Odhaľte tajomstvo kvásku v malom kurze kváskológie

Každý vie, že sa kváskový chlieb pečie odjakživa. Viete ale, kedy a kde to bolo skutočne prvýkrát? Prečítajte si zaujímavosti o kvásku v našom úvode do kváskológie.

Odhaľte tajomstvo kvásku v malom kurze kváskológie

PR článok

Každý vie, že sa kváskový chlieb pečie odjakživa. Viete ale, kedy a kde to bolo skutočne prvýkrát? Prečítajte si zaujímavosti o kvásku v našom úvode do kváskológie.

Na začiatok pre vás máme hneď 4 dôvody, prečo by ste mali dať kváskovému chlebu prednosť pred tým z kvasníc alebo droždia. A samozrejme úplne najlepšie je, keď si taký kváskový chlieb sami upečiete doma:

 

  1. Domáci kváskový chlieb chutí a vonia lepšie ako ten z obchodu.
  2. Je zdravší a neobsahuje toľko lepku.
  3. Na rozdiel od droždia vám kvások nikdy nedôjde.
  4. Kváskový chlieb vám vydrží dlhšie čerstvý.

Teraz už ale prichádza na rad samotný kvások a sľubovaný kurz kváskológie, ktorý sa skladá z lekcie dejepisu, chémie a zemepisu.

Príbeh kvásku začína v Egypte

Písal sa rok 1 500 pred Kristom a na slnečnom brehu Nílu ktosi zabudol cesto z pšeničnej múky, vody a soli. Cesto sa bežne používalo k príprave chlebových placiek, avšak v tomto prípade nakyslo.

Egypťania ho napriek tomu skúsili upiecť a výsledok ich prekvapil. Chlieb bol po vytiahnutí z pece kyprý, nadýchaný a mal krásnu hnedú kôrku. Recepty na jeho prípravu sa potom začali objavovať medzi výzdobou na stenách hrobiek.

Na našom území nie je história chleba presne zmapovaná, isté je ale to, že 15. storočie bolo zlatým vekom kvásku. Bol súčasťou takmer každej domácnosti a keď práve nebola múka, chudobní piekli chlieb z pilín alebo slamy.

Baktérie a kvasinky vedia ako na to

Ako ale vlastne došlo k tomu, že cesto v žiari egyptského slnka nakyslo? Mohli za to baktérie a kvasinky, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo vzduchu i na povrchu obilných zŕn. Vplyvom tepla začali enzýmy rozkladať škroby na jednoduché sacharidy a baktérie s kvasinkami mali hody.

Ich aktivitou sa sacharidy premenili na kyseliny, ktoré kváskovému chlebu prepožičiavajú typickú chuť i vôňu. Zatiaľ čo napríklad u ovocných kompótov je kvasenie nežiaduci jav, v tomto prípade mu vďačíme nielen za chlieb, ale napríklad aj za pivo.

Kvásková mapa zbližuje a domáca pekáreň uľahčí pečenie

Pestovanie kvásku môže byť pre začiatočníkov trochu náročné. Vznikla preto unikátna Kvasková mapa, na ktorej sa špendlíkmi označujú všetci, ktorí sa o svoj kvások radi podelia. Slovensko už pod špendlíkmi skoro nie je vidieť, spriaznené kváskové duše ale nájdete aj na Islande, Novom Zélande alebo v Paname.

S prípravou kvásku vám pomôže aj múdra domáca pekáreň od firmy SANA s funkciou viacfázového kysnutia. Sami si vyladíte každý detail pečenia a váš kváskový chlieb vďaka tomu bude presne podľa vašich predstáv.

Zdroj: www.pekarensana.sk

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S