10 tipov, ako byť zdravý po 50-tke

Polstoročie strávené na tejto planéte človeka naučí mnoho. Avšak pred jednou pravdou všetci zatvárame oči - svoje zdravie dokážeme najviac ovplyvniť my sami. A po 50-tke je ten najvyšší čas.

10 tipov, ako byť zdravý po 50-tke

Polstoročie strávené na tejto planéte človeka naučí mnoho. Avšak pred jednou pravdou všetci zatvárame oči - svoje zdravie dokážeme najviac ovplyvniť my sami. Po 50-tke je najvyšší čas, aby sme začali hľadieť najprv na seba a až potom venovať starostlivosť ostatným okolo nás.

Možno po rokoch starostlivosti o deti, prácu a širšiu rodinu ani nebudete vedieť, kde začať. Preto pre vás máme pripravené tipy, ako sa postarať o svoje telo aj o svoju myseľ. Začnite jedným z nich a keď sa pre vás stane samozrejmosťou, pokračujte ďalej na ceste sa zdravším ja.

Čo môžete urobiť pre svoje fyzické zdravie?

1. Kvantitu nahraďte kvalitou

Všetko, čo zjete a vypijete v tomto veku by malo byť kvalitné a plné výživných látok. Jedlá z konzervy, biele pečivo a rýchle cestoviny vymeňte za sezónne ovocie a zeleninu v bio kvalite. Kávové nápoje z kapsúl, ktoré sú zvyčajne plné cukru, nahraďte kvalitnou kávou z dobrej pražiarne kávy - dodá vášmu telu potrebné antioxidanty. A aj pri sladkostiach si radšej priplaťte za kvalitnú čokoládu, akoby ste sa mali prepchávať lacnými keksíkmi. Napokon pravidlo „radšej menej, ale kvalitne“ platí aj pri alkohole. Prehýrené noci budete v tomto veku veľmi ľutovať, ale pohár obľúbeného alkoholu vysokej kvality vám môže spríjemniť piatkový večer.

2. Posilňujte svaly

Pokiaľ nežijete pravidelne aktívne, každú dekádu po 30-tke stratíte priemerne až 5% svalovej hmoty. Nič si však nevyčítajte - ak ste doteraz svoje telo zanedbávali, doprajte mu rehabilitáciu. Pod dohľadom odborníka posilníte oslabené partie.

3. Udržujte váhu alebo schudnite

Viac ako 40% populácie trpí v súčasnosti obezitou, ktorá so sebou prináša vyššie riziko civilizačných ochorení, ale aj pasívnejší životný štýl. Ak sa vám nedarí chudnúť s diétou náhodne nájdenou na internete či u priateľov, vyhľadajte dietológa.

4. Menej soľte

Podobne ako cukor, podporuje aj soľ zvýšenú chuť do jedla a tým tiež prejedanie. Vysoký tlak a poškodené obličky sú iba dva príklady problémov, ktoré nás ohrozujú.

5. Dodržujte pracovnú hygienu

Pri práci s počítačom hrozí, že vám vznikne karpálny tunel alebo silné bolesti chrbtice. Fyzická práca sa zase odráža v kŕčových žilách, poškodenej chrbtici alebo presilených svaloch, najmä na rukách. Doprajte si preto viac prestávok a voľný čas využite naplno - ak ste aktívni v práci, nemali by ste po večeroch otročiť v kuchyni a pri vysávači a ak ste skôr pasívnejší, vymeňte gauč za prechádzky v prírode.

6. Kontrolujte svoje uši a oči

Pokiaľ sa problémy zachytia včas, budete môcť urobiť potrebné kroky, aby vám neprerástli cez hlavu.

7. Podporte rovnováhu vášho tela

Cvičenie podporujúce balans, ako je joga, balančné cvičenia alebo aj obyčajné skákanie na jednej nohe, sú vo vyššom veku potrebné ako prevencia možných úrazov.

A čo psychika?

Vaša psychika potrebuje starostlivosť rovnako ako telo. Pravidelná starostlivosť o psychiku vyžaduje najmä vašu absolútnu otvorenosť voči sebe samému. Ako hovorí psychosomatika - väčšina ochorení má korene v našej mysli. Na čo by ste mali myslieť viac ako doteraz?

8. Prevencia demencie

Niektoré každodenné zvyky už vôbec nevnímame a pritom nám môžu pomôcť predchádzať aj takýmto závažným ochoreniam. Napríklad pitie kvalitnej kávy, akou je napríklad káva Columbia, môže preukázateľne znížiť pravdepodobnosť výskytu Alzheimera. Naopak, extrémne škodlivým zlozvykom je v tomto prípade fajčenie, ktoré narúša chod celého tela. Obzvlášť vtedy, ak vyfajčíte denne celú škatuľku cigariet.

9. Novinky pre mozog

Naša myseľ potrebuje nové vzruchy, preto by sme sa nemali prestať učiť ani dávno potom, ako opustíme školu. Nové hobby, noví priatelia, nové kurzy - napríklad varenia, jazykov alebo športové aktivity. To všetko pomáha udržať myseľ aktívnu.

10. Kompenzácia stresu

Stres cítime, keď sa dostaneme do situácie, ktorá podľa nás presahuje naše možnosti a nedokážeme ju zvládnuť. Opakom stresujúcej situácie je teda situácia, v ktorej sme si sami sebou úplne istí a podmienky v okolí sú prispôsobené našim schopnostiam. Najideálnejšie teda je, ak ide o pokojné chvíle odpočinku alebo chvíle venované nášmu obľúbenému hobby.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest twitter blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter, sú pravidelne aktualizované a nie sú právne záväzné. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S