Keď sa začnete starať o blízku osobu, táto nová životná rola vás môže pohltiť takým spôsobom, že budete často nervózni a v strese. Ako ošetrujúca osoba totiž nesiete veľkú zodpovednosť, čelíte veľkému tlaku a starostiam. Dajte si však pozor. Ak zabudnete sami na seba, môžete sa ľahko dostať na pokraj svojich síl. Zostaňte silní! Dáme vám 4 dôležité tipy ako na to.
1. Zaveďte si denný režim a vyváženú stravu
Pri starostlivosti o dlhodobo chorú osobu človek ľahko podľahne ubíjajúcej dennej rutine. Upravte si ju takým spôsobom, aby prospievala aj vám. Starostlivo si rozdeľte deň na časti tak, aby ste si v jeho priebehu našli čas aj na seba, na pravidelné jedlo, pohyb, relax a odpočinok.
Zvoľte si aspoň jeden deň v týždni, kedy si zájdete von s priateľmi, do telocvične alebo do kina. V tieto dni vám so starostlivosťou o blízku osobu určite rád pomôže niekto z rodiny, priateľov alebo opatrovateľská služba.
Svoj režim neporušujte!
Čo sa týka vášho stravovania, preferujte veľa zeleniny a ovocia pred jedlami s vysokým obsahom tuku a cukru. Aj keď vám jedlá s vysokým obsahu cukru a kofeínové nápoje zo začiatku prinesú viac energie, neskôr vás vyčerpajú a spôsobia pocit únavy. Zostavte si pestrý jedálniček spĺňajúci odporúčania nutričných špecialistov.
2. Nezanedbávajte duševnú hygienu, odpočinok a relax
Prostredníctvom správnej psychohygieny predídete psychickým ochoreniam, naučíte sa ľahšie zvládať zložité životné situácie a udržíte sa v lepšej psychickej rovnováhe. Nasledovanie pravidiel duševnej hygieny príde vhod aj počas bežného života, nielen pri dlhodobej starostlivosti o blízkeho človeka.
Zo všetkého najskôr sa zamerajte na svoju životosprávu. Doprajte si kvalitný osemhodinový spánok, pri ktorom sa vaše telo zregeneruje a naberie sily na ďalší deň.
Nájdite si čas na svoje koníčky a udržujte kontakt s okolím. Ak sa venujete nejakému športu, nezanedbávajte ho. Pravidelný pohyb je skvelým nástrojom na udržanie dobrej psychickej a fyzickej kondície.
O odpočinku bolo už povedané mnohé, avšak nezabúdajte, že sa netýka len spánku. Osvojte si relaxačné techniky a cvičenia. Upokojiť sa po dlhom dni vám pomôže jóga, pri ktorej sa zároveň pretiahnete. Kedykoľvek sa môžete uvoľniť vďaka autogénnemu tréningu. Stačí, keď si na chvíľu ľahnete, zameriate sa na svoj dych, jednotlivé končatiny, spomalíte tep. V priebehu pár minút sa týmto spôsobom zbavíte stresu či návalov paniky.
Výborným prostriedkom na zlepšenie nálady je hudba. Počúvanie hudby v aute či pri práci vám dodá pocit šťastia a poskytne potrebný relax. V spoločnosti milovanej osoby si pustite hudbu, ktorá sa páči vám obom. Zistíte, že to medzi vami vytvorí príjemnú atmosféru.
3. Spolupráca a požiadanie o pomoc
Nepreceňujte svoje možnosti. Ak cítite, že je toho na vás veľa, že sa obávate zlyhania a čelíte stresu, požiadajte o pomoc. Pomoc sa môže týkať tak starostlivosti o vašu domácnosť, ako aj starostlivosti o milovanú osobu. Nehanbite sa využiť služby rodiny, priateľov a profesionálnych opatrovateľov, aby ste si mohli oddýchnuť. V žiadnom prípade sa kvôli tomu nemusíte cítiť previnilo. Práca opatrovateľa je ťažká. Nepokúšajte sa hrať na hrdinu, že to zvládnete sami. Spolupracujte vždy, keď je to možné. Požiadajte o pomoc alebo záskok. Členovia vašej rodiny vám v budúcnosti pomôžu oveľa ochotnejšie, keď uvidia, ako ťažko pracujete ako opatrovateľ. Ak to nespravíte, nikto nebude vedieť, že z času na čas pomoc potrebujete.
Prosba o pomoc nie je znakom slabosti. Dajte však svojim pomocníkom voľnú ruku, neorganizujte ich príliš. Inak si budú myslieť, že máte všetko pod kontrolou a pomoc vlastne ani nepotrebujete.
Vyhľadajte si na internete skupiny pre opatrovateľov. Stretnite sa s ostatnými opatrovateľmi vo vašom okolí. Je dobré podeliť sa o vlastné skúsenosti s ľuďmi, ktorí prekonávajú rovnaké výzvy. A naviac môžete získať veľa hodnotných rád a zabaviť sa.
4. Praktické pomôcky pre seniorov a opatrovateľov
Správne zvolené zdravotnícke pomôcky pre seniorov pomáhajú výrazne zlepšiť bezpečnosť a kvalitu ich života. Či už ide o chodítka, polohovacie pomôcky, schodíky, vyhrievacie deky, ochranné plachty na postele, protišmykové podložky, jednorázové papierové podbradníky, antiseptické krémy, alebo šampóny na umývanie vlasov bez vody priamo v posteli.
V súčasnosti je mnoho webových portálov, ktoré sú špecializované buď všeobecne na rôzne pomôcky do domácnosti pre seniorov a ich opatroveteľov, alebo podľa najčastejších konkrétnych zdravotných problémov seniorov.
Pri inkontinencii seniorov (nechcený únik moču) je dokonca väčšina zdravotníckych pomôcok hradená zdravotnou poisťovňou. Ide o rôzne zberné vrecká a obštrukčné pomôcky v závažnejších prípadoch úniku moču alebo rôzne typy inkontinenčných vložiek, plienok a absorpčných plienkových nohavičiek pri strednom a ľahkom stupni inkontinencie. Ak sa neviete rozhodnúť, čo vám bude najviac vyhovovať, objednajte si najskôr vzorku kozmetiky zdarma.
Neváhajte si zaobstarať akúkoľvek praktickú pomôcku, ktorá vám uľahčí každodennú starostlivosť a zmierni obavy o bezpečnosť blízkych osôb.
Ak sa o milovanú osobu chcete čo najlepšie postarať, je dôležité, aby ste sa nezabúdali postarať aj sami o seba. Dávajte si pozor na prvé príznaky stresu a rýchlo ich eliminujte, aby ste mohli byť dobrým opatrovateľom. Mať vlastný život mimo svojej opatrovateľskej roly je veľmi dôležité – v podstate to z vás urobí lepšieho opatrovateľa.
Zdroje obrázkov: 1. obrázok - Image by PublicDomainPictures from Pixabay, 2. obrázok -Image by Sabine van Erp from Pixabay, 3. obrázok - Image by Sabine van Erp from Pixabay
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...