Medzi symptómy, ktoré u väčšiny ľudí spôsobia zdesenie či prestrašenie, patrí krv v moči. Tá, ktorá je viditeľná aj voľným okom, ale aj tá, ktorá sa zistí až mikroskopickým vyšetrením, nie je nič, čo by ste mali ignorovať. Nie vždy za tým ale musí byť nejaká vážna choroba, niekedy sú príčiny pomerne prirodzené a ich trvanie je iba krátkodobé.
Ako môže vyzerať krv v moči a aké má formy
Pod pojmom krv v moči sa myslí výskyt krvi v moči buď v mikroskopickej alebo makroskopickej forme. Tá prvá je neviditeľná voľným okom a definuje sa ako výskyt do 3 erytrocytov na zorné pole. Tá druhá je viditeľná aj voľným okom.
Krv v moči vo väčšom rozsahu spôsobí jej sfarbenie do odtieňov červenej až hnedej. Mikroskopický výskyt krvi naopak sfarbenie moču nespôsobuje. Najčastejšie býva makroskopický výskyt krvi v moči viditeľný sfarbením do ružova, hneda, oranžova alebo ružova. Podľa odtieňa je možné odhadnúť aj možnú príčinu.
Špecifickou formou krvi v moči je výskyt samostatných a ohraničených čiastočiek. Ide v podstate o krvné zrazeniny, ktoré sa dostali do močového mechúra.
V prípade sfarbenia moču je dôležité aj to, či dochádza k tomuto javu na začiatku močenia, počas močenia alebo až na konci. V závislosti od toho môže byť problém v močovej rúre, v močovodoch, v močovom mechúre, v prostate alebo až v obličkách.
Ďalšie príznaky, ktoré s tým môžu súvisieť
Výskyt krvi v moči môže prebiehať buď asymptoticky, čiže bez prítomnosti ostatných symptómov, alebo symptomaticky, čiže sa objavia aj iné príznaky.
K tým najčastejším, ktoré sa vyskytujú, patria tieto:
- ťažkosti s močením, napríklad príliš časté nutkanie na močenie, časté močenie, močenie veľkého objemu alebo naopak problémy so začiatkom
- bolesti počas močenia, pálenie, rezanie alebo ostré pichanie počas močenia, prípadne aj bolesti mimo močenia lokalizované v oblasti panvy či brucha
- typické infekčné a zápalové príznaky, najmä únava, malátnosť, bolesti hlavy, zvýšená teplota, horúčka a s ňou spojená zimnica alebo triaška na tele
Špeciálne u mužov sa okrem toho môže objaviť aj krv v ejakuláte, výtok z penisu alebo bolesť a krvácanie pri pohlavnom styku. U žien zas môže byť ďalším príznakom vaginálny výtok. Podľa súvisiacich príznakov je možné skôr určiť aj príčinu.
Najčastejšie príčiny, kedy je v moči krv
Celkové a voľným okom jasne viditeľné sfarbenie moči býva veľmi často v dôsledku konzumácie niektorých potravín či surovín. K tým viac prirodzeným príčinám patrí aj užívanie niektorých liekov, napríklad antibiotík, antiflogistík a analgetík.
Ďalšou častou príčinou, najmä ak je krv v moči spojená s bolesťami a ťažkosťami močenia, bývajú zápaly v močovom trakte. Tie môžu vzniknúť na podklade infekcie, najmä bakteriálnej, ale aj na neinfekčnom základe, napríklad v dôsledku močových či obličkových kameňov. Tie poškodia steny močových ciest a spôsobia krvácanie.
Ak sa u vás objaví krv v moči po väčšej fyzickej námahe, môže ísť o prvé prejavy porúch zrážanlivosti krvi alebo krvácania v močových cestách. V prípade intenzívneho športu bývajú zas zdrojom krvácania obličky alebo vývodné močové cesty.
O niečo vážnejšou príčinou sú nádory močových ciest alebo močového mechúra. V tomto prípade sa objavujú aj bolesti v podbrušku a kombinácia častého nutkania na močenie spolu s neschopnosťou sa úplne vyprázdniť. Za krvácaním, ktoré je iba krátkodobé a dočasné, môžu byť aj rôzne úrazy a to nielen panvy, ale aj driekovej chrbtice.
Kedy je nutné vyhľadať lekára a čo robiť
Ak je zrejmé, že sfarbenie moču súvisí s potravinami, nie je potrebné riešiť tento stav s lekárom, stačí iba prispôsobiť jedálniček. Na druhú stranu, ak ide o následok užívania niektorých liekov, treba sa s odborníkom poradiť o alternatívach.
Na druhú stranu, ak existuje čo i len náznak podozrenia, že krv v moči súvisí s nejakým zápalom, infekciou alebo funkčným ochorením, lekára vyhľadajte.
Obzvlášť si treba dávať pozor na najviac rizikové symptómy, kam patria celková nevoľnosť, bolesti v boku, v oblasti obličiek, brucha, podbruška alebo panvy, vracanie, bledosť, horúčka či vážnejšie poruchy močenia. Aj obyčajný zápal v močových cestách, ktorý sa môže krvou v moči prejaviť, vie v prípade ignorovania prerásť do vážneho problému.
Rizikovými skupinami, ktoré by si mali dávať na tento príznak pozor, sú tehotné ženy, malé deti, muži v strednom veku a všeobecne dôchodcovia. Pokiaľ sa v moči objavia krvné zrazeniny, nečakajte ani deň a okamžite kontaktujte svojho lekára.