Doplnky výživy pre športovcov

Doplnky výživy pre športovtov sú učené len pre aktívnych športovcov, či už amatérov alebo profesionálov. Na zvýšenie šport. výkonu sa musia správne užívať a skombinovať s vhodným tréningom a stravou.

Doplnky výživy pre športovcov

PR článok

Na trhu dnes existuje množstvo špeciálnych výživových doplnkov (suplementov) určených na použitie pri športe.

Tieto doplnky výživy pre zdravie však nie sú učené pre bežné použitie pri športe, ale pre aktívnych športovcov, či už amatérov alebo profesionálov.

Ak sú správne užívané a skombinované s vhodne navrhnutým tréningom a optimálnou stravou, môžu značne zvýšiť kvalitu výkonu športovca.

Veľký význam majú hlavne pri silovo-rýchlostných športoch, kde je ťažšie zregenerovať sa bez akýchkoľvek výživových doplnkov. Okrem toho, netreba zabúdať, že potením telo stráca okrem vody aj minerálne látky. Normálny človek vypotí priemerne liter a pol tekutín za deň a tieto minerály si vie bez problémov doplniť bežnou stravou. Ale keď športovec stratí päť až šesť litrov potu, je ťažšie tieto straty vyrovnať len stravou.

Doplnky výživy určené pre športovcov majú rôzne účinky. Niektoré zvyšujú regeneráciu, iné pomáhajú rastu svalových buniek, alebo zvyšujú aktuálnu výkonnosť povzbudením srdcovo-cievnej a nervovej činnosti a pod. Pre väčšiu prehľadnosť sa dajú rozdeliť do pár základných kategórií:

  1. Proteínové doplnky výživy
  2. Aminokyselinové doplnky výživy
  3. Sacharidové doplnky výživy
  4. Iné (kreatíny, stimulanty, energizéry, vitamíny, minerály, kĺbová výživa, spaľovače tukov, ...)

Proteínové doplnky výživy
Proteíny (bielkoviny) sú veľmi dôležite na budovanie, ochranu a regeneráciu svalovej hmoty. Preto je pri budovaní svalov potrebné prijímať dostatočné množstvo proteínov. Bielkoviny by sa mali prijímať primárne zo stravy (hovädzie mäso, kuracie mäso, ryby, strukoviny, mlieko a pod.) a dodatočne, ak človek nemôže prijať dostatok bielkovín zo stravy (nedostatok času, nemožnosť pripraviť si jedlo atď.), môže siahnuť práve po proteínových doplnkoch výživy. Ich výhodou je rýchla príprava, možnosť použitia kdekoľvek a okrem iného sú vyrábané technologickými postupmi, ktoré zabezpečujú efektívnejší nárast svalov, ochranu svalov a ich regeneráciu. V podstate ide o koncentrované proteínové prípravky, ktoré sú vyrobené zo zmesí proteínov rôznych zdrojov a foriem spracovania. Všeobecne najkvalitnejšie proteínové prípravky sú vyrábané z hydrolyzátov bielkovín rôznych zdrojov, napríklad srvátkový hydrolyzát alebo vaječný hydrolyzát.

Aminokyselinové doplnky výživy
Bielkoviny sa v tele štiepia na aminokyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre rast svalov, ochranu svalovej hmoty a lepšiu regeneráciu, preto patria hlavne u športovcov medzi najpoužívanejšie doplnky výživy na cvičenie a chudnutie. Aminokyseliny sa rozdeľujú na esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo nevie vyrobiť a musí ich preto získavať z potravy, a neesenciálne aminokyseliny, ktoré si telo naopak dokáže vyprodukovať samo. Športovcom sa odporúča hlavne aminokyselina BCCA, ktorá obsahuje 3 veľmi dôležité esenciálne aminokyseliny (leucín, izoleucín a valín). Ďalšou dôležitou neesenciálnou aminokyselinou v doplnkoch výživy je glutamín, ktorý má najväčšie zastúpenie v krvnej plazme a vo svaloch. Po dlhotrvajúcom výkone sa jeho úroveň v krvi a vo svaloch výrazne znižuje, čo môže negatívne ovplyvniť tie imunitné bunky, ktoré ho potrebujú. Preto sa predpokladá, že vyčerpanie glutamínu by mohlo byť dôvodom, prečo je u niektorých športovcov po náročnom tréningu vyššia náchylnosť na nachladnutie a infekciu.

Sacharidové doplnky výživy (tzv. gainery)
Sacharidové doplnky výživy sú vyrobené zo zmesi sacharidov (najväčšie zastúpenie), bielkovín, aminokyselín, kreatínov, vitamínov, minerálov atď. Používajú sa po tréningu, a to väčšinou do 30 minút po výkone. Pri tréningu dochádza okrem spaľovania tukov aj k spaľovaniu svalového glykogénu, ktorý je zdrojom energie pre svalovú prácu. Aby sa tento akútny nedostatok svalového glykogénu mohol kompenzovať, mali by sa  v čo najkratšej dobe po tréningu doplniť do tela sacharidy. Gainery sú ideálnym doplnkom výživy hlavne pre športovcov s rýchlym metabolizmom, ktorí majú problém nabrať svalovú hmotu pri vysokom výdaji energie. Podľa mnohých odborníkov je gainer po tréningu vhodnejší ako normálne jedlo, pretože v období ihneď po tréningu ešte telo nie je pripravené na spracovávanie bežnej potravy. Kvalitné gainery sú totiž vyrobené z rýchlo vstrebateľných proteínov a sacharidov, ktoré dokážu zabrániť katabolizmu svalovej hmoty a rýchlejšie doplniť vyčerpaný glykogén do svalov. Preto nezaťažia žalúdok a telu dodajú viac živín ako by bolo schopné prijať z bežnej potravy. Po 30 až 90 minútach po tréningu je už žalúdok pripravený na trávenie a môže prijať aj normálnu stravu. Pre vytrvalostných športovcov slúžia gainery aj ako okamžitý zdroj energie pred tréningom alebo iným náročným fyzickým výkonom. V prípade vytrvalostného tréningu totiž telo potrebuje viac sacharidov a menej aminokyselín (v prípade silového tréningu telo potrebuje viac kvalitné bielkoviny a aminokyseliny). 

Okamžitým zdrojom energie po veľkej fyzickej námahe je napríklad aj kvalitná bio čokoláda, napríklad odrodová čokoláda z Ghany, kde sa kakao spracováva tradičným spôsobom bez urýchľovacích postupov. Je to dané tým, že kakao obsahuje alkaloidy theobromín a kofeín, látky známe svojimi povzbudzujúcimi účinkami.

V oblasti športu a pri zvýšenej fyzickej námahe sú iné nároky na stravu ako pri bežných činnostiach. Pred každým náročným športovým výkonom však platí, že je vhodné sa vyhýbať ťažko stráviteľným jedlám (mastné jedlá, veľké množstvo mäsa, hranolky, sladkosti, …). Ich prítomnosť viaže do žalúdka väčšie množstvá krvi, čo môže spôsobiť rôzne pocity nevoľnosti a hlavne neschopnosť rýchlo sa rozcvičiť. Pri nesprávnom stravovaní sa môžu dostaviť rôzne zdravotné komplikácie, napríklad strata maximálnej sily a vytrvalosti, časté kŕče, pocit ubolených svalov, nevládnosť na tréningoch,  strata svalového objemu atď.

Takisto nesprávny tréning má svoje riziká. Veľké prírastky svalovej hmoty za krátky čas (napríklad pri izolovanom precvičovaní určitých svalových partií) môžu spôsobiť to, že sa nevybudujú pevné prepojenia medzi svalovými reťazcami a nadobudnutá svalová hmota bude nefunkčná. Ak si chcete zariadiť domácu posilovňu, odporúčame kvalitné posilňovacie a fitness stroje.

Doplnky výživy by mali slúžiť len ako pomôcka k dosiahnutiu lepšieho výkonu alebo regenerácie, ak už človek spravili maximum v oblasti stravovania a tréningu. K dispozícii je veľké množstvo odborných aj laických informácií. Najlepší spôsob, ako si tieto informácie overiť je používať zdravý rozum a pozorne počúvať vlastné telo. O presnom použití doplnkov športovej výživy je vhodné poradiť sa napríklad s trénerom alebo výživovým poradcom (ak trpíte nejakou chorobou, tak aj s lekárom). To platí obzvlášť pre športovcov do 18 rokov.

Zdroje:
[1] www.biceps.sk
[2] www.fitness-sport.sk
[3] www.cafepoint.sk
[4] Image courtesy of JanPietruszka at FreeDigitalPhotos.net

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
 
S