Horúce letné dni plné slnka a prázdninových radovánok nadobro skončili a pomalým, ale istým krokom prichádza jeseň. Veríme, že s bohatou úrodou obľúbených druhov jesenného ovocia a zeleniny. Vyskúšať netradičné recepty na zaváranie je pre mnohých spôsob, ako si vytvoriť vlastné zásoby dobrôt, ktoré vydržia po celú zimu až do jari.
Zaváranie, to nemusí byť len klasika ako nakladané uhorky, hrušky a slivky. Niekedy stačí trošku zaexperimentovať a klasiku ozvláštniť netradičnými kombináciami alebo výberom výraznejších korenín. Na Kaufino.com nájdete najnovšie letáky so širokou ponukou akcií od tých najväčších predajcov.
Spracovanie úrody
Hovorí sa, že zaváranín nikdy nie je dosť. Uchovajte si lahodné chute leta aj na zimu prostredníctvom zavárania - či už tradičným alebo menej tradičným spôsobom. Možno aj vaša domácnosť sa na najbližšie týždne zmení na konzerváreň. Ak nemáte vlastnú úrodu, nezúfajte. Urodilo sa aj na trhoviskách, v obchodoch a nákupných centrách. Ak chcete nakupovať rýdzo slovenské potraviny, hľadajte výrobky s označením značky kvality SK. Najväčší podiel slovenských potravín na pultoch predajní nájdete v letáku Coop Jednota.
3 zaujímavé a chutné recepty, ktoré sa oplatí vyskúšať
Pre tých z vás, ktorí chcú pri nákupoch ingrediencií na zaváranie ušetriť, máme odporúčanie, aby ste sa inšpirovali nákupom tovaru z akčných letákov. Tak veľmi jednoducho získate prehľad o tom, kde sú práve výhodné ceny a kde máte možnosť ušetriť. Prelistujte si na Kaufino aktuálny leták Coop Jednota potraviny, v ktorom nájdete výhodné akcie Coop Jednota a rovnako aj zľavy Coop Jednota na tovar, ktorý budete potrebovať pri príprave zaváranín. Coop Jednota leták víkendová akcia prináša ešte výhodnejšie ceny na obľúbené výrobky.
Zavárané paradajky v slanom náleve
Tento recept je veľmi jednoduchý na prípravu. Takto zavárané paradajky vám vydržia celú zimu budú chutiť ako čerstvé.
Ingrediencie:
- 2 kg paradajok (ideálne sú slivkové)
- ½ kg cibule
Zálievka:
- Na 1 liter vody - polievková lyžica soli (PL), 1,5 PL kryštálového cukru, 50 ml octu
Postup:
Cibuľu nakrájame na tenké krúžky, zalejeme vriacou vodou a po chvíľke scedíme. Paradajky nakrájame pozdĺžne na 4 plátky. Polovicu množstva cibule rozdelíme na dno pohárov, do ktorých budeme zavárať. Na vrstvu cibule poukladáme nakrájané paradajky, ktoré prikryjeme vrstvou cibule. Soľ, cukor a ocot dáme do vriacej vody a chvíľu spolu povaríme. Nalejeme do pripravených pohárov, zakryjeme viečkami a sterilizujeme približne 5 minút. Paradajky skladujeme v tmavej chladnej miestnosti, ideálne na policiach v komore alebo v pivnici.
Zavárané plody bazy čiernej
Ingrediencie:
- plody bazy čiernej
- kryštálový cukor
- vanilínový cukor
- celá škorica
- vodka
Postup:
Plody (bobule) bazy očistíme, umyjeme a necháme dobre odkvapkať na site. Do menšieho zaváraninového pohára dáme vrstvu bobúľ, posypeme cca 2 PL kryštálového cukru a postup zopakujeme do naplnenia pohára. Vrch tiež posypeme 2 PL kryštálového cukru, 1 ČL vanilínového cukru, pridáme kúsok škorice a zalejeme 1 dcl vodky. Sterilizujeme približne 20 minút.
Pečený slivkový džem
Ingrediencie:
- 5 kg zrelých sliviek
- 3 ČL mletej škorice
- 1 dcl rumu
Postup:
Umyté slivky odkôstkujeme a nakrájame na menšie kúsky. Postupne ich popučíme alebo rozmixujeme ponorným mixérom. Prelejeme do veľkého plechu, pridáme škoricu, rum a dobre premiešame. Slivky pečieme na 200 °C, kým nezačne lekvár bublať. Potom teplotu znížime na 130 °C a pečieme približne 3 - 4 hodiny. Aby bol upečený rovnomerne, treba ho občas premiešať. Hotový lekvár naplníme do vysterilizovaných pohárov, ktoré ešte dáme aspoň na 10 minút sterilizovať.