Bio móda alebo ako sa obliecť prírodnejšie

Stále viac ľudí začína uprednostňovať tzv.„bio-módu“, alebo ekologickú „zelenú“ módu nielen pre seba, ale aj pre svoje deti. Sú už presýtení oblečením s komerčnou potlačou.

Bio móda alebo ako sa obliecť prírodnejšie

Oblečenie z prírodných organických materiálov (biomateriálov) už nie je žiaden luxus a stáva sa prirodzenou súčasťou bežnej ponuky oblečenia. Stále viac ľudí totiž začína uprednostňovať tzv. „bio-módu“, alebo ekologickú „zelenú“ módu, a to nielen pre seba, ale aj pre svoje deti. Sú už presýtení oblečením s komerčnou potlačou, ktoré po prvom praní vyzerá ako handra, nehovoriac o tom, ak to kvôli použitiu rôznych chemických látok ešte zhorší aj ekzém alebo alergiu. A tak siahajú po oblečení z biomateriálov, ktoré má lepšie vlastnosti ako oblečenie z bežných materiálov a naviac šetrí prírodu.

Nie je však „bio“ ako „bio“, preto v tomto článku vysvetlíme, čo sú bio (organické) textilné materiály a predstavíme bližšie biobavlnu, bio bambus a bio merino vlnu, pretože s týmito materiálmi máme veľmi dobré skúsenosti.

Biooblečenie

Biooblečenie (organické oblečenie) je oblečenie, ktoré je vyrobené z bio (organických) textilných materiálov. Tieto materiály vychádzajú z princípov ekologicky šetrného poľnohospodárstva a dodržiavania sociálnych podmienok pri výrobe a spracovaní.

Biomateriály v textilnom priemysle dnes predstavujú vhodné riešenie nielen pre alergikov na chemické látky a deti trpiace ekzémom, ale pre všetkých, ktorí sa snažia svojou troškou prispieť k ochrane prírody. Sú taktiež zaujímavou alternatívou pre každého, kto sa obáva pôsobenia desiatok chemických hnojív a iných látok, ktoré sa používajú pri pestovaní bavlny a iných textilných materiálov.

Ak sa povie biooblečenie, väčšina ľudí si predstaví oblečenie z biobavlny. Organická bavlna však nie je jediný prírodný materiál, ktorý sa používa v textilnom priemysle. Existujú aj iné prírodné bio materiály, napr. bio bambus, biovlna, bio hodváb, bio ľanové textilné vlákno, bio konopné vlákno atď.

Najväčšou výhodou prírodných bio materiálov je overený spôsob výroby a vlastnosti, ktoré vyplývajú z technológie ich spracovania.

Mnoho ľudí sa domnieva, že označenie „100% bavlna“ alebo „100% vlna“ znamená, že ide o bio kvalitu. Toto označenie však označuje len to, že sa použila výhradne bavlna, alebo vlna. Nehovorí nič o kvalite týchto materiálov. Bio materiály musia spĺňať určité štandardy.

Biotextilná certifikácia

Jediný medzinárodný štandard, ktorý má v sebe zakotvené etické a ekologické požiadavky od semienka, cez pestovanie, spracovanie, balenie až po distribúciu je GOTS (Global Organic Textile Standard). Tento štandard zaisťuje nielen prísnu kontrolu výroby z ekologického hľadiska, ale aj dodržiavanie sociálnych podmienok vo výrobe v súlade s Fair Trade. Certifikácia GOTS prechádza každý druhý rok revíziou a v súčasnosti ide o najkomplexnejšiu a najnáročnejšiu biotextilnú certifikáciu.

Certifikácia GOTS napríklad zakazuje pri spracovaní použitie toxických ťažkých kovov, formaldehydov, aromatických rozpúšťadiel, GMO a ich enzýmov, ftalátov, PVC, karcinogénnych AZO farbív a bielidiel na báze chlóru.

Existuje mnoho tzv. privátnych štandardov a značiek, ktoré sa tvária ako bio. Príkladom je Oeko-Tex Standard 100, Organic cotton  alebo OCS 100. Niektoré z nich garantujú, že tovar bol testovaný na chemikálie, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie, no nijako nezohľadňujú podmienky pestovania, ani následné spracovanie materiálu.

Organické (bio) textilné materiály

Biobavlna (organická bavlna)

Ide o bavlnu vypestovanú použitím iba prírodných metód, teda bez pesticídov a chemických hnojív. Prísne pravidlá platia aj pri samotnej výrobe. Nesmú sa použiť žiadne toxické chemikálie. Vlákna biobavlny v porovnaní s bežnou bavlnou nie sú zničené chemickými postrekmi, preto sú hypoalergénne, mäkšie a jemnejšie.

V súčasnosti sa organická bavlna pestuje vo viac ako 22 krajinách, vrátene krajín Tretieho sveta. Každoročná produkcia a dopyt neustále stúpajú, čo má kladný vplyv nielen na životné prostredie, ale aj na život farmárov pestujúcich organickú bavlnu, na spracovateľov biobavlny a aj na zákazníkov, ktorí nosia oblečenie z biobavlny.

Bio bambus

Bambus patrí k najrýchlejšie rastúcim rastlinám sveta. Počas jedného dňa môže vyrásť skoro o celý meter. Bambusové bio vlákno sa získava mechanickými alebo chemickými metódami zo stoniek bambusu Moso.

Podobne ako ostatné prírodné bio materiály musí byť pestovaný na bambusových farmách bez použitia pesticídov, herbicídov a umelých chemických hnojív. Bambus má plytký koreňový systém, preto je veľmi efektívny z hľadiska potreby vody a pôdy pri pestovaní. Na dopestovanie bambusu stačia nenáročné podmienky. Postreky a hnojivá sa pri pestovaní bambusu nemusia používať, pretože bambus obsahuje prirodzenú ochrannú látku bamboo kun. Týmto je chránený celý ekosystém planéty, keďže sa znižuje prenikanie toxických chemikálií do pôdy a spodných vôd.

Použitie bambusu na výrobu bambusového vlákna taktiež chráni lesy (napr. eukalyptové, bukové), ktoré by sa inak vyrubovali kvôli výrobe viskózy.

Oblečenie z bio bambusu vyniká:

  • super jemnosťou a trvanlivosťou,
  • vynikajúcimi absorpčnými vlastnosťami (dokáže zachytiť a odviesť až trikrát viac vlhkosti ako bavlna)
  • priedušnosťou (pohlcuje pachy),
  • prirodzeným UV filtrom,
  • termoregulačnými a antibakteriálnymi vlastnosťami.


Oblečenie z bambusového vlákna je pre jeho výnimočné vlastnosti vhodné pre alergikov, astmatikov, ľudí s citlivou pokožkou a kožnými problémami ako atopický ekzém, lupienka atď. Z bio bambusu je vynikajúce hlavne spodné prádlo, nátielníky, tepláky a body pre deti. 

Biovlna (organická vlna)

Biovlna patrí k prírodným materiálom živočíšneho pôvodu a jej produkcia kladie na výrobcov dosť veľké nároky. Nesmú sa použiť žiadne chemické pesticídy a taktiež chov oviec, kôz a iných zvierat sa musí riadiť podľa prísnych noriem.

Ovčia biovlna merino

Merino biovlna je 100% ovčia vlna získaná zo šlachteného druhu oviec, ktoré sa vedia prispôsobiť rôznym teplotným podmienkam.

Táto biovlna vyniká množstvom praktických a funkčných vlastností:

  • je oveľa jemnejšia ako bežná vlna, preto neškriabe
  • veľmi dobre pohlcuje pot a vlhkosť, ktoré odvádza od tela (merino vlákna majú hydrofóbny povrch a jadro vlákien je hydrofilné)
  • je hypoalergénna
  • je odolná voči UV žiareniu.


Z merino vlny su skvelé napríklad detské tepláky alebo svetríky na zimu.


Ponuka výrobkov z organických prírodných materiálov sa neustále rozšiřuje a získava si čím ďalej tým viac priaznivcov. Na trhu sa objavili mnohé obchody, ktoré vo svojich kolekciách ponúkajú tzv. ekologickú „zelenú“ módu. My máme dobré skúsenosti s malým slovenským obchodíkom bionos.eu. Ponúka prvotriedne ručne šité bio oblečenie s certifikátom GOTS, pre deti aj dospelých, s krásnymi motívmi a rozumnými cenami.

V Bionose tvrdia, že najlepšia značka je príroda a že zmena začína od nás … S tým môžeme jedine súhlasiť :)

Paula Hrešková Autor článku: Ing. Paula Hrešková
Pracuje ako shiatsu terapeut a v oblasti alternatívnej medicíny sa pohybuje už viac ako 15 rokov. Úspešne absolvovala viacero kurzov a výcvikov, spomeňme, homeopatický kurz, Shiatsu, Dornova metóda, kraniosakrálna terapia, práca s energiou, reiki a pod. V roku 2013 založila internetový portál/blog paula.sk s cieľom poskytovať čo najobjektívnejšie informácie v otázkach zdravia, výživy, pohybu, materstva atď., ktoré by mohli pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú. Čítaj viac ...

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

zdielat facebook linkedin pinterest X blogger enlace oblúbené
 
Upozornenie: Uvedené informácie majú informatívny charakter. Za správnosť informácií neručíme. Akékoľvek používanie nami poskytovaných informácií je na vlastnú zodpovednosť. Pred začatím terapie, detoxikácie alebo pôstu sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo online na zdravie.sk.
 
na začiatok stránky
Sledujte nás   FACEBOOK   TWITTER
 
S