Voda je matkou a nádoba otcom čaju - legenda o čaji a jeho liečivej sile

Čaj ako mocný čarodej alebo čo ste o čaji určite nevedeli. Jeho história, typy a neuveriteľná liečivá sila. Aký je rozdiel medzi pravým a nepravým čajom (nečajom).

Voda je matkou a nádoba otcom čaju - legenda o čaji a jeho liečivej sile

Čínska legenda o čaji

Kde bolo, tam bolo, … pred asi 5000 rokmi, žil v Číne legendárny cisár Shen Nong, v preklade Božský Oráč. Tento posvätný muž naučil ľudí obrábať pôdu a používať rastliny ako liečivá. Účinky všetkých rastlín skúšal sám na sebe. Legenda tvrdí, že raz, keď sa smrteľne priotrávil a ľahol si pod strom odpočinúť, do pohára s horúcou vodou mu padlo pár lístkov rastliny s príjemnou vôňou. Shen Nong zobral vodu s lístkami a napil sa. Náhle otrava ustúpila a Božský Oráč objavil čajovník a jeho liečivú silu.

Čínski farmári začali čajovník vysádzať a spracovávať. Zistili, že to je rastlina milujúca tieň, a nie slnko. Naparovaním lístkov dokázali nápoj zbaviť jeho horkej chuti. A to bol prvý veľký krok k tomu, aby sa z horkého lieku stal lahodný nápoj.

Čínsky sa čaj povie “cha”. V jeho znaku sa nachádzajú grafické prvky pre trávu a človeka, čo symbolizuje harmóniu prírody a ľudí. K nám sa čaj dostal cez Rusko zo severnej Číny. Aj preto sa u nás čaj volá čaj.

Do prvej polovice minulého storočia sa na celom svete konzumoval iba sypaný čaj. So zmenou životného štýlu však prevážila pohodlnosť nad tradíciou a chuťou a ľudia začali siahať po vreckových čajoch. Dnes sa však mnohí opäť vracajú k sypanému čaju, ktorý je kvalitnejší a prirodzenejší. Samozrejme, dôležitá je aj jeho samotná príprava.

Liečivá sila čaju – čaj ako mocný čarodej

Čaj sa ako liečivý nápoj používal najskôr na zníženie horúčky a upokojenie mysle. Neskôr sa už predával aj ako tonikum a digestívum. A od prvej polovice 18. storočia sa z neho stal obľúbený spoločenský nápoj.

Čaj priaznivo pôsobí na zdravie a zvyšuje pocit pohody. Chráni pred stresom a chorobami, posilňuje kosti a celkovo imunitný systém. Rozličné druhy čaju sa od seba líšia hlavne chuťou, vôňou a účinkami. Čaj obsahuje viacero bioaktívnych látok ako napr. katechíny, theanín, kofeín, minerály a vitamíny. Tieto zložky čaju pôsobia v organizme na konkrétne miesta.

Katechíny majú mnoho zdraviu prospešných vlastností. Pôsobia ako antioxidanty - to znamená, že zachytávajú voľné radikály, ktoré sa vo zvýšenej miere vytvárajú pôsobením znečisteného životného prostredia a nezdravého životného štýlu. Voľné radikály zapríčiňujú ničenie buniek, čoho dôsledkom je napríklad starnutie a oslabenie imunitného systému. Katechíny ďalej napomáhajú udržiavať optimálny pomeru HDL a LDL cholesterolu v krvi, redukujú tuky, pôsobia antivírovo a antibakteriálne.

Čaj je vynikajúcim prírodným zdrojom fluoridov, pretože ich cez korene vstrebáva zo zeme. A tak pitie čaju posilňuje zubnú sklovinu a znižuje tvorbu zubného povlaku. Antimikrobiálne účinky čaju zas zabraňujú vzniku zubného kazu a zápachu ústnej dutiny, ktorý zapríčiňujú baktérie.

Čajovník je jedna z mála známych rastlín, ktoré produkujú aminokyselinu theanín (tanín). Tá stimuluje produkciu mozgových alfa vĺn (8-13 Hz), ktoré sa spájajú s uvoľnenou a koncentrovanou mozgovou činnosťou. Aj keď má čaj v prepočte na sušinu rovnaký obsah kofeínu ako káva, taníny v čaji regulujú a spomaľujú uvoľňovanie tohoto kofeínu, preto človek zostáva čulý oveľa dlhšie.

Predpokladá sa, že polyfenoly, ktoré sa nachádzajúce vo všetkých typoch čaju, znižujú riziko degeneratívnych ochorení, lebo chránia časti mozgu zodpovedné za učenie a pamäť.

Čaj taktiež obsahuje minerály Mg, Ca, K a vitamíny C, E a K.

Pravý čaj a jeho typy

Pravý čaj pochádza z lístkov rastliny známej ako Čajovník čínsky (Camellia sinensis). Rozdiely v jednotlivých typoch a kategóriách čaju sú spôsobené spracovaním, kvalitou materiálu použitého na výrobu čaju a hlavne geografickou oblasťou, z ktorej čaj pochádza. Rozhodujúcimi ukazovateľmi pri určovaní typu čaju podľa farby sú dva chemické procesy, oxidácia a fermentácia. Každý typ má samozrejme svoje výnimky, ktoré je potrebné brať do úvahy, ale takéto umelé rozdelenie slúži ako dobrá pomôcka pri orientácii v obrovskom svete čaju.

Biely čaj

Biely čaj je mierne oxidovaný, čo je dôsledkom postupného, voľného usušenia. Je to najmenej technologicky spracovaný čaj. Listy sa po zbere nechajú najprv zavädnúť a potom sa pomaly sušia do požadovaného stupňa. Tradične sa čaj suší na slnku dva až tri dni. Pôvodne sa biely čaj vyrábal iba v Číne, dnes už aj v Nepále a Darjeelingu.

Biely čaj patrí medzi najzdravšie čaje, lebo jeho puky obsahujú množstvo antioxidantov, napríklad katechíny a polyfenoly, ktoré posilňujú imunitný systém.

Zelený čaj

Zelený čaj je neoxidovaný. Lístky čajovníka sa po zbere nechajú zavädnúť, no potom sa vystavia vysokej teplote, čím sa zastaví oxidácia, ku ktorej by inak došlo prostredníctvom ich styku s kyslíkom. Po tomto kroku môže nasledovať, pri výrobe určitých typov čajov, tvarovanie lístkov, napr. Gunpowder, či Dračia studňa. Na záver sa lístky dosušujú do požadovaného stupňa.

Niektoré zlúčeniny v zelenom čaji podporujú funkcie mozgu a pomáhajú v boji s úzkosťou. Antioxidačné vlastnosti v zelenom čaji, robia z neho skvelého bojovníka s voľnými radikálmi, čím chránia pred rakovinou či degeneratívnymi ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Pri konzumácii zeleného čaju sa významne znižuje aj riziko vysokého krvného tlaku. Mangán zasa prispieva k odbúravaniu tukov

Výskum ukazuje, že hypoxantín a polyfenoly, dve hlavné zložky v zelenom čaji, môžu podporovať plodnosť u mužov aj žien a napravovať v rozmnožovacom systéme poškodenia spôsobené stravou, životným prostredím, stresom, chorobami a starnutím.

Známym liečivým čajom je napr. práškový zelený japonský čaj Matcha, ktorý dodáva energiu a pomáha spaľovať kalórie až 4x rýchlejšie.

K najväčším producentom zeleného čaju patrí Čína, Japonsko a Kórea.

Čierny čaj

Čierny čaj je plne oxidovaný a vyrába sa buď celolistový alebo lámaný. Postup výroby celolistového čierneho čaju je z časti podobný ako pri zelenom čaji. Podstatný rozdiel nastáva po zavädnutí lístkov, kedy sa oxidácia nezastavuje, ale naopak sa necháva plne prebehnúť. Následne sa čaj suší do požadovaného stupňa. Lámané čaje sa využívajú hlavne do nálevových sáčkov.

Čierny čaj je nabitý antioxidantmi, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi, zlepšujú duševnú bdelosť, znižujú stres a podporujú zdravie srdca. Čierny čaj taktiež znižuje riziko Alzheimerovej choroby, môže pomôcť pri rakovine vaječníkov a prostaty, znižuje riziko Parkinsonovej choroby a cukrovky.

Čierny čaj je antibakteriálny. Ak sa k tomu ešte konzumuje aj s medom, zabíja baktérie H. pylori, čo môže zabrániť napr. vytvoreniu vredov. Čierny čaj pomôže uľaviť aj ťažkému žalúdku.

K najvýznamnejším výrobcom čierneho čaju patrí India, Čína a Keňa.

Oolong

Oolongy sú viac alebo menej oxidované. Podľa toho sa aj ich farba približuje k zelenému alebo čiernemu čaju. Je to čaj, ktorý sa spracovaním nachádza niekde medzi zeleným a čiernym čajom. Preto sa nazýva aj polozelený. Lístky čajovníka sa po zbere nechajú zavädnúť, potom sa vystavia vysokej teplote, vyberú, hnetú a pečú. Hnetenie a pečenie sa opakuje, podľa typu čaju, viackrát. Vďaka tomuto netradičnému spracovaniu získava čaj účinky, ktoré nám pomáhajú napríklad aj pri spaľovaní tukov. Už dlho sa preto uplatňuje ako digestívum po jedle.

K najvýznamnejším producentom oolongu patrí Čína a Taiwan.

Žltý čaj

Žltý čaj sa získava podobne ako zelený čaj. Lístky sa najprv spracujú na zelený čaj, potom sa v malých dávkach zabalia do vlhkej textílie a nechajú sa krátku dobu fermentovať. Čaj tak získa špecifickú chuť a vôňu.

Asi jediným komerčným producentom tohto typu čaju je Čína.

Pu'er

Pu'er - rozoznávame dva druhy tohto čaju: svetlý (sheng) a tmavý (shu). Pri oboch je zo začiatku postup spracovania rovnaký: zavädnutie, zastavenie oxidácie, sušenie. Od tohto bodu sa postup ďalšieho spracovania líši - pri shengu sa lístky naparia, aby získali pružnosť a následne sa lisujú do rôznych tvarov. Takto upravený čaj sa môže piť hneď, ale jeho chuť zamlada je príliš surová, preto sa nechávajú svetlé zelené pu'ery zrieť. Časom sa drsné chute čaju uhladia a zjemnia. Vekom zeleného pu'er-u sa zlepšuje nielen chuť, ale zvyšuje sa aj cena. V 70. rokoch 20. storočia preto číňania vyvinuli metódu umelej dodatočnej fermentácie, ktorej výsledkom je tmavý pu'er. Ten sa vyrába podobne ako svetlý pu'er, s tým rozdielom, že po sušení sa lístie premiestni na určené miesto, na ktorom sa navlhčí, zakryje a za občasneho premiešania sa nechá fermentovať zhruba mesiac. Po tomto kroku sa lístky môžu zlisovať. Pri tmavom pu'er-y nedochádza vekom k tak radikálnej premene chuti ako pri svetlom pu'er-y.

Pu'er čaj obsahuje mikroorganizmy s probiotickými účinkami, ktoré podporujú trávenie a imunitný systém. Pôsobí antidepresívne, znižuje mieru stresu a napätia a zvyšuje koncentráciu.

Produkcia čaju typu pu'er je výhradne unikátom čínskej provincie Yunnan.

Nepravé čaje

Existujú aj tzv. nepravé čaje (nečaje). Ide o čaje, ktoré nevznikajú lúhovaním čajových lístkov, ale rôznych bylín, ich zmesí alebo lúhovaním kôry stromu, koreňov, … Napr. známy čaj Lapacho, ktorý je výluhom z kôry legendárneho stromu Inkov lapacho. Má veľa detoxikačných účinkov a posilňuje obranyschopnosť organizmu. Dokonca ho mnohí prezývajú ako všeholiek. Pozitívne vplýva na mozog, pokožku, žalúdok, pečeň, pľúca, prečisťuje krv, cievy a je dobrý na srdce. Podľa mnohých odborníkov je účinný aj ako skvelá prevencia proti chorobám. Alebo takýzázvorový čaj. V zime je zárukou proti nachladnutiu a chrípke a silným stimulátorom imunitného systému.

Úžasné účinky na naše zdravie majú aj bylinkové čaje. Napríklad mätový čaj, ktorý znižuje plynatosť a pomáha pri herpesoch. Harmančekový čaj je liekom na žalúdok a na dobrý spánok. Žihľavový čaj prečisťuje krv. Žihľava sa všeobecne používa pri anémii, artritíde aj pri vysokom krvnom tlaku. Levanduľový čaj lieči kašeľ. Stres a migrénu zaženie medovkový čaj a pre milovníkov cvičenia sa odporúča rozmarínový čaj. Uvoľňuje totiž svalový systém, podporuje krvný obeh a zvyšuje celkovú vitalitu, čo je pred alebo po tréningu vhodné.

Príprava čaju

Príprava čaju je výhradne vec chuti a vkusu. Je však možné odporučiť určitú dobu lúhovania a množstvo lístkov. Pri väčšine pravých čajov jednoducho zalejeme lístky - asi čajovú lyžičku priamo 2 – 3 dcl uvarenej vody a lúhujeme podla chuti od pol do jeden aj pol minúty. Pri zelenom čaji necháme pred zaliatím vodu postáť 5 minút aby ochladla, inak je príprava totožná. Postup môžeme s jednou dávkou čaju zopakovať niekoľkokrát, kým nám čaj chutí.

Staré čínske príslovie hovorí: „Voda je matkou a nádoba otcom čaju“. Tieto dve skutočnosti sú veľmi dôležitými faktormi pri príprave čaju a v podstate sa svojou dôležitosťou vyrovnajú kvalite čaju.

Dobrú chuť :)

Zdroj textu a obrázkov: www.kvalitnycaj.sk a www.travelphotogallery.net

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
 
S