ČO JE TO DOJČENSKÁ KOLIKA
Dojčenská (detská) kolika sa prejavuje intenzívnymi záchvatmi plaču v prvých týždňoch až mesiacoch života dieťatka. Tento pravidelný neutíšiteľný plač bez zjavného dôvodu zvyčajne trvá viac ako 3 hodiny denne, najmenej 3 – 4 krát do týždňa. Niekedy dieťatko vyslovene až kričí, rôzne sa krúti až vzpiera, alebo sa prehýňa do luku.
Príčinou je koliková bolesť bruška. Dojčenská kolika sa objavuje u detí dojčených aj u detí na umelej výžive. Postihuje približne 20 - 25 % dojčiat a končí väčšinou 3. mesiacom veku dojčaťa.
PRÍČINY DOJČENSKEJ KOLIKY
Koliky dojčiat môžu mať rôznorodé príčiny. Nikto nevie s istotou, čo ich spôsobuje. Najčastejšou príčinou kolikovej bolesti bruška býva vraj nezrelosť tráviacej sústavy, ktorá má za následok meteorizmus (t.j. zvýšenú plynatosť v tráviacom trakte). Ďalšou príčinou môže byť aerofagia, keď dojča pri prehĺtaní mlieka prehĺtne aj väčšie množstvo vzduchu, ktorý ho potom bolestivo tlačí v žalúdku (preto sa dojčatá nechávajú po kojení odgrgnúť). U dojčiat živených umelým mliekom môže bolesť bruška spôsobiť aj prekrmovanie a nadmerné podávanie cukrov. Bolesti môžu mať súvislosť aj so stravou matky. Ďalšími príčinami môžu byť rôzne psycho-sociálne faktory, ako je napr. napätie medzi matkou a dieťaťom, prílišná úzkostlivosť matky, ťažký pôrod a pod. Možné je aj napadnutie parazitmi. V mnohých prípadoch sa ako príčina koliky potvrdila aj intolerancia laktózy u novorodencov (t.j. neschopnosť stráviť mliečny cukor - laktózu). Zistilo sa, že deti trpiace kolikou majú odlišné mikrobiálne osídlenie čriev, čo môže zohrávať veľkú úlohu pri vzniku ich ťažkostí.
Prvým krokom pri diagnostike detkej koliky je vylúčenie iných ochorení. Nutné je vylúčiť hlavne gastroezofageálny reflux a alergiu na kravské mlieko.
LIEČBA DOJČENSKEJ KOLIKY
V prípade, že dieťa precitlivelo reaguje na stravu dojčiacej matky, je vhodné odsledovať, na aké potraviny tak reaguje (matka by si mala zapísať všetko, čo skonzumovala v posledných 6-8 hodinách). Často je nutné zo stravy vylúčiť strukoviny, čokoládu, ovocné džúsy a tzv. nafukujúce druhy zeleniny (ako je napr. karfiol, brokolica, kapusta, kel, hrach, cibuľa a pod.). Kojace mamičky môžu piť čaj proti plynatosti, ktorý obsahuje semená z anízu, rasce a feniklu. Môžu taktiež vyskúsať vylúčiť zo stravy aspoň na 1 týždeň mlieko a mliečne výrobky.
Pri intolerancii laktózy môže pomôcť zmena mlieka na bezlaktózové alebo podávanie výživových doplnkov, ktoré napomáhajú hydrolýze laktózy v mlieku.
Dôležité je nezabúdať nechať bábätko po jedení odgrgnúť. Niektoré deti potrebujú počas pitia viac prestávok na odgrgnutie.
Ďalším pravidlom je nechať dojča pri jednom prsníku tak dlho, ako chce ono. Ak je totiž bábätko kojené krátko z oboch pŕs, dostáva len predné laktózové mlieko. Väčšie množstvo laktózy v mlieku nemusí dieťa stráviť a tá mu potom v črevách skvasí a spôsobí plynatosť, niekedy aj zelenú stolicu.
Dieťatku, ktoré trápi kolika, sa dá jednoducho uľaviť aj masážou s olejčekom, ktorý obsahuje harmanček, nechtík alebo fenikel. Bábätko sa masíruje v oblasti pupka jemnými krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek asi 1 minútu. Po masáži bruška je vhodné aj zacvičiť nožičkami, kedy opakovane pritláčame kolienka na bruško a následne vystrieme nožičky. Tým sa často dosiahne uvoľnenie vetrov. Kto ovláda reflexnú terapiu, môže jemne hladiť reflexné plošky hrubého a tenkého čreva na oboch chodidlách dieťatka.
Úľavu pri večernej bolesti bruška je možné dosiahnuť aj zmenou polohy, hlavne položením na bruško alebo na bok. Upokojujúco pôsobí aj keď si mamička ľahne na chrbát a nahé dieťatko si položí na svoje nahé brucho a hrudník. Odporúča sa aj časté kolísanie v náruči a nosenie v v šatke, kedy je dieťatko masírované telom matky. Často pomáha aj tesné zavinutie v zavinovačke s rukami pozdĺž tela.
Ďalšou z možností je teplý obklad na bruško (napr. nahriata plienka alebo termofor) alebo kúpeľ v teplej vode. Preferuje sa kúpanie novorodencov vo vedierku, pretože teplá voda a skrútená poloha v sede, kedy sú nožičky pritiahnuté k brušku, uvoľňujú kŕče.
Dojčatkám s bolesťami bruška sa môže podávať feniklový čaj, homeopatiká, prípadne aj medikamenty znižujúce plynatosť.
Taktiež sa odporúča na utíšenie vyskúšať hlboké vytrvalé zvuky, tzv. biely šum (zvuk vysávača, fénu, naštartovaného auta, …). Miminko bolo totiž už v maternici zvyknuté počúvať veľmi hlasné zvuky. Neustále ho obklopoval hluk, ktorý vydávalo hučanie krvi v cievnom systéme, pravidelný tlkot srdca atď. Preto naň biely šum môže posôbiť veľmi upokojujúco.
Rektálne rúrky, ktoré sa zavádzajú do konečníka, sa už dnes neodporúčajú.
Dojčenská kolika patrí medzi najťažšie zážitky neskúsených rodičov. Riziko jej vzniku je vyššie aj v prípade, ak matka počas tehotenstva fajčí, alebo je vystavená nadmernému stresu. Odhliadnuc od stravou a organicky podmienených príčin dojčenskej koliky, tou najlepšiou prevenciu je harmonický vzťah medzi matkou a dieťaťom.
Image courtesy of imagerymajestic at FreeDigitalPhotos.net