Prírodná alternatíva pre zdravie: Prečo siahnuť po medicinálnych hubách?

V dnešnej dobe, kedy čoraz viac ľudí hľadá prírodné spôsoby na zlepšenie svojho zdravia, sa práve medicinálne huby stávajú čoraz častejšou voľbou. Čo robí tieto …

Prírodná alternatíva pre zdravie: Prečo siahnuť po medicinálnych hubách?

PR článok

V dnešnej dobe, kedy čoraz viac ľudí hľadá prírodné spôsoby na zlepšenie svojho zdravia, sa práve medicinálne huby stávajú čoraz častejšou voľbou. Čo robí tieto liečivé huby tak výnimočnými a prečo by ste mali zvážiť ich začlenenie do svojho každodenného života? Od posilnenia imunitného systému až po zlepšenie duševnej pohody a zvládanie stresu – medicinálne huby ponúkajú široké spektrum zdravotných výhod. V našom článku sa dozviete, prečo sa tieto huby považujú za skutočný prírodný poklad a aké konkrétne prínosy môžu priniesť vášmu zdraviu.

Medicinálne huby - vďaka čomu sú také obľúbené?

Medicinálne huby tvoria skupinu húb, ktoré sa využívajú pre svoje liečivé vlastnosti. Už po mnohé stáročia nachádzajú uplatnenie v tradičných liečebných systémoch, najmä v tradičnej čínskej a japonskej medicíne. Naši predkovia si tieto liečivé huby veľmi cenili pre ich priam zázračné schopnosti podporovať zdravie a liečiť rôzne ochorenia.

Krátky pohľad do histórie ich používania v tradičnej medicíne

Používanie medicinálnych húb má naozaj hlboké korene v dávnej histórii. V tradičnej čínskej medicíne sú zmienky o liečivých hubách staré viac ako 2000 rokov! Napríklad huba Reishi  bola už za čias čínskej dynastie Han (207 pred n. l. - 220 n. l.) používaná na podporu dlhovekosti a na liečenie mnohých aj závažnejších zdravotných problémov.

Podobne aj huba Shiitake bola v celej Ázii veľmi hojne využívaná na podporu imunitného systému a celkového zdravia.

Otázkou teda je, čo z nich robí tento prírodný liečivý zázrak?

Čo sú medicinálne huby?

Medicinálne huby sú huby, ktoré obsahujú bioaktívne zlúčeniny so schopnosťou pozitívne ovplyvňovať zdravie. Tieto zlúčeniny zahŕňajú polysacharidy (najmä betaglukány), triterpenoidy, steroly, peptidoglykány ako a ďalšie látky, ktoré majú imunomodulačné, protizápalové, antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti.

Vo všeobecnosti sa medicinálne huby používajú na podporu imunity, zlepšenie energetickej hladiny, podporu duševného zdravia a prevenciu mnohých chorôb.

Príklady najznámejších medicinálnych húb

 • Reishi (lat. Ganoderma lucidum) - známa aj ako „huba nesmrteľnosti“. Táto liečivá huba je vysoko cenená pre svoje imunomodulačné a protizápalové účinky. Pomáha tiež zlepšovať spánok, zmierňovať stres a podporovať kardiovaskulárne zdravie.
 • Chaga (lat. Inonotus obliquus) - rastie na brezách v chladných oblastiach a je bohatá na antioxidanty. Chaga podporuje imunitný systém, znižuje zápal a má protinádorové vlastnosti.
 • Cordyceps (lat. Cordyceps sinensis) - táto liečivá huba je známa pre svoje energizujúce účinky a schopnosť zlepšovať fyzickú výkonnosť. Cordyceps tiež podporuje zdravie obličiek a dýchacieho systému.
 • Shiitake (lat. Lentinula edodes) - okrem výborného kulinárskeho využitia má Shiitake silné imunomodulačné vlastnosti. Obsahuje lentinan, ktorý má protinádorové účinky a podporuje zdravie srdca.
 • Hericium (lat. Hericium erinaceus) - známa aj ako „levia hriva“. Táto liečivá huba podporuje hlavne zdravie nervového systému. Je totiž známa pre svoje neuroprotektívne vlastnosti a schopnosť zlepšovať kognitívne funkcie a pamäť.

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na to, aké zdravotné výhody vám prinesie užívanie medicinálnych húb.

Zdravotné benefity medicinálnych húb

Ako sme už v článku zmienili, medicinálne huby sú známe svojimi mnohými zdravotnými prínosmi, ktoré sú výsledkom ich bohatého obsahu unikátnych bioaktívnych zlúčenín. Dokonca aj moderný výskum potvrdzuje ich veľkú efektivitu pri podpore liečby niektorých chorôb.

Medzi najdôležitejšie zdravotné benefity užívania medicinálnych húb patria najmä nasledovné:

 • Posilnenie imunitného systému - medicinálne huby ako Reishi a Shiitake obsahujú polysacharidy, najmä betaglukány, ktoré stimulujú imunitné bunky, zlepšujú ich funkciu a zvyšujú odolnosť organizmu voči infekciám.
 • Protizápalové účinky - triterpenoidy a ďalšie zlúčeniny v liečivých hubách, ako je napríklad Reishi, majú silné protizápalové vlastnosti a dokážu rýchlo znížiť zápal a zmierniť príznaky chronických zápalových ochorení.
 • Antioxidačná ochrana - liečivé huby ako napríklad Chaga sú bohaté na antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály, čím chránia bunky pred poškodením a spomaľujú proces starnutia.
 • Podpora kardiovaskulárneho zdravia - niektoré liečivé huby obsahujú aj také zlúčeniny, ktoré dokážu pomôcť pri znižovaní hladiny cholesterolu (LDL). Zároveň vám zlepšia aj krvný tlak a podporia celkové zdravie srdca.
 • Zlepšenie energetickej hladiny a výkonnosti - v tomto smere je jednotkou medzi liečivými hubami Cordyceps. Je známy svojou schopnosťou zvyšovať energiu a vytrvalosť, čo ocenia najmä športovci a ľudia so zvýšenou fyzickou námahou.
 • Podpora duševného zdravia - hlavne Hericium má neuroprotektívne vlastnosti, ktoré podporujú zdravie mozgu, zlepšujú kognitívne funkcie a pamäť.
 • Antimikrobiálne a antivírusové účinky - mnohé medicinálne huby obsahujú zlúčeniny, ktoré majú aj antimikrobiálne a antivírusové vlastnosti, a preto pomáhajú bojovať proti infekciám a podporujú celkovú odolnosť organizmu. Tento účinok preto oceníte najmä v chladnejších mesiacoch a v chrípkovom období.
 • Podpora tráviaceho systému - medicinálne huby dokážu pomôcť aj so zlepšením trávenia a podporou zdravej črevnej mikroflóry.
 • Redukcia stresu a podpora relaxácie - v tejto súvislosti oceníte najmä Reishi, ktorá je známa svojimi adaptogénnymi vlastnosťami. Tie pomáhajú telu lepšie sa prispôsobiť stresu a podporujú relaxáciu a kvalitný spánok.
 • Protinádorové vlastnosti - niektoré medicinálne huby, ako Reishi, Shiitake či Chaga, obsahujú zlúčeniny s protinádorovými účinkami. Tieto látky totiž podporujú apoptózu (programovanú bunkovú smrť) rakovinových buniek, inhibujú ich rast a šírenie a zvyšujú účinnosť tradičných liečebných metód, ako je chemoterapia.

Ako zaradiť medicinálne huby do každodenného života?

Začlenenie medicinálnych húb do vašej každodennej stravy je veľmi jednoduché. Medzi najčastejšie používané formy výživových doplnkov s obsahom medicinálnych húb patria nasledovné:

 • Kapsule a tablety - sú najjednoduchším spôsobom, ako užívať medicinálne huby na dennej báze. Tento spôsob je pohodlný a umožňuje presné dávkovanie. Kapsulu stačí zapiť pohárom vody ráno alebo večer podľa odporúčaného dávkovania.
 • Prášok - je veľmi všestranný. Môžete ho pridávať do smoothies, džúsov, polievok, omáčok alebo dokonca do kávy či čaju.
 • Čaj - príprava čaju z medicinálnych húb je tradičný a osvedčený spôsob, ako využiť ich zdravotné benefity. Čaje z Reishi, Chaga alebo Cordycepsu sú dostupné v čajových vrecúškach alebo vo forme sušených húb, ktoré sa lúhujú vo vode.
 • Extrakt (tekutá forma) - tinktúry z medicinálnych húb sú koncentrované extrakty, ktoré sa užívajú po kvapkách. Môžete si ich pridať do vody, džúsu alebo čaju, prípadne užívať priamo podľa odporúčaného dávkovania.
 • Gastronómia - niektoré medicinálne huby, ako napríklad Shiitake, sú vynikajúcou súčasťou kulinárskeho sveta a môžu sa používať v mnohých jedlách. Ich pridanie do polievok, šalátov alebo príloh k mäsu či rybám, dodá jedlu charakteristickú a delikátnu chuť.

Ak hľadáte kvalitné výživové doplnky s medicinálnymi hubami, môžete sa obrátiť aj na nás vo Vitaherbals. Ponúkame vám široký výber produktov od renomovaných výrobcov, ktoré obsahujú starostlivo vybrané medicinálne huby s overenými účinkami na zdravie.

Naše produkty sú vyrobené z prírodných ingrediencií a sú navrhnuté tak, aby podporovali imunitný systém, zlepšovali energetickú hladinu a zlepšovali celkové zdravie.

Navštívte náš e-shop a objavte, ako môžu medicinálne huby obohatiť váš každodenný život!

Záver

Medicinálne huby predstavujú mimoriadne bohatý zdroj prírodných liečivých látok a preto dokážu výrazne prispieť k zlepšeniu zdravia a celkovej pohody. Ich široké spektrum účinkov, od posilnenia imunitného systému cez protizápalové a antioxidačné vlastnosti, až po podporu kardiovaskulárneho zdravia, z nich robí veľmi cenný doplnok stravy.

Začlenenie medicinálnych húb do každodenného života je pritom jednoduché, a to či už prostredníctvom kapsúl, práškov, čajov, tinktúr alebo gastronómie.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S