ČO JE HYDROLÁT?
Hydroláty (tiež kvetové vody) vznikajú procesom parnej destilácie listov, kvetov, plodov, kôry alebo koreňov rastlín. Zatiaľ čo v esenciálnych olejoch sa nachádzajú látky rozpustné v tukoch napr. terpenoidy, estery, aldehydy a iné, hydroláty obsahujú látky rozpustné vo vode.
U bežne používaných liečivých rastlín sa stretávame s fenolickými zlúčeninami, hlavne derivátmi kyseliny kofeínovej a flavonoidy na čele s kyselinou rozmarínovou. Ďalej sú to napríklad taníny, vitamín C, cholín, H biotín, B vitamíny atď. Uvedené fytochemikálie vykazujú silné antioxidačné a antiproliferatívne účinky, čo sa bežne využíva vo farmácii a potravinárstve.
Výsledný roztok (hydrolát) bohatý na bioaktívne látky je možné použiť na desiatky spôsobov, ako doplnok stravy, pri výrobe kozmetiky, v aromaterapii alebo liečiteľstve. Aj keď v súčasnosti sú populárnejšie éterické oleje, hydroláty si tiež našli svoje uplatnenie pre ich jedinečné vlastnosti, jemnosť a šetrnosť k domácim miláčikom, u ktorých môžu éterické oleje spôsobovať rôzne zdravotné problémy*. Výborné je použitie hydrolátov a éterických olejov kombinovať, v závislosti od neduhu, ktorý je potrebné riešiť.
Medzi najpoužívanejšie hydroláty patrí levanduľa, ruža, mäta. Z bylín rastúcich na Slovensku je to ďalej šalvia, rozmarín, materiná dúška, medovka, rumanček atď. Medzi exotické hydroláty zaraďujeme čajovník, kadidlo, bergamot a pod.
AKO SA HYDROLÁTY POUŽÍVAJÚ?
Hydroláty sa môžu nanášať priamo na pokožku v prípade odrenín, rán a škrabancov, pri podráždení a zápaloch pokožky, ekzéme, dermatitíde, kontaktnej alergii alebo vredoch. Rovnako je možné hydroláty pridávať do kúpeľa, kde blahodárne pôsobenia na pokožku a myseľ. U deti do 6 mesiacov sa odporúča 1 polievková lyžica na vaničku - rumanček, ruža, tymián, medovka a levanduľa sú ideálnou voľbou. Upokoja rozrušenie dieťaťa aj pokožku po celom dni v plienke. Deťom do 12 rokov je možné do kúpeľa pridať 30 až 100 ml hydrolátu.
Kúpeľ pre dospelých môže obsahovať 300 až 800 ml hydrolátu, podľa potreby a povahy problému. Uvedené množstvo však nie je ekonomické, preto je v tomto prípade lepšie kombinovať hydroláty s esenciálnymi olejmi.
Pri infekciách močových ciest, vaginálnych infekciách, po pôrode, nastrihnutí hrádze a hemoroidoch je možné použiť sedací kúpeľ. Pridaním 100 - 250 ml želaného hydrolátu do veľkej nádoby s vodou vznikne roztok, v ktorom treba zotrvať aspoň 20 minút (napr. rumanček, repík a i.).
V prípade urogenitálnych infekcií, vaginálnych mykóz, výtokov a svrbení je možné použiť výplach, ktorý sa aplikuje niekoľkokrát denne. Hydroláty treba riediť vodou v pomere 1:3 alebo 1:4 (HY: voda).
Obklady sú ideálnou voľbou pri problémoch ako: uštipnutie, opuchy, modriny, bolesti kĺbov alebo brucha, bolesti hlavy, varikózne žily, opuchnuté oči a pod. Vhodnou aplikáciou je teplý obklad, ak ide o tupú bolesť a vnútorné orgány alebo studený obklad pri zápaloch. Rovnako je možné obklady striedať (napr. pri varikóznych žilách). Hydroláty sa používajú v nezriedenej forme u dospelých alebo v prípade ťažkých priebehov u detí. Ľahšie prípady je možné ošetriť riedením hydrolátu s vodou v pomere 1:1. Savý materiál (látky, vata) sa priloží na miesto a nechá pôsobiť aspoň hodinu, prípadne celú noc.
Zápal očných spojiviek, podráždené, unavené a svrbiace oči od počítača alebo opuchy. Na tieto problémy je okrem iného vhodný hydrolát z Rumančeka kamilkového. Aplikuje sa nastriekaním rovno do očí, ako kvapky alebo formou očného výplachu. Pred použitím je vhodné hydrolát riediť 1:1 s vodou pre dospelých a 1:4 pre deti.
V prípade nádchy, zápaloch dutín, opuchnutej sliznici je možné aplikovať zriedený hydrolát 1:3 s destilovanou vodou do nosa pomocou aplikátora alebo kvapátka. Vhodná je Šalvia lekárska alebo Rumanček kamilkový.
Hydroláty sú rovnako efektívnym pomocníkom pri laryngitíde, zápaloch hrdla, aftách, či infekcii ďasien. Tiež sú vhodné ako liečivo po zákrokoch ako extrakcia zubu atď. Ideálne sú saturejka, tymián, rumanček. Je možné ich využívať ako prírodnú náhradu komerčných ústnych vôd.
VNÚTORNÉ UŽÍVANIE
Asi najmenej známa je možnosť vnútorného užívania hydrolátov, či už len čisto pre ich chuť a potešenie alebo pre terapeutické účely. Pravdou však je, že vďaka svojmu obsahu bioaktívnych látok vedia pomôcť pri rôznych zdravotných a emočných stavoch. Pre zjednodušenie je možné hydrolát prirovnať k šálke čaju vyrobenej, až z niekoľko 100 gramov čerstvej rastliny.
Pri akútnych problémoch ako je nevoľnosť, kŕče, hnačka, bolesť, kašeľ, katary horných dých. ciest, horúčka, šok, stres alebo tréma, je možné pridať 5 - 15 ml hydrolátu (1 ČL - 1 PL) do pohára s teplou vodou a vypiť 3 - 5 x za deň.
TROJTÝŽDŇOVÝ POSTUP VNÚTORNÉHO UŽÍVANIA
Podľa Lydie Bosson, poprednej aromaterapeutky sa najlepšie výsledky pri chronických a ťažkých zdravotných problémoch dosahujú “3 týždňovým postupom”. Rovnako sa procedúra osvedčuje pri deoxidačných a čistiacich kúrach, pri alergiách alebo profylakticky v prechodných obdobiach (respiračné ochorenia).
Pridajte 30 ml hydrolátu (cca 2 PL) do 1 l vody. Takto zarobená zmes sa popíja behom dňa po dobu troch týždňov každý deň, aby sa dosiahol najväčší terapeutický účinok. Po 21 dňoch je potrebné spraviť prestávku aspoň 7 dní. Prestávka je rovnako dôležitá, aby telo malo čas zaregistrovať, spracovať a previesť zmeny. Uvedený prístup pochádza z holistického systému liečenia tela, kde sa štandardne využíva trojtýždňový protokol. Bez prestávky by mohla liečba trvať viac ako je nutné, či dokonca rozumné. Aj pri rastlinných preparátoch platí: menej je viac!
Po 7 dňoch treba vyhodnotiť efektivitu liečby a dosiahnuté zmeny. Následne je potrebné zvážiť či v liečbe treba pokračovať tak, ako bola navrhnutá alebo ju upraviť.
Ako pri každej terapii, tak aj pri tejto platí, že je potrebné vypiť správne množstvo / dávku, nie viac. Hydroláty sú vynikajúci nositelia “informácie” a preto fungujú už v malých množstvách.
KOZMETICKÉ VYUŽITIE
Hydroláty predstavujú efektívnu a prírodnú formu starostlivosti o pleť od bábätkovskej, cez problematickú, až po zrelú pleť.
Tonikum na pleť - dočisťuje pleť, uzatvára póry a pripravuje kožné bunky prijímať ďalšie prírodné kozmetické výrobky.
Čistiaci prostriedok na pleť - hydrolát dezinfikuje póry, odstráni odumreté bunky a iné nečistoty.
Maska na pleť - hydrolát zmiešaný s bentonitovou hlinou odstraňuje nečistoty, lieči akné a vyrovnáva tón pleti.
Výroba kozmetiky - ako ingrediencia pri výrobe pleťového krému, séra, masky, telového mlieka.
Obklady na očné viečka - zmierňujú opuch a tmavé kruhy pod očami.
Zvlhčovač - použitie hydrolátu ako podklad pod krém, či olej, zabezpečí vyváženejšiu a dobre hydratovanú pleť.
Šampón - pridanie hydrolátu mäta a rozmarínu do obľúbeného šampónu podporí rast vlasov. Hydrolát šalvia môže pomôcť s lupinami, ekzémami, či seboreou.
KULINÁRSKE VYUŽITIE
Hydroláty nie len že môžu jedlám dodať zaujímavú chuť a vôňu, ale vďaka nim sa môžu stáť niektoré jedlá ľahšie stráviteľné. Zmrzliny, sorbety, dezerty, limonády, smoothie, či rizoto sa môžu stať omnoho zaujímavejšími. Fantázii sa medze nekladú.
ENERGETICKÉ VYUŽITIE
Účinky hydrolátov nie je možné vysvetliť čisto z intelektuálneho alebo vedeckého hľadiska. Rovnako ako nie je možné týmto spôsobom vysvetliť pôsobenie kameňov. Preto ľudia citliví, schopní naladiť sa na jemné vibrácie používajú hydroláty na očistu priestoru, svojich vibrácii, vybavenia a kameňov, ktoré používajú. Účinky jednotlivých rastlín, či už emočné, liečebné alebo energetické nájdete popísané v článkoch na stránkach hydrolátov.
My sme vykúšali organické hydroláty od slovenského výrobcu Habalis (Facebook e-shop: facebook.com/hydrolatyhabalis.sk ) a môžeme ich vrelo odporučiť.
Zdroje:
*https://www.canadianveterinarians.net/documents/cats-and-essential-oils
Hydrolaterapie, Lydia Bosson,One Woman Press, 2019.
http://www.isnff-jfb.com/index.php/JFB/article/view/59/108
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0963996917302405?via%3Dihub
Atlas Liečivých rastlín a lesných plodov, J. Kresánek, Osveta, 1982.
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...