Využitie éterických olejov v bežnom živote: kedy ich používať a akým spôsobom?

Éterické oleje môžeme popísať ako prchavé kvapaliny pôvodom z rastlín, ktoré sú typické predovšetkým charakteristickou vôňou. Ide o výťažky z rastlín vo vysoko koncentrovanej forme, …

Využitie éterických olejov v bežnom živote: kedy ich používať a akým spôsobom?

PR článok

Éterické oleje môžeme popísať ako prchavé kvapaliny pôvodom z rastlín, ktoré sú typické predovšetkým charakteristickou vôňou. Ide o výťažky z rastlín vo vysoko koncentrovanej forme, ktoré majú široké spektrum využitia. Známe sú účinky napríklad v aromaterapii, ale tiež sa pridávajú aj do rôznych produktov v rámci priemyslu. Ako ich využívať v náš prospech a aké môžu mať pozitívne účinky?

Spôsob využívania éterických olejov

Éterické oleje sa používajú napríklad formou inhalácie pri aromaterapii. V súčasnosti existuje množstvo výskumov, ktoré poukazujú na benefity aromaterapie nielen pre psychické zdravie, ale rovnako aj pri liečbe bolesti, či vplyve na centrálnu nervovú sústavu. Ide o pomerne cenovú dostupnú alternatívu pre relaxáciu a načerpanie novej energie. V poslednej dobe sa však do popredia výrazne dostáva aj aromaterapeutická masáž, ktorá tiež prináša pre telo množstvo benefitov.

Doma si dokážete aromaterapiu urobiť úplne jednoducho – stačia vám kvalitné éterické oleje a aromalampa. Rovnako môžete použiť aj difuzér, ktorý okrem príjemnej vône môže aj príjemne zvlhčovať vzduch. Široký výber difúzerov aj v mnohých zaujímavých a dizajnových prevedeniach nájdete napríklad na Alza. Tiež si môžete dopriať aj kúpeľ s použitím éterických olejov, vďaka čomu si zrelaxujete telo aj myseľ a načerpáte novú energiu.

Éterické oleje však viete používať aj priamo na telo. Napríklad si môžete potrieť rôzne oblasti tela podľa toho, čo očakávate od účinku. Skvelou formou je napríklad aj kvapnúť pár kvapiek levanduľového éterického oleja na vankúš pred spaním – skvelo vás uvoľní a bude sa vám omnoho lepšie zaspávať aj spať. Vybrané oleje je možné používať aj na vnútorné použitie – teda priamo požívaním. V tomto prípade je však potrebné poradiť sa s odborníkom, aby nedošlo k voľbe nesprávneho produktu.

Kedy používať éterické oleje?

Éterické oleje je možné používať prakticky kedykoľvek. Môžete ich používať na uvoľnenie, či redukciu stresu. Existuje široké spektrum vôní, ktoré vám pomôžu sa zrelaxovať a vytvoriť doma príjemnú atmosféru. Medzi uvoľňujúce vône patrí napríklad cédrové drevo, geránium, levanduľa, jazmín, či grep. Naopak niektoré vône dokážu stimulovať náš organizmus a vďaka tomu sa dokážeme lepšie sústrediť. Medzi takéto patrí napríklad citrón, čajovník, citrónová tráva,  či sladký pomaranč.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S