Kokosový olej – využitie pri stravovaní, v kozmetike aj liečbe

Kokosový olej má mnohostranné využitie, či už ide o stravu, kozmetiku alebo liečbu. Vždy sa však myslí kvalitný bio panenský za studena lisovaný kokosový olej.

Kokosový olej – využitie pri stravovaní, v kozmetike aj liečbe

Kokosový olej má mnohostranné využitie, či už ide o stravu, kozmetiku alebo liečbu.

Vždy sa však myslí kvalitný bio panenský za studena lisovaný kokosový olej.

Kokosový olej má svoju typickú vôňu a chuť a jeho konzistencia je pri izbovej teplote tuhá. Pri vyššej teplote (nad 24˚C) sa mení na tekutý.

Je veľmi tepelne stabilný (až do teploty 200˚C), a preto je vhodný na akúkoľvek tepelnú úpravu vrátane pečenia a vyprážania. Môže nahradiť rastlinný alebo živočíšny tuk.

Kokosový olej napomáha tráveniu, chudnutiu a celkovo podporuje imunitu. Je kvalitným zdrojom energie vďaka obsahu tzv. MCT tukov, ktoré poskytujú rýchlu energiu bez ovplyvnenia hladiny cukru v krvi. Preto je ideálnym tukom pre diabetikov a ľudí trpiacich inzulínovou rezistenciou. Vďaka obsahu kyseliny laurovej má aj antibakteriálne a antimykotické účinky.

Mimo kuchyne sa dá kokosový olej skvelo využiť pri starostlivosti o telo, či už ako zubná pasta, krém proti vráskam, telové mlieko, kondicionér (nanesie sa na suché vlasy, prikryje igelitom a nechá sa pôsobiť pár hodín), deodorant, odličovač mejkapu alebo dezinfekčný prostriedok. Kokosový olej slúži aj ako prírodný opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 4. Ak sa vmasíruje do pokožky, potláča celulitídu, starecké škvrny, strie, popraskané bradavky, psoriázu, ekzém, akné a kvasinkové infekcie (kokosový olej s pár kvapkami tea tree oleja je vynikajúcim prostriedkom na vaginálne kvasinkové infekcie). Pomáha hojiť rany a spáleniny od slnka. Dá sa využiť aj pri masážach, pri a po holení a ako prírodný lubrikačný prostriedok. Po zmiešaní s jablčným octom slúži je prírodným prostriedkom proti všiam. Pri nanášaní na vlasy predchádza ich štiepeniu. Polievková lyžica rozpustená v horúcom čaji mierni bolesti hrdla. Ak sa pridá do zázvorového čaju, pomáha pri pálení záhy.

VYUŽITIE KOKOSOVÉHO OLEJA PRI NEPRÍJEMNOM ZÁPACHU Z ÚST A AKO PREVENCIA PROTI ZUBNÉMU KAZU

a/ preplachovanie úst kokosovým olejom
Preplachovanie úst kokosovým olejom je veľmi stará ajurvédska procedúra. Jedna polievková lyžica kokosového oleja sa vezme do úst, 15 až 20 minút sa ním ústa preplachujú a následne sa olej vypľuje. Takýmto spôsobom sa v ústach a na zuboch eliminujú škodlivé baktérie, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach z úst a tvorbu zubného kazu.

b/ domáca bieliaca zubna pasta z kokosového oleja
Zubná pasta z kokosového oleja má také isté účinky ako preplachovanie úst olejom a navyše ešte zuby aj bieli. Okrem zníženia rizika zubného kazu znižuje ešte aj riziko zápalov ďasien a paradentózy. Pre výrobu takejto zubnej pasty stačí roztopiť v pohári pár polievkových lyžíc panenského kokosového oleja (približne 30 gramov), pridať k nemu 3 polievkové lyžice sódy bikarbóny a miešať to dovtedy, kým sa zmes nebude podobať na klasickú komerčnú zubnú pastu. Pre dobré uskladnenie je nutné premiestniť túto zmes do uzatvárateľnej sklenenej nádoby. A pri čistení zubov nezabudnúť očistiť aj jazyk.

RECEPT NA DOMÁCI KRÉM Z KOKOSOVÉHO OLEJA A ALOE VERA

Kokosový olej a aloe vera sa často využívaju pri starostlivosti o pokožku, hlavne pri akné, ekzémoch, psoriáze, vyrážkach, striách, celulitíde, podráždenej či suchej pokožke, popáleninách, pigmentových škvrnách a jazvách.

Na výrobu domáceho krému stačí 1/3 pohára (0,6 dcl) čistej dužiny z aloe vera (pokiaľ možno čerstvej) a 1/2 pohára (1 dcl) bio kokosového oleja lisovaného za studena. Môže sa pridať aj pár kvapiek esenciálneho oleja (napr. levanduľového).

Tuhý kokosový olej (ideálne keď má okolo 20˚C, aby sa dobre miešal) a dužinu z aloe vera zmiešame v nejakej nádobe a šľaháme približne 5 až 10 minút pomocou elektrického alebo ručného šľahača (mixér sa na to veľmi nehodí). Počas šľahania sa do zmesi môže pridať aj esenciálny olej.  Vyšľahaný krém by sa mal skladovať v uzatvárateľnej sklenenej nádobe pri izbovej teplote, aby sa kokosový olej nezačal topiť. Počas horúcich letných dní sa môže skladovať aj v chladničke. Mal by vydržať niekoľko týždňov.

Takto vyrobený krém sa používa rovnako ako iné krémy, natiera sa na postihnuté miesta alebo na celé telo ráno a večer. Najefektívnejší je vtedy, ak sa aplikuje na vlhkú pokožku, napríklad po kúpeli. Môže sa použiť aj ako odličovač mejkapu.

RECEPT NA DOMÁCU MASKU NA TVÁR Z KOKOSOVÉHO OLEJA A SÓDY BIKARBÓNY

Táto maska na tvár odstraňuje z pokožky nečistoty a odumreté kožné bunky. Používa sa často pri problémoch s akné, na citlivú pokožku, ktorá rýchlo začervená a na vyčistenie pórov a čiernych bodiek na tvári. Kokosový olej má silné antibakteriálne účinky a pokožku lieči a vyživuje. Sóda bikarbóna pomáha udrživať optimálne pH pokožky.

Na výrobu domácej masky na tvár stačia 2 čajové lyžičky (ČL) kokosového oleja a 1 ČL sódy bikarbóny. Obe ingrediencie je nutné poriadne rozmixovať v nejakej malej miske, až tak aplikovať ako masku na tvár. Stačí nechať pôsobiť 5 minút a potom zmyť vlažnou vodou.

Táto domáca maska na tvár sa môže aplikovať aj každý deň, až do vymiznutia problémov. Potom stačí preventívne raz do týždňa.

Zdroje:
badatel.net
Image courtesy of pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: 
Aké oleje používať na bezpečné vyprážanie a pečenie
Ajurvéda
Ajurvédska výživa
Antioxidanty - jednoducho a zrozumiteľne
Aloe vera
Výživa, strava a základné rozdelenie potravín
Makrobiotika - energetické stravovanie
Stravovanie podľa krvných skupín
Olej z čiernej rasce
Plesňové a kvasinkové infekcie - alternatívna liečba

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S