Účinky kyseliny listovej v tehotenstve a pred ním. Kde sa nachádza a čomu pomáha?

O kyseline listovej sa v súvislosti s tehotnými ženami alebo ženami, ktoré plánujú otehotnieť hovorí a píše veľmi často. Dôvodom je, že kyselina listová má …

Účinky kyseliny listovej v tehotenstve a pred ním. Kde sa nachádza a čomu pomáha?

PR článok

O kyseline listovej sa v súvislosti s tehotnými ženami alebo ženami, ktoré plánujú otehotnieť hovorí a píše veľmi často. Dôvodom je, že kyselina listová má preukázateľne pozitívny vplyv na organizmus ženy, priebeh tehotenstva a vývoj plodu. Zároveň je dôležité, aby žena mala v tele dostatok vitamínu B9 ešte pred počatím, pretože nedostatok kyseliny listovej môže vplývať na šancu otehotnieť. Pozitívne účinky tohto vitamínu sú nepopierateľné a pre ženy v produktívnom veku má jej prítomnosť v organizme svoj význam.

Účinky kyseliny listovej v tehotenstve

V tehotenstve sa nároky ženy na výživu menia a prispôsobujú sa mnohým hormonálnym a fyziologickým zmenám súvisiacim s vývojom a rastom plodu. Tehotná žena by svojmu telu a tiež plodu mala dožičiť všetky potrebné živiny, ktoré si žiada. O kyseline listovej sa v rámci výživy tehotných žien často hovorí ako o jednom z najdôležitejších vitamínov. Prečo by ho vlastne žena mala mať v tele dostatok?

Kyselina listová (kyselina a zároveň vitamín B9-folát) alebo hovorovo „listovka“ je vitamínom rozpustným vo vode, ktorý sa v našom organizme zúčastňuje na mnohých procesoch. Dôležitý je pre DNA a RNA syntézu, prispieva k tvorbe červených krviniek (krvotvorbe), napomáha obehovej sústave, tvorbe aminokyselín a prispieva k celkovej vitalite organizmu. Počas 1. trimestra tehotenstva má čiastočný vplyv na vývoj plodu. V tomto ranom období sa uňho vyvíjajú miecha a mozog. Dostatočné množstvo kyseliny listovej znižuje riziko výskytu vrodených vád (napr. rázštep) a takisto riziko potratu.

Kyselina listová a jej význam pred tehotenstvom

Omnoho častejšie sa užívanie kyseliny listovej prízvukuje ženám, ktoré ešte len plánujú otehotnieť. Ak je totiž hodnota vitamínu B9 v tele nízka práve počas tehotenstva, po začatí užívania tohto vitamínu trvá približne 3 až 6 mesiacov, kým sa jeho účinky v metabolizme prejavia. Hoci užívanie kyseliny listovej má zmysel vždy, v tejto fáze nízka hladina na priebeh tehotenstva nebude mať žiadny významný vplyv. Dostatočná hladina „listovky“ v tele má vplyv aj na fázu pred otehotnením. Práve preto sa ženám odporúča zvýšiť jej príjem dostatočne v predstihu, 3 až 6 mesiacov pred plánovaným otehotnením. Niektoré štúdie dokonca hovoria o dlhodobom zvýšení až rok a viac vopred.

Výskumy totiž poukazujú na to, že kyselina listová sa podieľa na vytváraní hostinného prostredia v maternici tak, aby bolo schopné sa oplodnené vajíčko uhniezdiť. Príliš nízka hladina kyseliny listovej môže mať za následok neschopnosť ženy otehotnieť. Kyselina listová nemá žiadny priamy vplyv na plodnosť ženy, no svojimi účinkami má schopnosť vplývať na šancu otehotnieť. U mužov zároveň výskumy poukazujú na to, že dlhodobý príjem vitamínu B9 vplýva na kvalitu spermiogramu (pozn. množstvo a pohyblivosť spermií).

V čom je kyselina listová?

Ideálnym scenárom by bolo dopĺňanie kyseliny listovej z prírodných potravinových zdrojov. Ak teda chcete prijímať väčšie množstvo kyseliny listovej z prirodzenej stravy, siahnuť môžete po potravinách, ako pšeničné klíčky, plesňové syry, vajcia, egreše, maliny, avokádo, mango, lieskové, vlašské či para orechy, pistácie, mandle, sója, šošovica, hrášok, fazuľa, kapusta, kel, červená repa, špenát alebo špargľa. Kyselinu listovú vo vyššej miere obsahujú aj niektoré bravčové a hovädzie vnútornosti – pečeň a obličky.

Problematické pri príjme tejto zložky z prirodzenej stravy je, že mnohé potraviny si vyžadujú tepelnú úpravu. A práve teplom sa radikálne znižuje aktívne množstvo vitamínu B9 (folát) v potravinách, a to až o 95 %. Počas tehotenstva navyše niektoré potraviny nie sú na konzumáciu vhodné, pretože môžu vyvolať tráviace ťažkosti. Prijať teda odporúčanú dennú dávku 200 až 400 mikrogramov je veľmi náročné.

Doplnky výživy a dávkovanie kyseliny listovej

Vzhľadom na to, že príjem tohto vitamínu zo stravy v odporúčanej dennej dávke je veľmi náročný, ženám pred i počas tehotenstva sa odporúča siahnuť po kvalitných výživových doplnkoch. Kyselinu listovú je možné na trhu s doplnkami výživy dostať ako samostatnú zložku alebo ako súčasť komplexného spektra vitamínov určených pre tehotné. Dôležitá je pri takýchto doplnkoch miera vstrebateľnosti, ktorá je vo väčšine prípadov 80 až 100 %. Dostupná je kyselina listová vo forme folátu (prirodzený výskyt v potravinách), ktorý musí naše telo žalúdočnými enzýmami štiepiť na metylfolát, čo je aktívna forma tohto vitamínu. Druhou možnosťou je zakúpiť si doplnok stravy kyseliny listovej v bioaktívnej forme metlyfolátu. Ten už náš organizmus nemusí štiepiť a vstrebávanie je rýchlejšie.

Odporúčaná denná dávka vitamínu B9 sa pohybuje medzi 200 až 400 mikrogramami. Pred plánovaným otehotnením sa odporúča žene mať denný príjem kyseliny listovej na úrovni 400 mikrogramov denne. Dávkovanie kyseliny listovej v tehotenstve by sa malo ešte navýšiť, a to až na hodnotu 600 či 800 mikrogramov za deň. Denná dávka by nemala prekročiť hodnotu 1 000 mikrogramov. Zvýšenú dávku je vhodné ponechať do konca 2. trimestra, následne je vhodné dávku znížiť na hranicu 400 mikrogramov. Predávkovanie vitamínom B9 je veľmi málo pravdepodobné, pretože veľké množstvo tejto zložky sa vylúči v moči. Ak by ste však dlhodobo prekračovali odporúčanú dávku, v tehotenstve môžete mať výraznejšie tráviace ťažkosti, poruchy spánku alebo stavy úzkosti. Predávkovanie sa kyselinou listovou je rizikové hlavne pre onkologických pacientov s rakovinou.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S