V rannom veku je pre deti prirodzené vymýšľať hry, pri ktorých napodobňujú rôzne povolania. Jedným z obľúbených spôsobov hrania, je predstaviť si samých seba v úlohe šéfkuchára a pripravovať imaginárne pokrmy. Hranie rolí v detských kuchynkách nie je len zábavnou činnosťou, ale tiež prospieva v rozvoji dieťaťa. Aké výhody deťom prináša napodobňovanie situácií z bežného života?
Kreativita a predstavivosť
Napodobňovanie úloh zo sveta dospelých ľudí je pre deti skvelou príležitosťou, ako rozvíjať svoju predstavivosť a obohatiť kreativitu. Deti rady experimentujú s rozličnými pomôckami, pričom vytvárajú vlastné nápadité scenáre, alebo sa snažia zreplikovať niektoré úkony zo života dospelých. Stvárňovanie rolí pomáha k lepšiemu vyjadrovaniu, čo vedie k jazykovému rozvoju a komunikácii. Rozširovanie slovnej zásoby je v útlom veku dôležité a hra s detským kuchynským náradím im pri tom môže len prospieť.
Nie je nezvyčajné, keď súrodenci súperia o tú istú hračku. Hranie sa na šéfkuchárov však podporuje sklon k tímovej práci. Každé z nich si rozdelí úlohu, dohodnú sa čo budú variť a to všetko prostredníctvom spolupráce. Napodobňovanie skutočných povolaní vedie k základným znalostiam z oblasti varenia, pečenia ale aj upratovania. Či už na stôl prestierajú hračkárske taniere, príbory, umývajú riad alebo pečú koláč, takéto hranie má tendenciu zvyšovať ich empatiu voči ostatným. Detské kuchárske príslušenstvo im do istej miery umožňuje zistiť, aké by to bolo variť v kuchyni, či pracovať ako šéfkuchár. Uskutočňovanie kulinárskych aktivít dokáže poskytnúť aj vizuálne dôveryhodná detská kuchynka.
Lepšie zručnosti a podpora nezávislosti
Na zdravý vývin detí pomocou hier sa zameriavajú aj viaceré výskumy. Jedna štúdia zverejnila informácie o výhodách, ktoré sa u detí dajú dosiahnuť pri tradičných spôsoboch hrania. Výsledkom bol vývoj množstva kognitívnych, fyzických, emocionálnych a tiež sociálnych schopností. Rastúce deti majú priestor na rozvíjanie motorických zručností a to všetko v bezpečnom a pútavom kontexte. Súhrn všetkých benefitov údajne stavia základ ich budúceho správania aj zdravotných aspektov.
Tým, že deti vlastnia kuchynku na hranie, získavajú pocit nezávislosti. Príležitosť na identifikovanie nových predmetov a potravín súvisí s lepším vizuálnym rozpoznávaním. Príprava imaginárnych receptov zároveň podporí ich počtové znalosti. Uvarené jedlo si predstavujú v chutných scenároch, čo povzbudzuje k okúseniu týchto dobrôt aj v skutočnosti. Vo výsledku môžeme tvrdiť, že hra na povolania deťom otvorí cestu k poznávaniu dospelého sveta, zlepší ich motoriku, komunikáciu a v budúcnosti môže vzbudiť záujem o nové hobby.