Viete ako si udržiavať zdravé obličky?

Udržiavanie zdravia obličiek je dôležité pre vaše celkové zdravie. Tým, že vaše obličky budú zdravé, vaše telo bude správne fungovať. Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť k lepšej ochrane obličiek.

Viete ako si udržiavať zdravé obličky?

Obličky sú orgány veľké asi ako päsť, ktoré sa nachádzajú v dolnej časti hrudného koša na oboch stranách chrbtice. Plnia niekoľko dôležitých funkcií. Filtrujú odpadové látky, prebytočnú vodu a ďalšie nečistoty z vašej krvi. Navyše regulujú hladinu pH, solí a draslíka v tele. Produkujú hormóny, ktoré regulujú krvný tlak a riadia produkciu červených krviniek. Ako sa o ne starať tak, aby ste si ich udržiavali zdravé?

Udržiavanie zdravia obličiek je dôležité pre vaše celkové zdravie a pohodu. Tým, že vaše obličky budú zdravé, vaše telo bude správne fungovať. Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť k lepšej životospráve a ochrane obličiek.

1. Zaraďte fyzickú aktivitu do svojej rutiny

Pravidelné cvičenie je dobré nielen pre oblasť pása, ale môže znížiť riziko chronického ochorenia obličiek, znížiť krvný tlak a podporiť zdravie vášho srdca, čo je dôležité z hľadiska prevencie zlyhania obličiek. Snažte sa byt' aktívny minimálne 30 minút denne. Nemusíte behať maratóny. Chôdza, beh, jazda na bicykli a dokonca aj tanec sú skvelé dobrou alternatívou. Nájdite si činnosť, ktorá vás zamestná a bude baviť. Tak sa vám ľahšie podarí dosiahnuť vynikajúce výsledky.

2. Kontrolujte si hladinu cukru v krvi

U ľudí s cukrovkou alebo ochorením, ktoré spôsobuje vysokú hladinu cukru v krvi, sa môže vyvinúť poškodenie obličiek. Keď bunky vášho tela nemôžu spracovať glukózu (cukor) vo vašej krvi, vaše obličky sú nútené pracovať mimoriadne usilovne, aby vašu krv prefiltrovali. To môže v priebehu rokov námahy môže viesť ohrozujúcim škodám. Ak však dokážete kontrolovať hladinu cukru v krvi, znižujete riziko poškodenia.

3. Vyberajte zdravé jedlá

Vyvážená strava zaručuje, že získate všetky vitamíny a minerály, ktoré vaše telo potrebuje. Jedzte veľa ovocia a zeleniny a celozrnné výrobky. Obmedzte slané a mastné jedlá.

Tipy na výber zdravých potravín:

  • Skúste namiesto vyprážania piecť alebo grilovať.
  • Podávajte jedlá bez omáčky alebo pridaných tukov.
  • Skúste si vyberať potraviny s malým alebo žiadnym prídavkom cukru.
  • Jedzte jedlá vyrobené z celozrnných výrobkov (celozrnná pšenica, hnedá ryža, ovos a celozrnná kukurica) každý deň.
  • Čítajte si etikety na potravinách. Vyberte si potraviny s nízkym obsahom nasýtených tukov, cholesterolu, solí (sodíka) a pridaných cukrov.

Skúste si týždeň viesť písomný záznam o tom, čo jete. Môže vám pomôcť zistiť, či máte tendenciu sa prejedať alebo jesť nezdravé potraviny s vysokým obsahom tukov alebo kalórií.

4. Pite

Pravidelný a konzistentný príjem vody je pre vaše obličky zdravý. Voda pomáha vylučovať sodík a toxíny z obličiek. Znižuje tiež riziko chronického ochorenia obličiek. Koľko vody presne potrebujete, závisí od vášho zdravia a životného štýlu. Pri plánovaní denného príjmu vody je dôležité vziať do úvahy faktory ako pohyb, pohlavie a celkové zdravie. Ľudia, ktorí v minulosti mali obličkové kamene, by mali piť o niečo viac vody, aby sa v budúcnosti zabránilo usadzovaniu kameňov. Samozrejme, všetko s mierou - pozrite si niečo aj o zavodnení organizmu.

5. Nefajčite a obmedzte príjem alkoholu

Fajčenie poškodzuje cievy tela. To vedie k pomalšiemu prietoku krvi v tele a obličkách. Fajčenie tiež zvyšuje riziko vzniku rakoviny v obličkách. Nadmerné pitie alkoholu môže zvýšiť váš krvný tlak a pridať kalórie navyše, čo môže viesť k priberaniu.

6. Doprajte si dostatok spánku

Človek by si mal dopriať 7 až 8 hodín nerušeného spánku. Ak máte problémy so spánkom, podniknite kroky na zlepšenie svojich spánkových návykov.

7. Zredukujte stres

Naučenie sa, ako zvládať stres, relaxovať a zvládať problémy, môže zlepšiť emočné a fyzické zdravie. Fyzická aktivita môže pomôcť pri znižovaní stresu. Balzam pre dušu, telo a myseľ je vhodná meditácia, joga alebo tai-chi.

Vedeli ste, že...
...pri zlyhaní obličiek, vaše obličky stratia väčšinu svojej funkčnej schopnosti? Ak funkcia obličiek klesne na túto úroveň, môžu nastať príznaky hromadenia odpadových látok a vody v tele navyše. Ako náhradu stratenej funkcie obličiek existujú liečby ako napr. hemodialýza, domáca dialýza, transplantácia obličky.

Vaše obličky pre vás tvrdo pracujú, každý deň. Najdôležitejšou vecou, ktorú môžete urobiť, aby ste udržali svoje obličky v bezpečí, je starostlivosť o seba, aby sa znížila pravdepodobnosť vzniku chorôb, ktoré môžu zaťažiť vaše obličky. Zdravie by malo byt' vašou hlavnou prioritou. Snažte sa o zdravý životný štýl, harmóniu a pohodu.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S