9 tipov, ako z detskej izby vykúzlite malé kráľovstvo

Detská izba slúži na hru, spánok i štúdium. V priebehu rokov sa jej využitie niekoľkokrát zmení a nábytok v nej budete prestavovať najčastejšie z celého bytu. Ako túto miestnosť zariadiť čo najlepšie?

9 tipov, ako z detskej izby vykúzlite malé kráľovstvo

Detská izba slúži na hru, spánok i štúdium. V priebehu rokov sa jej využitie niekoľkokrát zmení a nábytok v nej budete prestavovať najčastejšie z celého bytu. Ako túto miestnosť zariadiť tak, aby ste potešili deti a zaistili im bezpečný a útulný domov?

Image by press 👍 and ⭐ from Pixabay

1. Zariaďte izbu útulne a prakticky

Pri zariaďovaní detskej izby sa nenechajte uniesť emóciami. Myslite predovšetkým na to, aby bolo vybavenie praktické a útulné. Jeden nábytok by vám mal vydržať niekoľko rokov. Pre inšpiráciu môžete využiť sociálne siete. Napríklad Instagram alebo Pinterest sú plné rád a tipov, ktoré vám pomôžu s výberom ideálneho interiéru. Vždy ale používajte sedliacky rozum. Vy sami viete, čo sa vám do bytu hodí a čo bude vaše dieťa potrebovať. Väčším deťom dajte možnosť rozhodnúť o vybavení izby spolu s vami. Je to ich miestnosť a sú to oni kto sa tu musí cítiť dobre.

2. Používajte len prírodné materiály

Malé deti majú chuť všetko ohmatať a ochutnať. Preto ich izbu vybavte predovšetkým prírodnými materiálmi. Ideálne je drevo a nábytok s čo najmenším podielom chemických a syntetických látok. Tiež textil v detskej izbe by mal byť z čistej bavlny. Žiadne syntetické prímesi a chemické farby. Kvalitné detské obliečky sa môžu pýšiť oceneniami Česká kvalita alebo OEKO-TEX Standard 100. To znamená, že sú zdravotne nezávadné a obsahujú ekologické farby, ktoré sú šetrné k pokožke.

3. Rozdeľte izbu do zón

Detská izba má mnoho funkcií a v priebehu rokov sa jej využitie stále mení. Ideálne je rozdeliť miestnosť do troch zón. Na hranie, na spanie a na učenie. U väčších detí umiestnite študijný stôl k oknu, aby mali dostatok denného svetla a nekazili si oči. Vytvorte im tiež tichý kútik na spanie, kde sa budú cítiť v bezpečí. Posteľ ozdobte závesmi, alebo do rohu miestnosti postavte indiánske típí. Priznajme si, že takú schovávačku v byte by sme si priali aj my dospelí. Detské zostavy a nábytok by mali byť kvalitne spracované, bez ostrých hrán a rohov. U malých detí si dajte pozor, aby nemohli vyliezť napríklad po kresle do otvoreného okna.

4. Poskytnite deťom dostatok priestoru na hranie

Do školského veku slúži detská izba hlavne na hranie. Malé deti nepotrebujú písací stôl ani kancelársku stoličku. Potrebujú mať predovšetkým dostatok priestoru, kde sa môžu vyblázniť. Doprajte im ho. Na zem roztiahnite mäkký koberec a všetky hračky naskladajte do úložných krabíc. Skrine sú ideálne vstavané. Deti sa tak nemôžu udrieť o ostrý roh alebo na seba komodu prevrátiť.

5. Osvetlite jednotlivé zóny izby

Kvalitné svetlo je veľmi dôležitým prvkom miestnosti. Nepodceňujte ho. V každej zóne detskej izby použite iný druh osvetlenia. V zóne na hranie by mal byť veľký luster, na písacom stole lampička a pri postieľke jemné osvetlenie, ktoré nebude rušiť sny. Osvetlenie môžete voliť v hravých farbách a tvaroch. Ako by sa vám páčila nočná lampička v tvare kosáčika mesiaca?

Image by press 👍 and ⭐ from Pixabay

6. Nezabudnite na drobnosti podľa veku dieťaťa

Každý vek dieťaťa si žiada niečo iné. Bábätká potrebujú predovšetkým prebaľovací pult a kvalitnú postieľku. Kúpte im do postieľky tiež nepriepustnú plachtu. Zabráni pretekaniu tekutín do matraca a vám ušetrí veľa práce. Väčšie deti budú mať radosť zo stavebnice alebo video hier.

7. Vyberajte nábytok, ktorý rastie s deťmi

Nábytok, ktorý rastie spoločne s deťmi oceníte, ak máte viacero potomkov. Možno poznáte rastúce písacie stoly a stoličky. Existujú ale aj modulové postele, z ktorých vykúzlite poschodovú posteľ. Niektoré prebaľovacie pulty zložíte do praktického stolíka. S jedným nábytkom si určite nevystačíte od bábätka až po vysokú školu. Ale aj tak môžete ušetriť veľa peňazí, ktoré by ste inak investovali do nového zariadenia.

8. Izba pre dve deti nemusí byť nudná

Poschodové postele sú nestarnúcou klasikou. Nemusíte ale skončiť len u nich. Oddelené postele voľte do tvaru písmena L. Jednotlivé postele by mali byť vyvýšené a prístupné napríklad pomocou schodíkov. Pod posteľ sa zmestí úložný priestor alebo pracovný kút. Každé dieťa by tu malo mať súkromie. Vo väčších miestnostiach je to ľahké. V menších im doprajte aspoň vlastný stôl a skriňu na oblečenie.

9. Malé miestnosti rozšírte pódiom

Najviac priestoru vždy zaberá posteľ. V malých izbách môžete bojovať s nedostatkom miesta. Ideálnym riešením sú pódiá. Do nich zabudujete pracovný kút, šatňu aj skriňu. Vždy ale dodržujte niekoľko základných pravidiel. Tínedžeri by mali mať posteľ širokú minimálne 90 cm a dlhú 195 cm. Spodné lôžko u poschodových postelí by malo byť aspoň 40 cm nad zemou a horné lôžko vo výške 155 cm. Hornú posteľ opatrite bezpečnostnou zábranou a dbajte na to, aby bol medzi matracom a stropom aspoň jeden meter miesta.

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
 
S