oslabuje a spomaľuje tráviace funkcie a tým oslabuje aj imunitný systém.
  • Pri precitlivelosti žalúdka na citrón.

Ajurvéda a Tradičná čínska medicína odporúčajú pitie prevarenej teplej vody s citrónom alebo jablčným octom, prípadne aj s medom, počas celého dňa, v lete aj v zime.

Studená voda je podľa týchto výživových systémov vhodná iba počas cvičenia a pri horúčke, pretože vtedy vhodne ochladzuje organizmus. Nadmerné používanie studených nápojov oslabuje tráviaci trakt.

Najlepšia liečba býva často tá najjednoduchšia a najprirodzenejšia liečba.

Zdroje:
[1] seberizeni.cz
[2] zdravie.cvicte.sk

Image courtesy of Danilo Rizzuti at FreeDigitalPhotos.net

Mohlo by vás zaujímať: 
Tradičná čínska medicína
Čínska dietetika
Ajurvéda
Ajurvédska výživa
Ajurvéda a kombinácie potravín
Detoxikácia podľa tradičnej čínskej medicíny
Výživa, strava a základné rozdelenie potravín
Makrobiotika - energetické stravovanie
Stravovanie podľa krvných skupín
Stravovanie podľa somatotypov (typov postavy)
Stravovanie podľa metabolických typov
Aké oleje používať na bezpečné vyprážanie a pečenie

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
 
S