Aromaterapia – lekáreň vôní

Aromaterapia doslovne znamená liečenie prostredníctvom vôní. Je to veľmi obľúbená alternatívna terapia s dlhou históriou, ktorá je jedným z odvetví fytoterapie.

Aromaterapia – lekáreň vôní

Aromaterapia doslovne znamená liečenie prostredníctvom vôní. Je to veľmi obľúbená alternatívna terapia s dlhou históriou, ktorá je jedným z odvetví fytoterapie.

Voňavé silice sprevádzali už dávnych Egypťanov po celý ich život a rovnako boli cenené aj v starom Grécku.

Ide o celostný prístup liečby prostredníctvom voňavých rastlinných éterických (esenciálnych) olejov. Každá kvapka esenciálneho oleja koncentruje veľké množstvo účinných látok, ktoré sa do krvného obehu človeka dostávajú dvoma spôsobmi, buď inhaláciou cez dýchacie ústrojenstvo, alebo cez pokožku prostredníctvom masáže alebo kúpeľa.

Pri inhalácii sa vôňa najskôr dostane do nosa, odtiaľ putuje do krvného obehu a potom priamo k orgánom a centrálnej nervovej sústave. Preto aromaterapia ovplyvňuje okrem fyzickej stránky aj tú emocionálnu. Napríklad pri liečbe fyzických potiaží, ako je bolesť chrbta alebo migréna, sa častokrát zistí, že neexistuje žiadna fyzická príčina, ktorá by bolesť spôsobovala. Vtedy je často príčina bolesti práve v emocionálnej sfére. Emocionálne bloky spôsobujú stres a zvýšené svalové napätie, čo sa následne prejavuje vo forme fyzickej bolesti.

Esenciálne oleje (silice) sú aromatické esencie získavané z rastlín, kvetov, stromov, ovocia, kôry, tráv a semien s výraznými terapeutickými, psychologickými a fyziologickými vlastnosťami, ktoré liečia a slúžia ako prevencia proti chorobám. Poznáme zhruba 150 esenciálnych olejov. Väčšina z týchto olejov má antiseptické vlastnosti, niektoré sú protivírusové, protizápalové, bolesť tlmiace, antidepresívne alebo odhlieňovacie. Ďalšie známe vlastnosti esenciálnych olejov sú: posilnenie trávenia, pozitívne ovplyvnenie nálady, odbúranie únavy, zmiernenie nepokoja, relaxácia a pod.  

Aby mali esenciálne oleje maximálny úžitok, mali by byť vyrobené z prírodných čistých surovín. Synteticky vyrobené oleje síce majú vôňu, ale sú neúčinné. Esenciálne oleje sú veľmi silné koncentrácie, preto sa musia riediť. Inak môže dôjsť k podráždeniu kože alebo sliznice. Napríklad na získanie 1kg esenciálneho oleja z ruže je potrebných 4 až 5 tísíc kilogramov ručne nazbieraných kvetov ruže. Môžu sa pridávať do kúpeľa, vmasírovať do pokožky, priamo inhalovať alebo rozprášiť po miestnosti. Neodporúča sa užívať ich vnútorne. Rozpúšťajú sa v oleji a v alkohole, vo vode nie. Skladovať by sa mali dobre uzavreté na chladnom a tmavom mieste.

Účinky niektorých esenciálnych olejov:

  • ruža – pomáha pri bolestiach hlavy, depresii, uvoľňuje a ukľudňuje, uľahčuje pôrod, je afrodiziakum
  • citrón – pomáha pri poruchách krvného obehu, vysokom krvnom tlaku, akné, osviežuje, stimuluje telo aj myseľ, má protikŕčový a antibakteriálny účinok, odporúča sa na meditáciu
  • eukalyptus – pomáha pri bolestiach hlavy, svalov, pri zadržiavaní vody v organizme, je ideálny pri prechladnutí, horúčkach a zápaloch dýchacích ciest
  • mäta prieporná – pomáha pri tráviacich ťažkostiach, pohybových problémoch, ochladzuje telo, zlepšuje koncentráciu
  • pomarančový kvet – pomáha pri nespavosti, strese a panike
  • šalvia – pomáha pri poruchách krvného obehu, vírusových infekciách, reumatizme, pôsobí proti nadmernému poteniu, tlmí menštruačné bolesti, uvoľnuje hlieny a toxíny
  • fenykel – pomáha pri nadúvaní, bolestiach žalúdka, obličkových kameňoch
  • čajovníkový olej –  pomáha pri prechladnutí, bolestiach hrdla, kandidóze, má antiseptické účinky

Niekedy sa esenciálne / éterické oleje kombinujú. V praxi existujú dva hlavné dôvody miešania esenciálnych olejov. Prvým dôvodom je zvýšenie ich terapeutickej hodnoty a druhým dôvodom je naopak zníženie niektorých účinných látok, ktoré sú obsiahnuté v samostatnom esenciálnom oleji. Napríklad pri zmesi olejov s protibakteriálnym efektom je účinok zmesi vyšší ako pri použití len jedného esenciálneho oleja s protibakteriálnym účinkom. Z tohto dôvodu väčšina aromaterapeutov odporúča kombinovanie olejov a použitie dvoch alebo troch olejov s rovnakými vlastnosťami v jednej zmesi.

Príklad zmesi na svrbenie pokožky podľa Coopera:

Esenciálne oleje: levanduľa, mäta, santalové drevo
Indikácia: Oleje premiešame v požadovanom množstve s krémovým základom alebo základným olejom. Používame aj pri dysfunkcii pečene alebo žlčníka. Mätu je možné nahradiť harmančekovým esenciálnym olejom.

Príklad zmesi na vaginálnu kandidu podľa Coopera:

Esenciálne oleje: ružové drevo, levanduľa
Indikácia: ružové drevo má silné protiplesňové a antiseptické účinky a zároveň nespôsobuje podráždenia pokožky a sliznice. Levanduľa disponuje antivirálnymi a antiseptickými vlastnosťami. Oleje miešame v požadovanom pomere so základným olejom na priamu aplikáciu, resp. používame zmes olejov do kúpeľa. V prípade kandidového ochorenia ústnej dutiny je rovnako doporučené použiť ružové drevo spolu s čajovníkovým olejom. Zmes olejov premiešame so surovým medom a vodou a ústnu dutinu 3 - 5 krát denne vyplachujeme.

Aromaterapia sa využíva hlavne ako doplnková liečba. Známe je aj jej využitie ako energetickej terapie, kedy sa pracuje s energetickým potenciálom jednotlivých esencií a s ich harmonizačným účinkom na emočnú a mentálnu rovinu. Aromaterapia dodnes predstavuje jeden z najpríjemnejších spôsobov využitia prírodných síl za účelom liečenia.

Katalóg aromaterapeutov na Slovensku

Zdroje:
[1] bioshop.sk
[2] naturnet.sk/aromaterapia

Mohlo by vás zaujímať:
Bachova kvetova terapia
Gemmoterapia - zdravie z púčikov
Fytoterapia (bylinkárstvo, herbalizmus)
Čínska fytoterapia
Homeopatia
Zdravie z pohľadu vedeckej a alternatívnej medicíny

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
 
S