Dietológovia trvajú na názore, že genetický základ je tým najpresnejším ukazovateľom toho, s akou postavou môže človek počítať.
Je totiž dokázané, že štíhli rodičia najčastejšie majú štíhle deti, ale platí to samozrejme aj naopak.
Tvar postavy, metabolizmus, náchylnosť k určitým zdravotným problémom a k priberaniu však nesúvisí výhradne iba s genetikou, ale aj so životným štýlom, stravovacími návykmi, pohybovou aktivitou atď., preto je to do veľkej miery ovplyvniteľné.
SOMATOTYP, biotyp alebo konštitučný typ je súhrn morfologicko-fyziologických charakteristík jedinca, ktoré daný organizmus zaraďujú do určitej definovateľnej skupiny. Týmto termínom sa vlastne označuje kvantitatívny popis stavby a kompozície tela.
Prvý krát bol tento termín použitý zakladateľom somatotypie Williamom H. Sheldonom, ktorý už v roku 1940 rozdelil tvar ľudského tela do troch základných somatotypov:
- ektomorf (astenik)
- mezomorf (atlét)
- endomorf (piknik)
Každý človek má v sebe všetky tri typy. Rozhodujúce je len to, ktorý typ a v akej miere prevažuje, preto sa často hovorí aj o tzv. medzitypoch, čiže kombináciách dvoch základných somatotypov: endo-mezomorf alebo mezo-endomorf. Somatotyp sa okrem vizuálnej charakteristiky určuje aj na základe špecifických meraní (výška, váha, obvod bicepsov, ...), ktoré sa spracúvajú v počítačovom systéme. Využíva sa hlavne pre stanovenie vhodnej pohybovej aktivity, chudnutie a formovanie postavy.
EKTOMORF
Ektomorf má štíhlu, chudú postavu so slabo vyvinutým svalstvom. Kvôli zvýšenému metabolizmu ťažko naberá váhu aj svalstvo. Pre nabranie váhy sa odporúča menej náročný tréning s dlhšími pauzami medzi sériami, samozrejmosťou sú vysoký príjem bielkovin a dostatok odpočinku. Ak sa neudržuje vo forme, rýchlo stráca svoje ťažko nadobudnuté svaly.Tento typ postavy má predpoklady pre vytrvalostné športy, gymnastiku alebo basketbal.
ENDOMORF
Endomorf ma väčšinou spomalený metabolizmus, práve kvôli tomu má problémy s chudnutím. Ľahko naberá váhu a jeho postava je do väčšej miery obalená tukom a tak vzniká riziko obezity, cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb. Tento typ postavy je vhodný pre vzpieranie, zápasy alebo vodné športy.
MEZOMORF
Mezomorf by sa dal nazvať ako zlatá stredná cesta medzi endomorfom a ektomorfom. Atletický svalnatý typ postavy so širokými ramenami a úzkymi bokmi. Na silový tréning reaguje rýchlym prírastkom svalovej hmoty. Tento typ postavy je ideálny napríklad pre rôzne aeróbne športy, kulturistiku atď.
Pri stravovaní na základe tvaru postavy, ktoré vychádza z vyššie spomenutých somatotypov a ich kombinácií sa prihliada na to, kde sa tuk ukladá na postave najviac.
Podľa týchto kritérií sa potom rozlišujú štyri základné typy postavy:
- jablko
- hruška
- presýpacie hodiny
- valec
TYP POSTAVY JABLKO
Charakteristika
Ramená širšie ako boky, horná časť tela kratšia, plnšie prsia, nevýrazné boky. Tuk sa ukladá skôr v oblasti brucha a vrchnej časti chrbta, výhodou tohto typu je plochý zadok a zvyčajne krásne štíhle nohy. Tento typ postavy je typickejší pre mužov, hlavne keď ide o tzv. pivné brucho. Keďže sa tuk drží prevažne v hornej časti tela, ohrozuje väčšinu životne dôležitých orgánov, čo znamená, že ľudia s typom postavy jablko sú náchylnejší na kardiovaskulárne ochorenia.
Stravovanie
Tento typ postavy by sa mal vyhýbať sacharidom (jednoduché aj zložené cukry), tučným mliečnym výrobkom, pečivu a nekvalitným tukom. Vhodné sú bielkoviny živočíšnej formy, zelenina, ovocie a nízkotučné mliečne výrobky.
Pohybová aktivita
Cviky zamerané predovšetkým na spevnenie brušného a chrbtového svalstva, rýchla chôdza, pomalý beh, plávanie, bicyklovanie, aerobik atď., všetko však v pomalšom tempe.
TYP POSTAVY HRUŠKA
Charakteristika
Ramená sú úzke, pás je posadený nižšie, horná časť tela je predĺžená, boky a členky sú silnejšie. Tuk sa hromadí najmä v oblasti stehien, bokov či zadku. Hruška sa čaštejšie vyskytuje u žien, chudne oveľa ťažšie ako typ postavy jablko a nie su pre ňu vhodné radikálne diéty. Má väčší predpoklad vzniku celulitídy, kŕčových žíl a opúchania nôh.
Stravovanie
Tento typ postavy má pomalší metabolizmus, preto by sa mal vyhýbať vyprážaným a tučným jedlám, tučným mliečnym výrobkom, jednoduchým cukrom, alkoholu a nekvalitným tukom. Vhodné sú ľahko stráviteľné jedlá, potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ovocie, zelenina, jogurty a zvýšený príjem pitnej vody.
Pohybová aktivita
Kondičné športy ako beh, chôdza alebo bicyklovanie pomáhajú schudnúť v dolnej časti tela. Vhodné je aj posilňovať hornú časť tela: chrbát, ramená a paže.
TYP POSTAVY PRESÝPACIE HODINY
Charakteristika
Širšie ramená, bujné poprsie, úzky pás, širšie boky a zadok, veľmi súmerná postava.. Pri tomto type postavy prakticky neexistuje žiadna typická oblasť, kde sa tuk ukladá najčastejšie. Metabolizmus je tu pomalší a zo zdravotného hľadiska tu hrozia tráviace ťažkosti, obezita, poruchy metabolizmu a cukrovka.
Stravovanie
Pre tento typ sú vhodné potraviny s nízkym až stredným glykemickým indexom, čiže väčšina ovocia a zeleniny, strukoviny, semiačka. Je dôležité mať dostatočný príjem zeleniny a bielkovín, hlavne rýb a bieleho mäsa. Obmedziť by sa mali mliečne výrobky, rafinovaný cukor, biely chlieb, zemiaky, cestoviny a ryža.
Pohybová aktivita
Hoci sa tuk ukladá rovnomerne, často sa nahromadí v oblasti hrudníka, brucha, zadku či stehien. Pre formovanie postavy sa odporúča vytrvalostný šport a posilňovanie stehien.
TYP POSTAVY VALEC (ATLETICKÁ POSTAVA)
Charakteristika
Dlhé paže, hranatá horná časť, útly hrudník, úzky chrbát, štíhle nohy. Problémovými partiami sú oblasť brucha, bokov a vnútorná časť stehien. Ak tento typ postavy nemá dostatočný pohyb, tuk sa môže začať hromadiť v oblasti brucha a môže byť nebezpečný pre vnútorné orgány, tzv. skrytá obezita. Tento typ má rýchly metabolizmus a ľahko chudne, trpí na ochabnuté svalstvo.
Stravovanie
Tento typ by sa mal vyhýbať jednoduchým cukrom a bielemu pečivu. Prospešný je zvýšený príjem železa (napríklad listová zelenina) a celkovo zeleniny. Medzi odporúčané potraviny patria vajíčka, celozrnné pečivo, tvrdé syry a bielkoviny (hydina, tuniak, losos, makrela...).
Pohybová aktivita
Vhodné je posilňovanie, aeróbne aktivity sa odporúčajú maximáne dvakrát týždenne.
Zdroje:
[1] dobrestravovanie.blog.cz
[2] timeainmotion.blogspot.com.es
[3] posilnovanie.patwist.com
[4] Image courtesy of africa at FreeDigitalPhotos.net
Mohlo by vás zaujímať:
Stravovanie podľa metabolických typov
Makrobiotika - energetické stravovanie
Stravovanie podľa krvných skupín
Paleo výživa
Delená strava
Čínska dietetika
Ajurvédska výživa
Aké oleje používať na bezpečné vyprážanie a pečenie
Plesňové a kvasinkové infekcie - alternatívna liečba
Vegetariánstvo a jeho nové formy
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...