Joga - jedinečný spôsob ako byť v harmónii sám so sebou a so svojím prostredím

Dávni jogíni verili, že joga je o zjednotení vedomia jednotlivca s univerzálnym vedomím. Tvrdili, že človek má byť v harmónii sám so sebou a so svojím prostredím.

Joga - jedinečný spôsob ako byť v harmónii sám so sebou a so svojím prostredím

Joga je jeden z najstarších filozofických systémov na svete. Vznikla v Indii pred viac ako 3000 rokmi a jej zakladateľom je podľa tradície Shiva.

Slovo joga má pôvod v sanskrite (jazyk starovekej Indie) a znamená spojiť, zjednotiť.

Dávni jogíni verili, že joga je o zjednotení vedomia jednotlivca s univerzálnym vedomím. Tvrdili, že človek má byť v harmónii sám so sebou a so svojím prostredím a že jeho telo, myseľ a duša musia byť jedno. Na to, aby tieto tri aspekty mohli byť zjednotené, musia byť v rovnováhe emócie, činy a myšlienky.

Jogíni nám zanechali popis cesty, ako dosiahnuť a udržať tento rovnovážny stav. Touto cestou je telesné cvičenie, dýchanie a meditácia – tri hlavné princípy jogy.

Joga je známa po celom svete a používa sa v mnohých významoch. Niekto si slovo joga spája so zdravým pružným telom v neobvyklej pozícii, iný s nehybným jogínom v meditácii alebo s východnou filozofiou.

Joga je toto všetko a ešte omnoho viac.

Predstavuje ucelený pohľad na život ľudstva, ostatných živých bytostí a na celý vesmír. Joga učí, že všetky aspekty života sú neoddeliteľne prepojené a že jedine realizáciou a zážitkom tejto úplnosti môžeme uspokojiť svoj vnútorný hlad po poznaní a trvalom šťastí. Múdrosť jogy bola a je uchovávaná v nemennej podobe indickými svätcami a mudrcmi, ktorí v meditáciách skúmali prírodu a vesmír a dosiahli poznanie zákonov existencie.

Joga sama osebe nie je náboženstvo, hoci veľa náboženstiev jogu praktizuje.

U nás si pod jogou väčšinou predstavíme rôzne fyzické cvičenia a dýchacie techniky.

Fyzické jogové cvičenia, tzv. ásany, zlepšujú krvný obeh, posilujú svaly, formujú postavu, stimulujú vnútorné orgány a endokrinný systém nášho tela, čoho výsledkom je zlepšenie zdravia.  

Dýchacie cvičenia sa označujú pojmom pranajáma. Prána je v joge vitálna sila/energia, ktorá je zastúpená v celom vesmíre a jáma (yama) je kontrola. Preto pranajáma je v preklade "kontrola prány" a ide o dýchacie techniky, ku ktorým sa pridáva bandha (kontrakcia určitých orgánov alebo určitých častí tela) a mudra (špeciálna pozícia prstov na rukách).

Cvičením telesných polôh (ásan) a dýchacích techník (pranajáma) dochádza k precíteniu vlastného tela, k zlepšeniu koncentrácie a k eliminácii stresu. Dych je úzko spätý s cítením, a preto jeho kontrola prispieva aj k odbúravaniu negatívnych emócií. Srdcom jogovej praxe je meditácia. Meditácia v joge začína praktizovaním telesných polôh, ktoré postupne prinášajú stabilitu tela a utíšenie mysle. Dlhšie meditácie sa praktizujú v sede.

Jogová meditácia sa chápe ako stav bez myšlienok a jej účelom je rozvíjanie koncentrácie a schopnosti obrátiť pozornosť k jemným vnútorným podnetom. Dych sa používa ako základ na zameranie pozornosti.

“Keď dych blúdi, myseľ je nestála, no ak sa dych upokojí, aj myseľ stíchne.“ (Hatha Yoga Pradipika)

K ďalším známym jogovým technikám patria očistné jogové krije, tzv. šatkarmy, používané najmä v hatha joge. Ide o techniky na prečistenie tela a mysle. Konkrétne sú to techniky: očista nosnej sliznice (néti), očista tráviaceho traktu (dhauti), prečistenie čriev (basti), masáž brucha (nauli), očista lebky (kapalabháti) a trátak (očista sústredeným pohľadom).

Za základný text jogy sa považuje Patandžaliho Jogasútra z 2.st. pred n.l., ktorá má mnoho prekladov a komentárov. Zahŕňa celú filozofiu jogy, vrátane 8 základných stupňov jogy. Patandžali tvrdil, že týchto 8 stupňov jogy sa musí praktizovať postupne, jeden za druhým. Tí, čo prišli po ňom, už na tom netrvajú.

 

Patandžaliho 8 stupňov jogy:

  1. jama - všeobecné etické princípy a kontrola: ahimsa – neubližovanie, satja – pravdivosť, asteja – nekradnutie, brahmačarja – sexuálna zdržanlivosť, aparigraha - nehromadenie
  2. nijama - pravidlá osobnej morálky: sauča – čistota mysle a tela, santóša – spokojnosť, tapas – sebadisciplína, svadhjaja - sebapoznanie, išvara pranidhana – stotožnenie sa so svojou podstatou a nasledovanie svojho vnútorného hlasu (nadja)
  3. ásany - jogové polohy
  4. pranajáma - práca s pránou cez dych (jogové dýchacie techniky)
  5. pratjahara - ovládnutie zmyslov
  6. dharana - koncentrácia mysle
  7. dhjana - meditácia
  8. samadhi - splynutie s nekonečnom, osvietenie, dokonalá múdrosť

Tieto stupne predstavujú najširší záber jogy a integrujú jej jednotlivé formy. Viac o jednotlivých formách sa dozviete v článku Formy jogy - ktorú si vybrať ?.

Najjednoduchší spôsob ako začať s jogou, je prihlásiť sa do nejakého kurzu jogy, kde cvičiteľ dohliada na to, aby sa jogové pozície robili správne, pretože nesprávnym cvičením si človek môže aj ublížiť. Ak Vás zaujíma, kto precvičuje jogu vo Vašom okolí, využite náš Katalóg cvičiteľov jogy na Slovensku a vyhľadajte si kurz jogy podľa Vášho bydliska.

Zdroje:
[1] Godfrey Devereux – 15-Minute Yoga
[2] yoga.sk/joga.php
[3] joga-ajurveda.sk/content/21-co-je-joga
[4] stress-relief-tools.com/yoga.html
[4] Image courtesy of Vlado at FreeDigitalPhotos.net and Paula at Travelphotogallery.net

Mohlo by vás zaujímať: 
Jogová terapia 
Formy jogy - ktorú si vybrať ?
Šatkrije (šatkarmy) – detoxikačné jogové techniky
Ajurvédsky denný režim ako prevencia chorôb  Pilates – korektívne cvičenie
Ajurvéda 
Ajurvédska výživa 
Tajči

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
 
S