Ako najúčinnejšie zmierniť prejavy alergie?

Alergia je prehnaná, neprimeraná reakcia imunitného systému, keď organizmus reaguje na látky biologického pôvodu (tzv. alergény), na ktoré by zdravý imunitný systém bežne nezareagoval.

Ako najúčinnejšie zmierniť prejavy alergie?

Alergia je prehnaná, neprimeraná reakcia imunitného systému, keď organizmus reaguje na látky biologického pôvodu (tzv. alergény), na ktoré by zdravý imunitný systém bežne nezareagoval. Ak sa teda alergik ocitne v blízkosti “svojho” alergénu, jeho imunitný systém sa zmobilizuje a takmer vždy zareaguje okamžitou, zvyčajne  neprimeranou a často aj búrlivou imunitnou odpoveďou. Každý takýto prejav predstavuje záťaž pre celý organizmus a pôsobí na alergika vyčerpajúco, v ťažších prípadoch ho dokonca môže ohroziť aj na živote.

Zdroj: Unsplash

Alergické reakcie sa vyskytujú lokálne i celkovo. Lokálne sa najčastejšie prejavujú vodnatou nádchou, kýchaním, upchatím nosa, alergickým zápalom a slzením očí, vyrážkami, opuchom, škrabaním v hrdle, kašľom i sťaženým dýchaním. Prejavom celkovej alergickej reakcie je predovšetkým anafylaktický šok. Je sprevádzaný prudkým poklesom krvného tlaku, opuchom tkanív, vrátane okolia dýchacích ciest a sprevádza ho porucha dýchania.  Rozvinúť sa môže napríklad po bodnutí hmyzom, alebo po konzumácii silného alergénu v jedle. 

Svetová zdravotnícka organizácia považuje alergiu za 4-té najčastejšie sa vyskytujúce ochorenie ľudí na svete. Alergické ochorenia sú veľkým problémom nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Každým rokom počet ľudí trpiacich alergiou narastá exponenciálne. 

Alergiu rozlišujeme podľa typu alergénov, ktoré ju vyvolávajú. Poznáme  peľovú a potravinovú alergiu, alergiu na zvieratá, roztoče, na bodnutie hmyzom, na lieky, na chlad, solárnu alergiu, kontaktnú alergickú dermatitídu a iné menej známe alergie.

Zdroj: Unsplash

Peľová alergia (senná nádcha) je najčastejšie sa vyskytujúci typ alergie. Vyvoláva ju peľ drevín, byliniek i tráv. Z drevín medzi najčastejšie alergény patrí lieska, jelša, topoľ, tis, borievka, breza, jaseň, hrab, baza, lipa. Pri bylinkách si treba dávať pozor najmä na rôzne druhy tráv, ambróziu, palinu, žihľavu a skorocel. Typické reakcie, ktoré spôsobuje alergén-peľ sú alergická nádcha, zápal spojiviek, kýchanie, dýchavičnosť, škrabanie v krku a celková únava zo záťaže organizmu. U ťažších alergikov sa môže objaviť aj sezónna astma. Užitočnou pomôckou pre alergikov je peľový kalendár, pomocou ktorého si alergik môže “ustrážiť” svoje alergény. Vie, kedy budú prejavy najsilnejšie a kedy naopak môže v kľude vyraziť do prírody, bez preventívneho riešenia liekmi.

Zdroj: Unsplash

Diagnostika príčin alergie je v dnešnej dobe dobre dostupná. V období, keď sa Vaša alergia prejavuje akútne, sa odporúča navštíviť alergológa. Ten Vám dokáže pomôcť vhodným výberom symptomatickej liečby. Samotné testovanie a zistenie, na čo ste alergický sa odporúča mimo Vašej sezóny. Váš lekár ho vykoná formou jednoduchých kožných prick testov a z analýzy krvi.

Liečba spočíva v podávaní liekov, ktoré potláčajú alergické prejavy.

  • 1. Systémové antihistaminiká - používajú sa na prevenciu a liečbu alergických reakcií. Tieto lieky účinkujú tak, že inhibujú tkanivový histamín. Najpoužívanejšie antihistaminiká sú Claritine,  Zodac, Zyrtec, Aerius a Xyzal. V tomto prípade jednoznačne platí pravidlo, že liečba je účinnejšia, ak sa používa preventívne, to znamená ešte pred nástupom sezóny. 
  • 2. Lokálne účinkujúce nazálne kortikosteroidy -  zmierňujú príznaky ako kýchanie a svrbenie nosa, vodnatý výtok z nosa alebo jeho upchatie, svrbenie a slzenie očí. Používajú sa na liečbu príznakov sennej nádchy a iných alergií spôsobených alergénmi prenášanými vzduchom, akými sú alergie na zvieratá, prachové roztoče a spóry (výtrusy) plesní.
  • 3. Dekongestíva - používajú sa na dosiahnutie priechodnosti nosa pri alergickej nádche, zmierňujú opuch a pocit upchatého nosa. Sú určené len na krátkodobú 7-dňovú liečbu upchatého nosa.
  • 4. Bronchodilatanciá  - rozširujú dýchacie ciesty a poskytujú uľavu astmatikom pri záchvatoch.
  • 5. Lokálne kortikosteroidy a antihistaminiká - poskytujú úľavu od svrbenia alebo začervenania pokožky.
  • 6. Očné kvapky s obsahom antihistaminika a ectoinu - zmierňujú svrbenie a slzenie očí.
  • 7. Imunoterapia - jej mechanizmus účinku je postavený na podobnom princípe ako pri očkovaní. Pacientovi sa injekčne podáva postupne vyššie a vyššie množstvo vybraného alergénu v pravidelných dávkach. Týmto sa zvyšuje množstvo protilátok na alergén v jeho tele a precitlivenosť na neho mizne. Telo si tak na alergén v horizonte niekoľkých mesiacov dokáže zvyknúť a pacient sa nemusí trápiť aj rizikom vzniku ďalších komplikácií ako je astma či zápalové ochorenia slizníc a dýchacích ciest.

V každom prípade je vhodné navštíviť lekára, ktorý pomocou jednoduchého testu odhalí alergény, na ktoré Vaše telo reagovalo a odporučí Vám zároveň vhodný liek, nastaví jeho správne a dostatočné dávkovanie. Je potrebné priebežne a pravidelne monitorovať zdravotný stav alergika u alergológa. Nezabudnite informovať svojho lekára o všetkých aktuálnych prejavov alergie, môže vám totiž vhodnou úpravou medikácie výrazne uľaviť.

                   

Alternatívou pre ľudí, ktorí inklinujú k prírodným prípravkom je homeopatická liečba. Homeopatickú liečbu šitú na mieru stanovuje lekár - homeopat, vždy po dôkladnom vyšetrení. Pri ťažkých prejavov alergie sa spočiatku kombinuje spolu s klasickou liečbou, postupne sa prechádza len na lieky homeopatické. Ľahšie formy sa  liečba homeopaticky úplne od začiatku. Najznámejším symptomatickým homeopatickým liekom na peľovú alergiu je Rhinalergy. V prípade solárnej alergie sa aplikuje na kožu Dapis gél, prípadne masť Cicaderma alebo Halicar.

Zdroj: Pexels

Niekoľko dôležitých rád na účinnú prevenciu pred alergénmi

  • 1. Eliminujte kontakt s alergénom, ktorý spúšťa alergickú reakciu.
  • 2. V prípade peľovej alergie spoznajte „svoj alergén“ a oboznámte sa v peľovom kalendári s najsilnejšími prejavmi svojho alergénu počas sezóny.
  • 3. Vyhýbajte sa pobytu vonku vo veternom počasí, najmä počas “svojej” sezóny.
  • 4. Zostaňte doma, keď je množstvo peľu cez deň najvyššie – v prírode  býva najvyšší výskyt peľu doobeda, v mestách v neskorých popoludňajších hodinách.
  • 5. Po každom pobyte v prírode sa osprchujte, umyte vlasy a vyperte si oblečenie.
  • 6. Noste slnečné okuliare pri každom pobyte vonku.
  • 7. Uprednostnite prechádzky v lese, kde je  nižšie množstvo alergénov v porovnaní s mestom.
  • 8. Pri závažných klinických prejavov si zakúpte práčku vzduchu, namiesto vetrania cez okno.
  • 9. Vysávajte pravidelne, uprednostnite robotický vysávač pred klasickým. V prípade klasického vysávača použite rúško, ako ochranu pred rozvíreným peľom, prachom a plesňami.
  • 10. Noste vždy so sebou počas sezóny všetky nevyhnutné lieky proti alergii.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S