Kam zamierite, keď potrebujete doplniť zásobu vitamínov a minerálov?
Do lekárne?
A nechceli by ste to skúsiť inak?
Zadarmo a s lepším účinkom?
Vypravte celú rodinu na najbližšiu lúku a nazbierajte si do zásoby bylinky, ktoré vyliečia každý neduh.
Bude to baviť aj deti, nebojte. Nemusia trhať nudné zelené listy alebo pichľavé žihľavy, tentokrát im dovoľte odtrhnúť kvetinky.
Púpava
Ak vám rastie na záhrade, určite by ste sa jej radi zbavili. Nerobte to! Liečivé účinky púpavy sú tak všestranné, až sa vám z toho zatočí hlava. Pomáha zbavovať telo jedov a toxínov, povzbudzuje činnosť pečene, obličiek, pankreasu i trávenia. Znižuje krvný tlak a podporuje krvotvorbu. Zlepšuje chuť k jedlu. Výrazne napomáha k detoxikácii organizmu a posilňuje metabolizmus. Pozitívne pôsobí tiež na pleť, ktorú čistí a omladzuje.
Z kvetov si doma môžete pripraviť púpavový med, resp. sirup, ktorý je výborný pomocník v boji s nachladnutím. Potrebujete na to 400 kvetov, takže máte pre deti skvelú súťaž, kto ich nazbiera rýchlejšie ☺
Prvosienka
O prvosienke jarnej sa hovorí, že je poslom jari. Je skvelým pomocníkom pri liečbe dýchacích ciest. Účinne riedi hlieny, čím uľahčuje vykašliavanie a tlmí kašeľ. Bojuje s prechladnutím, bronchitídou, astmou aj zápalom pľúc. Tíši bolesti hlavy, pomáha pri liečbe slabších neuróz, migrén a chronickej nespavosti.
Pre seba si z kvetov prvosienky pripravte čaj, pomôže vám vyčistiť pleť, odstrániť pehy a vyrovnať vrásky. Deťom môžete sľúbiť výrobu cukríkov, keď vám ich nazbierajú cca 100g.
Pľúcnik lekársky
Na pľúcnik sa budete musieť z lúky vydať trochu medzi stromy, do lesa. Určite ale neoľutujete. Pomôže vám pri každom probléme s pľúcami a dýchacími orgánmi, ako je kašeľ, astma, zahlienenie alebo zápal pľúc. Má mierne močopudné účinky, zmierňuje teda nepohodlné nadúvanie z nahromadenej vody. Zvyšuje krvnú zrážanlivosť a ľudoví liečitelia ho nasadzujú aj pri črevných a žalúdočných ťažkostiach.
Z pľúcnika si uvarte čaj, ktorý vám pomôže zmierniť celý rad zažívacích a gastrointestinálnych problémov, vrátane hnačky.
Zádušník brečťanovitý
V prírode rastie pomerne hojne, napriek tomu sme už takmer zabudli, že ide o bylinu. Má silné hojivé, dezinfekčné a protizápalové účinky. Je močopudný, pôsobí pri liečbe obličkových a močových kameňov. Vďaka vonným siliciam pomáha pri poruchách trávenia a nechutenstve. Účinne bojuje so zápalmi horných dýchacích ciest a bronchitídou.
Na najrôznejšie zdravotné problémy si z popenca uvarte čaj. Na jesenné nachladnutie a záchvaty kašľa si pripravte sirup, na ktorý budete potrebovať približne 40g sušenej vňate.
Sedmokráska
Sedmokráska, ľudovo husí kvietok, je už od nepamäti považovaná za všestranný liek. Bojuje s prechladnutím, kašľom a zahlienením. Podporuje funkciu pečene a žlčníka. Účinná je pri poruchách trávenia a nechutenstve. Využijete ju aj pri jarnej očiste organizmu. Zvonka vám pomôže s vyrážkami, akné aj vredom predkolenia.
Čaj z kvetov sedmokrások si uvarte, keď vás bude trápiť kašeľ. 500 kvetov budete potrebovať na prípravu sirupu, ktorý doceníte pri ochorení dýchacích ciest.
Jarou sezóna liečivých byliniek určite nekončí. V lete ich nájdete vonku aj doma v kvetináči tiež veľmi veľa. Pomôžu vám napríklad aj so spáleninami od slniečka, s bolesťami hlavy alebo so zaspávaním a kvalitou spánku.