Jednou zo zábavných foriem cvičenia, ktorá podporuje zdravú činnosť srdca a svalov je skákanie na trampolíne. Aké zdravotné benefity so sebou prinášajú trampolíny? Dá sa z pravidelného skákania aj schudnúť? Zistite viac o tejto zaujímavej cvičebnej pomôcke.
Ako funguje skákanie na trampolíne?
Rovnako ako iné formy cvičenia, aj trampolíny poskytujú priestor na zlepšenie životného štýlu. Pri skákaní dochádza k striedavému napínaniu a uvoľňovaniu svalov v tele, čím sa zlepšujú ich tonizačné schopnosti. Každý druh cvičenia je zameraný na konkrétnu časť tela. Rôzne svaly sú vystavené priaznivému mechanickému namáhaniu, čo vedie k ich posilneniu a vitalite organizmu.
Vedeli ste, že telo pri skákaní na trampolíne vykonáva podobné pohyby ako pri behu? Zatiaľ čo človek pri behaní čelí silnému tlaku na chodidlá pri kontakte s terénom, trampolíny dokážu absorbovať nárazy, čo má za následok menšiu záťaž na kolená, chodidlá aj chrbticu. Materiál plochy na skákanie (väčšinou vyrobený z polypropylénu) údajne dokáže pohltiť takmer osemdesiat percent nárazov.
Pomáhajú trampolíny pri chudnutí?
Ľudia často vyhľadávajú jednoduché a pritom rýchle spôsoby, ako trochu schudnúť. Hoci prioritnou funkciou trampolíny je zlepšenie celkovej úrovne kondície a biorytmu, do istej miery dokáže pomôcť aj v oblasti chudnutia. Pravidelné skákanie na trampolíne – asi tridsať minút denne, podporuje spaľovanie kalórií. Nielen, že pri skákaní pociťujete menšiu námahu, ale tiež nepotrebujete iné špeciálne vybavenie, komplikovanú prípravu, či inštruktorov.
Ak je vaším hlavným cieľom schudnúť, nezabúdajte, že trampolíny nemôžu byť jediným zariadením, ktoré vám v tejto výzve pomôžu. Veľmi dôležité je aj správne nastavenie jedálnička. Pri nezdravom stravovaní môžete len ťažko očakávať priaznivé výsledky od príležitostného cvičenia na trampolíne. Spaľovanie kalórií je u každej osoby odlišné v závislosti od jej hmotnosti, intenzity a frekvencie skákania. Vo všeobecnosti však po polhodine tohto cviku viete spáliť zhruba dvesto až tristo kalórií. Trampolíny tiež dokážu efektívne naštartovať mozog a vy sa začnete viac sústrediť. Po čase sa začne uvoľňovať množstvo hormónov, vrátane endorfínu a serotonínu, či adrenalínu.