Metódy bielenia zubov: prírodné, mechanické a chemické

Bielenie zubov je dnes bežný postup, ktorého cieľom je dosiahnuť belší odtieň zubnej skloviny pomocou rôznych metód, či už mechanických alebo chemických, prípadne aj ich kombináciou.

Metódy bielenia zubov: prírodné, mechanické a chemické

PR článok

Bielenie zubov je dnes bežný postup, ktorého cieľom je dosiahnuť belší odtieň zubnej skloviny pomocou rôznych metód, či už mechanických alebo chemických, prípadne aj ich kombináciou.

Farba zubov závisi od farby dentínu, čiže zuboviny (vnútorná vrstva zubu) a od farby skloviny.

Farba dentínu (rôzne odtiene žltej) závisí od genovej výbavy človeka. Vybieliť sa dá iba zubná sklovina, čiže ak je problém v dentíne, bielenie nepomôže.

Efektívnosť bielenia zubov je u každého individuálna a závisí od pôvodnej farby zubov, stravy a životného štýlu.

Najväčší zafarbovači zubnej skloviny sú:

  • „lieky (tetracyklín)
  • nadmerný prísun fluóru„
  • fajčenie
  • farbivá z potravín„
  • káva
  • zelený a čierny čaj
  • sójová omáčka
  • špenát
  • cvikla„
  • červené a biele víno
  • čučoriedky
  • marmelády
  • bylinné tinktúry

V názoroch na bielenie zubov sa rozchádzajú aj samotní dentisti. Niektorí ho odmietajú, iní ho odporúčajú, no obe strany varujú pred neodborným zásahom. Neodborné bielenie môže totiž za určitých podmienok poškodiť zubnú sklovinu, ďasná alebo mäkké tkanivá.

DOMÁCE BIELENIE ZUBOV

Pre domáce bielenie zubov sú na trhu k dispozícii rôzne voľnopredajné pasty, tyčinky (perá), gély alebo whitening pásiky na bielenie zubov. Ich výhodou je jednoduchá dostupnosť a nižšia cena v porovnaní s bielením zubov u stomatológa. Nevýhou je, že nemusia fungovať tak, ako sľubujú reklamy a že hrozí poškodenie zubov a ďasien. Všetky bieliace prostriedky sa môžu nanášať len na zdravý a dobre ošetrený chrup, ktorý je očistený aj od zubného kameňa. Pred každým bielením zubov je dobré sa poradiť so zubárom. Ten totiž vie zhodnotiť vhodnosť bielenia podľa stavu chrupu a kvality skloviny.

Možné komplikácie pri domácom bielení zubov
Niektoré bieliace zubné pasty môžu byť veľmi abrazívne (brúsiace) a poškodzovať zubnú sklovinu. Na zuboch často zle držia niektoré držiaky na bieliaci gél. Preto je vhodnejšie dať si v zubnej ordinácii zhotoviť nosič gélu na mieru a gél si potom aplikovať doma sám. Vtedy budete mať istotu, že aplikátor bude na zube dobre sedieť a že gél bude pôsobiť rovnomerne. Pri bieliacich pásikoch pre žiarivý úsmev sa môže stať, že na zuby dostatočne nepriľnú. Potom majú iba slabý bieliaci efekt. Platí tu pravidlo všetko s mierou. Výsledkom nekontrolovaného domáceho bielenia by mohli byť poškodené zuby aj ďasná.

Prírodné bielenie zubov – výhody a nevýhody
Medzi najčastejšie používané prírodné prostriedky na bielenie zubov patria jahody, šúchanie zubov jemným drevným popolom (tak sa kedysi čistili zuby), soľou alebo sódou bikarbónou zmiešanou s vodou, prípadne s citrónovou šťavou. Niektoré zdroje odporúčajú aj pretieranie zubov citrónovou alebo pomarančovou kôrou (ich vnútornou stranou), prípadne žuvanie šalviových alebo špenátových listov.

Sóda bikarbóna a kuchynská soľ majú „určitý“ bieliaci efekt na zuby, ale pri ich intenzívnej aplikácii môže dôjsť k poškriabaniu zubnej skloviny. Žuvanie šalviových listov bieli zuby minimálne, ale veľmi pomáha pri zápaloch ďasien. Žuvanie surového špenátu môže pomôcť zbaviť sa nežiaducich žltých škvŕn na zuboch.

Bez akýchkoľvek nežiaducich vedľajších účinkov je používanie panenského kokosového oleja na bielenie zubov. Po čistení zubov sa zuby 2 minúty trú prstom alebo zubnou kefkou namočenou do panenského kokosového oleja. Po niekoľkých týždňoch by mali byť zuby viditeľne belšie.

Vyberte vhodný darček pre svojho partnera, patnerku, deti, rodičov, kamarátov, … Buďte vtipný a originálny a podarujte niečo výnimočné.

BIELENIE ZUBOV V ZUBNEJ ORDINÁCII

Bielenie zubov v stomatologickej ordinácii je určené na dosiahnutie maximálneho bieliaceho účinku v krátkom čase, často dokonca už počas jedného sedenia v ordinácii. Na tento účel sa používajú vysoké koncentrácie účínných látok s pomocou tzv. bieliacich lámp (chemické bielenie zubov). Pri mechanickom bielení zubov sa využíva pieskovanie. Vtedy sa na zuby pod tlakom aplikuje profylaktický prášok zmiešaný s vodou. Špecialista pritom dáva pozor, aby nedošlo k mechanickému poškodeniu ďasien.

Možné komplikácie pri bielení zubov v ordinácii
Pri ordinačnom bielení zubov sa v zuboch otvoria póry, a to spôsobuje dočasnú precitlivenosť zubov na závany vzduchu, horúce či studené nápoje alebo potraviny. Táto citlivosť ustáva po niekoľkých dňoch, keď minerály zo slín póry opäť uzavrú. Preto každé ordinačné bielenie zubov predstavuje riziko vzniku citlivosti zubov počas niekoľkých dní po bielení. Počas bielenia, pri ktorom sa využíva tzv. „modré svetlo“, by mal mať klient na očiach okuliare. Pieskovanie je ku sklovine šetrnejšie ako chemické bielenie zubov.

Bielenie zubov sa neodporúča v nasledujúcich prípadoch:

  • po stomatochirurgickom zákroku,
  • pri rádioterapii,
  • počas tehotenstva alebo dojčenia,
  • pri nosení zubného strojčeka,
  • u ľudí s poškodenými zubami (zlomený zub, poškodená sklovina atď.),
  • u parodontitídy (paradentózy, parodontózy),
  • ak sa neviete vzdať fajčenia,
  • ak nechcete obmedziť konzumáciu farbiacich potravín a nápojov počas bieliaceho procesu a po ňom.

Bez ohľadu na metódu bielenia zubov je veľmi účinné vždy pol hodiny po jedle dôkladne vyčistiť zuby aj medzizubné priestory a po konzumácii farbiacich jedál a nápojov vypláchnuť ústa čistou alebo ústnou vodou.

Image courtesy of stockimages at FreeDigitalPhotos.net

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S